TOBIE NIE CHCE SIĘ KLIKAĆ, MI SIĘ NIE CHCE PODNIEŚĆ WIDELCA

Cały wczorajszy tekst wkleiłem na fejsbuka. Zbrochu ze Skierniewic skomentował to tak: Kali lubić słowo pisane. Kali uwielbiać słowo pisane bez przekliku z fejsa. Bardzo szanuję ten pełen świadomości komentarz. Fejsbuk przejął naszą strefę komfortu w kontekście surfowania po sieci. Podobnie jak czasami jakieś teledyski pojawiały się na jakimś redbullu czy innym gównie, to często czekałem aż będzie na jutubku. Nie będę nigdzie klikał ani wchodził na jakieś dziwne strony. Jest łatwiej, wygodniej. Tak samo jak na Tajwanie (w Singapurze też choć (jeszcze?) nieco mniej) convenience stores typu Seven-Eleven wypierają supermarkety. Zaczyna się od kawki w Żabce, niedługo tam będziemy ćpać, pić, a nawet może jeść. Wiadomo do czego follow-up cisnął się na usta, ale nie, w formie protestu jbć dyskotekę w plastikowych bitach, gdy scena buja się jak przy weselnych hitach.

Dwa tygodnie temu jechałem z Warszawy jakimś dziwnym pociągiem (90 zł tańszym) przez Skierniewice. Jeszcze parę lat wcześniej zadzwoniłbym do Zbrocha tak o, powiedzieć, że przejeżdżam, zapytać, co u niego, jak dzieci, zdrówko i robota. Byłem już trochę zmęczony (i jak pisałem przećpany kofeiną xd). Telefon przeszedł mi przez myśl, ale z ogromną fatygą sprzeciwiłem się temu pomysłowi, bo by trzeba było wyciągać telefon, dzwonić, tyle roboty, poza tym może by nie odebrał, a co gorsza oddzwonił później, może by zadawał jakieś pytania, trzeba by odpowiadać; czegoś by nie zrozumiał, trzeba by tłomaczyć… no jednak nie chciało mi się. Odjechaliśmy ze Skierniewic i już o tym przestałem myśleć. Nie widzieliśmy się z 2 lata, nie gadaliśmy ani chwili z 2 miesiące. Aż do wczorajszego jego komentarza i dzisiejszego mojego blogowego posta. Komunikacja 2018. Wszystko dzięki mojej dobroci wyrażonej przez wklejenie tekstu w całości na fejsbuka. Nie jestem złym człowiekiem, nie kazałem nikomu klikać i wchodzić na jakąś inną stronę. Wiem, ile to roboty. Pozdro Zbroch, jestem z Tobą i oni wszyscy też są z nami.

Jeszcze ze dwa tygodnie przed przejazdem przez Skierniewice byłem w Gliwicach se normalnie. Zmęczony życiem, a jeszcze bardziej treningami siłowymi, kończyłem jeść buddyjską szamę na kolację oglądając serial na netfliksie. Już skończyłem ziemniaki, dojadłem mięsko i tylko została reszta takiego powiedzmy ostrego sosu (w sensie woda z pomidorów, pieczarek i pieprz czarny, duuużo pieprzu czarnego), więc odłożyłem widelec i wypiłem resztę z plastikowego pojemnika (tak, jem z plastikowego pojemnika, bo nie mam takich duży talerzy, żeby się zmieściło). I odkładając pojemnik po wypiciu na stół zrzuciłem niezdarnie odłożony wcześniej widelec na podłogę. Nie znalazłem motywacji, by go podnieść. Serial na netfliksie leciał. Serial był marny, ale leciał i nie chciało mi się go wyłanczać a tym bardziej wyłączać. I se tak leżał ten widelec na podłodze jakoś ze dwa dni.

Dopiero jak mój Tato wpadł w odwiedziny i tak se gadaliśmy o życiu na emeryturze (wspólne tematy) to podniosłem ten widelec, a nawet co nieco więcej posprzątałem. Zilustrowałem tym samym korelację między poziomem samotności a ilością siły woli wymaganej do wykonania prostych rzeczy typu podnieść widelec z podłogi, wyłączyć serial czy ściszyć telewizor. Swoją drogą tak patrząc wstecz to wylałem więcej łez wzruszenia, że potrafię umyć gary niż z płaczu po przegranych milionach ariarów. A bywały momenty, kiedy było mi smutno, płakałem. Nie po Papale i nie po Ronaldo.

Dlatego też w zrozumieniu postawy Zbrocha nie ma ani grama shamingu, dissu czy przekąsu. Jestem tak samo winny, a prawdopodobnie nawet o wiele bardziej. Jak mi kolega Jacek G. opowiadał kiedyś, że tydzień wstecz spaliła mu się żarówka, to nie zadawałem głupich pytań typu czemu se nie kupisz nowej i czemu se nie wymienisz?, tylko jak sobie radziłeś po ciemku? Siła woli tu długofalowo nie pomoże, tu trzeba systemowych zmian w podejściu. Tu nie ma co trenować, tu trzeba dzwonić.

Moim celem nie jest poopowiadać o takich sytuacjach dla samego opowiadania i poczucia więzi z kimś, kto ma podobne problemy. O, hoho, on mnie rozumi, mam tak samo. He he. Spierdalaj. Gdyby to było moim celem samym w sobie, to wolałbym tak sobie gadać przy jagerku. Dla mnie opisany wyżej problem to duży problem i interesuje mnie nić porozumienia z tymi, którzy w podobny sposób chcą go zaadresować. Po jednej stronie całego spektrum doświadczeń jest tępe patrzenie w talerz; żaden tam kosmiczny talerz, zwykły talerz no. Po drugiej stronie jest poczucie wykorzystywania swojego potencjału, życie pełnymi zmysłami i momenty, w których jest naprawdę fajnie. Interesuje mnie nić porozumienia z tymi, którzy też chcą iść w drugą stronę ze świadomością (słowo klucz), że poleganie w stu procentach na sile woli nie jest optymalną strategią. Osiągniesz cel tylko musisz iść i walczyć przeć walczyć o swoje. Ta, chyba ty. Tyfy tyfy zamknij pysk.

Nie jestem zainteresowany tworzeniem kółka wzajemnej adoracji, aczkolwiek wszystkie potrzeby, jakie takie kółko zapewnia, jak najbardziej dostrzegam i respektuję. Po prostu nie chcę się na tym zatrzymywać. Mówi się ludziom, że są bezpieczni i że mają wewnętrzne piękno. Tyle, że czasami bezpośrednie doświadczenie jest takie, że nie jest bezpiecznie i że żadnego piękna nie odnotowuje się. A nie ma nic bardziej prawdziwego niż to, co się odczuwa w danym momencie. Nie zrozum mnie źle, nie mówię tu jak Bill Burr, jeśli odczuwasz brak poczucia bezpieczeństwa faktem jest, że go odczuwasz. Nic mniej, nic więcej. Zawsze jest jakieś zagrożenie, zawsze jest prawdopodobieństwo sukcesu i porażki. Emocje są najbardziej prawdziwą rzeczą, ich interpretacje przeważnie najbardziej nieprawdziwą, a reszta to już jest tylko matematyka.

Punktem wyjścia jest umiejętność wglądu i obserwowania swoich emocji czy po prostu doświadczeń, jeśli emocje to dla Ciebie zbyt górnolotne słowo. Spoko ziomek, też gardzę patosem. Obserwowanie swoich pragnień, uwarunkowań, tego, co na takie czy inne emocje wpływa. Z momentu na moment. Każde doświadczenie jest unikalne i jest to tym oczywistsze, im więcej praktyki się włożyło.

Pełna akceptacja tego, co jest, dokładnie takim, jakim jest, jest niesamowicie wyzwalająca. Tym niemniej nie jest to punktem końcowym tylko wyjściowym. Z tego punktu wynikać może coraz optymalniejsze zachowania na podstawie coraz lepszej wiedzy o sobie samym, o świecie i o korelacji tychże. Pomijając roboczo, że ja i świat to jedno i to samo.

Cała ta zabawa to mozolna, codzienna praca. To o wiele bardziej analityczne, racjonalne i logiczne rozkładanie żyćka na czynniki pierwsze niż przytulanie drzew, siedzenie po turecku czy walenie konia pod głos Jona Kabata-Zinna. Choć jedno nie wyklucza drugiego, to sugerowana jest jednak uważność i świadomość, co jest czym, a co czym nie jest. Momentami może się wydawać, że świadome życie to nudna robota i w sumie lepiej uciec od rzeczywistości poprzez takie czy inne bodźce. Tym niemniej takie czy inne bodźce wcale nie muszą oznaczać ucieczki. Nikt nie jest w stanie medytować 24 godziny na dobę – z tego, co mi wiadomo. W przeciwieństwie do obcowania z takimi czy innymi bodźcami. Cały czas mamy z nimi do czynienia. Praca polega na tym, żeby mieć z nimi do czynienia w świadomy sposób, obserwując swoją gadającą głowę, kontemplując nad swoimi interpretacjami i halucynacjami. Po co pić to świństwo z myślą że zniknął sens, skoro można łyknąć to jak zwykłą rzecz? Wódka to tylko wódka, przysiad to tylko przysiad, halucynacje to tylko halucynacje, myśli to tylko myśli a Ateny to stolica Grecji.

Jeśli myślisz podobnie, to jesteś JBC, jak śpiewał Rychu Peja. Nie jest dobre to, że przez dwa dni nie podniosłem tego widelca z podłogi. Ale złe też to nie jest. Jest takie, jakie jest i wynika z takich przyczyn, które już się wydarzyły. Jeśli oceniasz mnie przez pryzmat jakiegoś zdarzenia, to wiedz, że respektuję Twoje halucynacje i projekcje, ale to nadal halucynacje i projekcje. Takie ocenianie ma swoją wartość pragmatyczną, sam bardziej zaufałbym przeciętnemu Norwegowi bardziej niż przeciętnemu Włochowi na przykład. Ale jeszcze bardziej pragmatyczną wartość ma świadomość, że to tylko niedoinformowane oceny i każdy mniej lub bardziej się myli. I tak wszyscy tu żyjemy w błędzie bezzwzględnie.

Jeśli nie jesteś gotów na przyznanie sobie, że niczego nie wiesz i kurczowo chcesz się trzymać swoich koncepcji, to nie jesteś JBC, jak śpiewał Rychu Peja (a udowodnij, że tak nie śpiewał, hę?). Nie ma tu żadnych negatywnych intencji, ja chcę jechać na wschód, oni na zachód. Życzę szerokości, ale nie planuję zmieniać kierunku jazdy. W razie czego wiesz, gdzie mnie szukać. W sensie na wschodzie. Będę tęsknił, ale nie żałuję jak Edith Piaff.

27 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

louboutin shoes
Maj 07, 2019 o 04:05 AM

I am commenting to let you be aware of what a remarkable experience my friend’s girl gained viewing your site. She figured out such a lot of issues, which include how it is like to have an ideal giving character to make many people really easily know just exactly specific problematic subject matter. You truly exceeded our own expectations. Many thanks for producing those essential, safe, educational as well as fun thoughts on this topic to Lizeth.

moncler
Maj 11, 2019 o 02:05 AM

My wife and i were very comfortable when Albert could round up his survey out of the precious recommendations he made in your web page. It is now and again perplexing just to be giving freely strategies that others might have been trying to sell. And we also already know we need the writer to give thanks to for this. These illustrations you have made, the simple site menu, the relationships your site give support to instill – it’s mostly incredible, and it is helping our son in addition to the family believe that the issue is amusing, and that’s really important. Thanks for all the pieces!

yeezy boost 350 v2
Maj 20, 2019 o 01:05 AM

My wife and i were really joyful Peter could deal with his web research using the ideas he received through your web pages. It’s not at all simplistic to simply be giving away secrets that people could have been making money from. And we also grasp we’ve got the website owner to appreciate for that. All the illustrations you’ve made, the straightforward blog menu, the friendships your site help foster – it’s everything overwhelming, and it’s making our son in addition to us recognize that that idea is interesting, which is really important. Many thanks for all the pieces!

michael kors
Maj 24, 2019 o 03:05 AM

I just wanted to compose a remark in order to say thanks to you for those nice hints you are placing here. My prolonged internet look up has at the end of the day been recognized with good quality strategies to go over with my good friends. I ‚d declare that we site visitors actually are extremely lucky to exist in a wonderful community with many awesome people with beneficial guidelines. I feel very fortunate to have come across the website and look forward to tons of more thrilling times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

kobe 9
Maj 28, 2019 o 03:05 AM

I definitely wanted to make a brief remark to express gratitude to you for some of the fantastic techniques you are posting on this site. My extensive internet lookup has finally been paid with sensible concept to go over with my visitors. I would assume that most of us site visitors are definitely fortunate to dwell in a good website with many wonderful individuals with great concepts. I feel quite happy to have discovered your website and look forward to tons of more fun minutes reading here. Thanks a lot once more for everything.

off white clothing
Czerwiec 01, 2019 o 04:06 AM

Thank you for all your valuable work on this web page. Debby takes pleasure in going through internet research and it’s really obvious why. We hear all relating to the compelling manner you provide very helpful solutions on this web blog and therefore encourage participation from others on the topic so our daughter is in fact starting to learn a great deal. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re the one performing a wonderful job.

off white nike
Czerwiec 05, 2019 o 04:06 AM

I am glad for writing to let you be aware of of the cool discovery my cousin’s princess undergone reading through your web site. She noticed a wide variety of details, not to mention how it is like to possess a wonderful giving spirit to get the mediocre ones smoothly know various complicated subject matter. You truly surpassed my desires. I appreciate you for offering the priceless, trusted, informative and in addition cool thoughts on your topic to Ethel.

yeezy shoes
Czerwiec 05, 2019 o 11:06 AM

I wanted to send you this little bit of observation to thank you yet again on the marvelous strategies you’ve shared on this website. This is so particularly open-handed with you to deliver publicly what exactly many individuals would’ve offered for sale for an e-book to make some dough on their own, particularly considering the fact that you could possibly have tried it in case you wanted. The creative ideas additionally acted to be the great way to be aware that other people have a similar keenness similar to my own to grasp more related to this issue. I think there are millions of more enjoyable periods in the future for people who see your site.

jordan shoes
Czerwiec 08, 2019 o 08:06 PM

I am only writing to let you know what a fine discovery my friend’s girl found browsing your blog. She came to find numerous issues, with the inclusion of how it is like to possess a great coaching heart to get the mediocre ones without hassle understand a variety of extremely tough topics. You really exceeded readers’ expectations. I appreciate you for presenting those precious, safe, explanatory as well as fun thoughts on the topic to Tanya.

cheap jordans
Czerwiec 12, 2019 o 03:06 AM

I and my guys were viewing the best hints on your site then the sudden got a horrible feeling I never thanked the web site owner for those techniques. Those young boys were definitely for that reason joyful to learn all of them and have sincerely been having fun with them. Thanks for being very thoughtful and also for getting some exceptional resources millions of individuals are really eager to discover. My sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

hop over to this web-site
Czerwiec 13, 2019 o 08:06 AM

I just want to tell you that I am just all new to blogs and honestly liked your blog. Most likely I’m going to bookmark your blog post . You surely have good well written articles. Kudos for revealing your webpage.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

Thank you for each of your efforts on this web page.

curry 4
Czerwiec 15, 2019 o 09:06 PM

I want to point out my gratitude for your kindness giving support to folks who require help with in this area of interest. Your real dedication to passing the solution all around became amazingly practical and has surely empowered many people like me to achieve their goals. Your own useful useful information implies a lot to me and additionally to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

Maddie Soderholm
Czerwiec 17, 2019 o 06:06 AM

I agree. Reminds me of the old saying, when life gives you lemons make some lemonade.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 12:06 PM

I have enjoyed perusing your website and going through various articles. – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand is a well written article about a very captivating subject. I cannot wait for your planned updates.

node
Czerwiec 17, 2019 o 08:06 PM

Thank you so much for giving everyone such a wonderful opportunity to read articles and blog posts from this website. It is usually very kind and jam-packed with amusement for me and my office friends to search your website on the least three times per week to learn the latest things you will have. And lastly, we’re always fulfilled with your outstanding opinions you serve. Selected 4 facts in this posting are honestly the finest I have had.

457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA
Czerwiec 19, 2019 o 07:06 AM

I really wanted to compose a small comment to be able to express gratitude to you for all the marvelous tips you are giving out here. My extended internet lookup has now been honored with professional concept to write about with my good friends. I would mention that many of us readers are truly blessed to be in a remarkable community with very many marvellous people with very helpful tips and hints. I feel really privileged to have discovered the web site and look forward to many more pleasurable times reading here. Thanks again for everything.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

Aw, i thought this was a really nice post. In concept I must place in writing such as this additionally – taking time and actual effort to make a great article… but what things can I say… I procrastinate alot and also by no indicates seem to go carried out.

curry 6
Lipiec 02, 2019 o 05:07 PM

My husband and i got very fortunate Emmanuel could finish off his preliminary research while using the ideas he acquired when using the web page. It is now and again perplexing to just happen to be handing out procedures some people may have been making money from. And we recognize we need the writer to thank because of that. Those explanations you’ve made, the simple blog navigation, the friendships you aid to create – it’s many wonderful, and it is helping our son and our family do think this matter is interesting, and that is exceedingly vital. Many thanks for everything!

nike air max 2018
Lipiec 03, 2019 o 02:07 AM

Thanks for every one of your effort on this web site. My mum enjoys doing investigations and it’s easy to understand why. I hear all concerning the lively means you offer very useful tips and tricks via this blog and increase contribution from others on this concern and my simple princess is in fact being taught so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re performing a great job.

yeezy 500
Lipiec 03, 2019 o 06:07 PM

I actually wanted to jot down a brief note in order to express gratitude to you for the awesome points you are showing on this website. My extended internet look up has now been rewarded with awesome points to write about with my classmates and friends. I ‚d admit that most of us website visitors are truly fortunate to exist in a really good site with so many brilliant professionals with beneficial points. I feel really lucky to have encountered your webpage and look forward to tons of more awesome minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

michael kors outlet online
Lipiec 04, 2019 o 03:07 AM

Thank you for each of your efforts on this web site. My mother really likes carrying out investigations and it’s really obvious why. I hear all concerning the compelling form you offer both interesting and useful techniques by means of your web site and in addition improve response from some others on the idea so my daughter is always starting to learn a lot of things. Have fun with the rest of the year. You’re doing a fantastic job.

Cherise Frith
Grudzień 13, 2019 o 08:12 PM

I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing issues with your blog. It appears as though some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my web browser because I’ve had this happen before. Thanks

Chung Barcus
Grudzień 22, 2019 o 06:12 PM

Hold yourself responsible for a higher standard than anyone else expects of you. Never excuse yourself. Thank You. . . .

Corinne Zaneski
Grudzień 23, 2019 o 11:12 PM

Very well said, your blog says it all about that particular topic.”`”*

Elicia Zarycki
Grudzień 24, 2019 o 11:12 PM

When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any way you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

Janine Maggie
Grudzień 24, 2019 o 11:12 PM

I just discovered your site! You’re amazing. Thank you for this!