D80: CO MA BYĆ TO BĘDZIE

W piosence z Vitovito22 Raper Rasmentalism śpiewa, że nie dajesz odpowiedzi, ale nie pamiętam pytań przynajmniej. I o ile za Raperem Rasmentalism stoję mocniej niż palmy w Cali, to za tym przekazem (bo oni to rap, nie śpiewanie) to już jak palmy w Botanic Gardens. W sensie tam nie ma palm, taki bezbek.

I tak się złożyło (no co za przypadek, szefie), że dyskutowałem sobie dziś w czasie umieranka o pracy nad świadomością (czyli poniekąd o zadawaniu sobie pytań) w kontekście zaburzeń wszelkich z tym samym janem nowakiem nr pesel 24852493873, z którym dyskusję sprzed siedmiu lat wspominałem wczoraj. I moje szczęście w nieszczęściu jana nowaka jest takie, że utrwaliłem sobie fundamenty.

W bardzo dużym skrócie, ale oddającym generalną zasadę, wszystko sprowadza się do pracy nad świadomością w sensie conciousness (czyli obserwacji, akceptacji i masturbacji, że wszystko, co doświadczamy, dzieję się w świadomości, w bezpośrednim doświadczeniu; teraz; i teraz; i teraz; and the future never arrives) oraz nad świadomością w sensie awareness (czyli obserwacji, akceptacji i masturbacji, że geny, uwarunkowania i środowisko mają ogromne znaczenie i że jak wejdę sam na bufet śniadaniowy, to mogę się spodziewać wielu myśli o wyżerce, a jak wejdę se z Fatrem na schody w Hollywood z kaszą jaglanną, indykiem, keczupem i piwem, to mogę się ich spodziewać o wiele mniej; i akceptując te uwarunkowania w naturalny sposób podejmuję coraz lepsze decyzje, niemal bezwysiłkowo, w akompaniamencie akceptacji; i jest fajnie). Oczywiście słowa to tylko słowa – są mało warte jak madagaskarskie ariary, a niedoskonały język nie może doskonale opisać rzeczywistości, ale lepiej wygrywać miliony ariarów i umieć mówić niż te same miliony ariarów przegrywać i być niemym. Przydatne może byc też wiedzieć, kiedy odejść od stołu i kiedy zamknąć mordę. Najlepiej teraz, he he.

I o ile sprawy strategiczne mi się jakoś tak w miarę poukładały patrząc pragmatycznie i realnie, to każdy dzień przynosi masę małych problemików, które w totalu mogą boleć jak drzazga w fiucie. Problemy, które są tak małe, że ciężko o motywację, przez co stają się tak duże, że konwencjonalna motywacja już nie wystarcza. Tak właśnie się czułem zbierając się na dzisiejszy trening siadów. Już przed wejściem do busa czułem, jak całe to wszystko wokół tępy śmiech ma dla mnie, ale siadłem sobie bez presji, wypiłem pięć (no dobra, sześć) kopi-o-ko-songów, posłuchałem pięknej debaty Seana Carrolla z Samem Harrisem (if there’s no alternative, you should certainly do it, Sean, królu!), ulubiony fragment z Ministrem z Boiska Bezdomnych i już do rozgrzewki mix Lepiej się witać z Efuge Efuge, który jeszcze nigdy nie zawiódł. I zrobiłem ten pierdolony trening, bez fajerwerków, bez szpagatów, ale jakiś tam bodziec wjechał, wierzę. Uczę się regularności, rozsądku i umiaru. Nie jest łatwo, ale walczę. Musisz iść i walczyć.

Wiem, że powinienem walczyć i mam plany, ale siły nie zawsze, nie zawsze. Na razie wyszedłem na chwilę do Macdo na kolę zero i przez dwie godziny oglądam jutuba i piszę bloga. Ale zanim przyszedłem do Macdo to doczołgałem się w bardzo pełnym słońca czerwcu z siłki do chaty, na zjeździe potreningowo-pokofeinowym sprawnie wydłubałem resztki gryczanej tak jak kłusownik poroże, otworzyłem ostatni kilogram kimchi, ale już nie miałem siły się z tym pierdolić i wsypałem do wiadra (no dobra, do plastikowego pojemnika) cały kilogram i zjadłem jak pierwsi ludzie z parmezanem i nie do końca rozmrożoną kukurydzą i się czułem jak Daniel Sikora (pozdro) przy słuchaniu Taconafide [bulimicy ich uwielbiają… ZOBACZ MEMY]

Ale spoko, dalej jestem miły gość, trochę umarłem, zmartwychwstałem i uznałem na wieczór, że pomimo mocno nieekskluzywnego samopoczucia odbędę emerycki spacerniak i zjem chociaż subwaya z podwójnym kurczokiem u pani, która ma dla mnie uśmiech, ma prozak w płynie (w sensie nie kasuje mnie za dolewkę koli zero i się lubimy i jest fajnie), ale jak dochodziłem do Holland Village, to w sumie się lepiej poczułem i uznałem, że wydłużę emerycki spacerniak. Przeszedłem się przez dzielnię, na którą Stanley jek jek jeździł podziwiać domy jak był młody. Dzisiaj jest stary i nie podziwia. Ja też jestem stary, ale jeszcze nie aż tak i parę domów wartych kilkaset miliardów ariarów wyglądało dosyć ekskluzywnie, taka trochi lepsza wersja Hollywood Hills.

I doszedłem do Macdo, z jednej strony fajnie, że nastukam dzisiaj w końcu chociaż te 15 tysięcy kroków, z drugiej tak średnio jestem głodny, a dopiero zjadłem 55g białka i pewnie zaraz katabolizm mi zje mięśnie, a jeszcze na jutro planowałem jakiś dobry wynik w podciąganiu, ale trudno, co ma być to będzie, mamy to na względzie. A wy? A wy?

33 komentarze

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

yeezy boost
Maj 09, 2019 o 05:05 AM

I needed to compose you one very little note to be able to say thanks a lot once again regarding the incredible things you’ve contributed in this case. It has been certainly open-handed with you to grant freely all a number of us might have advertised as an e book in making some dough for their own end, notably since you might well have tried it if you decided. The advice also served to become fantastic way to know that most people have similar eagerness just like my personal own to grasp a lot more with regards to this issue. I know there are millions of more fun periods in the future for folks who read through your site.

minecraft download for free
Maj 10, 2019 o 05:05 AM

Nice response in return of this query with genuine arguments and explaining
all concerning that.

100% real jordans for cheap
Maj 13, 2019 o 08:05 AM

My husband and i have been quite happy when Edward could carry out his analysis through the entire precious recommendations he discovered out of the blog. It’s not at all simplistic to simply choose to be offering tricks which the others might have been making money from. And we all acknowledge we’ve got the writer to thank because of that. The entire explanations you’ve made, the easy website menu, the relationships you make it possible to instill – it is many excellent, and it’s leading our son and our family do think the situation is thrilling, and that is unbelievably serious. Many thanks for all the pieces!

mojang minecraft download
Maj 16, 2019 o 12:05 PM

Today, I went to the beach with my kids. I found a sea
shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear
and screamed. There was a hermit crab inside and it
pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this
is entirely off topic but I had to tell someone!

ferragamo belt
Maj 18, 2019 o 12:05 AM

I have to point out my appreciation for your generosity in support of people that really need guidance on this important study. Your special dedication to getting the solution across came to be definitely insightful and have all the time encouraged women just like me to get to their desired goals. Your own informative guide means a great deal a person like me and even more to my fellow workers. Thanks a lot; from everyone of us.

hermes birkin
Maj 26, 2019 o 09:05 AM

I’m also writing to make you understand what a incredible discovery our princess experienced using your webblog. She even learned numerous things, which included what it’s like to possess an excellent helping nature to let many others without problems know precisely certain impossible subject areas. You undoubtedly exceeded our own expectations. Thanks for showing such precious, healthy, explanatory and even fun tips on that topic to Janet.

timberland shoes
Maj 30, 2019 o 03:05 AM

I wanted to create you that little bit of remark in order to thank you the moment again considering the unique principles you have contributed here. It is generous of you to grant publicly what some people could possibly have sold as an electronic book to end up making some bucks for their own end, primarily seeing that you might well have tried it in case you considered necessary. The points additionally acted to become a easy way to fully grasp other people online have the same desire like my very own to find out a lot more when it comes to this problem. I’m sure there are many more pleasant opportunities up front for individuals that check out your blog post.

michael kors outlet online
Czerwiec 03, 2019 o 10:06 AM

I am just commenting to let you be aware of of the really good experience our daughter developed checking your blog. She discovered so many pieces, which include how it is like to have an awesome coaching mindset to make the others clearly understand a number of tortuous things. You truly exceeded visitors’ desires. Thanks for presenting these effective, safe, edifying and cool tips on that topic to Kate.

nhl jerseys
Czerwiec 07, 2019 o 12:06 AM

Thank you so much for giving everyone an extremely brilliant chance to read from here. It can be so fantastic and as well , stuffed with amusement for me personally and my office mates to search your website a minimum of 3 times in one week to find out the newest issues you have got. And of course, I’m also always amazed for the splendid tricks you give. Certain 1 facts on this page are in truth the very best we have all ever had.

kobe byrant shoes
Czerwiec 10, 2019 o 02:06 PM

I just wanted to develop a brief message in order to say thanks to you for all the fantastic hints you are posting on this website. My rather long internet look up has finally been paid with pleasant concept to share with my co-workers. I would express that many of us visitors actually are unequivocally fortunate to exist in a wonderful community with many lovely people with very helpful plans. I feel pretty lucky to have seen your site and look forward to many more fabulous minutes reading here. Thanks once more for all the details.

ps4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 05:06 PM

You actually make it seem so easy together with your presentation however I in finding this
matter to be actually one thing which I believe I might by no means understand.
It seems too complex and very broad for me. I’m taking a look forward for your next submit, I’ll try to get the grasp of it!

like this
Czerwiec 13, 2019 o 08:06 AM

I simply want to mention I am just all new to blogs and honestly liked you’re web site. Likely I’m planning to bookmark your website . You absolutely come with great articles and reviews. Thanks a bunch for sharing your blog site.

quest bars cheap
Czerwiec 14, 2019 o 05:06 PM

Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include
almost all important infos. I’d like to see extra posts like this .

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

Can I simply say what a reduction to seek out somebody who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know the best way to bring an issue to gentle and make it important. Extra individuals have to read this and understand this facet of the story. I cant believe youre not more popular because you positively have the gift.

Benton Hefter
Czerwiec 17, 2019 o 07:06 AM

Prevent leaving behind large amounts associated with finance in any affiliate marketing or even event web page! Almost all sites employ a rigorous insurance plan on spamming along with for anyone who is at any time falsely accused (deservingly and also mistakenly) involving transmitting unrequested email messages, you’ll probably have your levels shut down, that may cause a person getting rid of the initial funds way too!

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 01:06 PM

I realise this is off topic but while your site looks pleasant, it would be far better if you’ll be able to use lighter colors too in the design. This will encourage a lot more scaners come to check it out more often!

Wally Cushingberry
Czerwiec 18, 2019 o 12:06 AM

Housing a different movement in a genuine case or re-dialed model.

457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA
Czerwiec 18, 2019 o 03:06 AM

I simply needed to appreciate you yet again. I am not sure what I would have undertaken without the entire pointers shared by you over that theme. This has been a real difficult difficulty in my opinion, however , coming across a new skilled style you processed the issue took me to leap with delight. Extremely thankful for your information as well as wish you recognize what a powerful job you happen to be doing teaching most people by way of your site. I’m certain you have never met all of us.

node
Czerwiec 21, 2019 o 09:06 AM

I simply wanted to construct a simple word to be able to say thanks to you for some of the fantastic hints you are placing on this website. My time intensive internet search has at the end of the day been compensated with extremely good facts and techniques to share with my neighbours. I would state that that we site visitors are really lucky to dwell in a fabulous place with very many perfect individuals with great plans. I feel very much grateful to have encountered your web site and look forward to tons of more fun moments reading here. Thanks once more for a lot of things.

quest bars cheap
Czerwiec 23, 2019 o 11:06 AM

I know this web page provides quality based articles and additional information, is there any other website which offers such information in quality?

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

This would be the right blog for anybody who wishes to learn about this topic. You already know a great deal its practically not easy to argue with you (not too I personally would want…HaHa). You definitely put a brand new spin over a topic thats been written about for several years. Wonderful stuff, just great!

Lavinia Mehta
Czerwiec 30, 2019 o 12:06 PM

Have you already setup a fan page on Facebook ?`*”-:

http://tinyurl.com
Lipiec 01, 2019 o 02:07 PM

I for all time emailed this web site post page to all my
contacts, since if like to read it after that my links will too.

Cellular Shades Honeycomb
Lipiec 01, 2019 o 04:07 PM

I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later. Many thanks

Cathy Asp
Lipiec 01, 2019 o 11:07 PM

Aw, this was a very nice post. In concept I wish to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get one thing done.

Kurt Zuckerberg
Lipiec 03, 2019 o 12:07 AM

There’s clearly big money to discover more regarding this. I assume you made certain good aspects within alternatives additionally.

fila disruptor 2
Lipiec 03, 2019 o 04:07 AM

My wife and i felt quite joyous Edward managed to deal with his basic research from the ideas he made in your web page. It is now and again perplexing just to find yourself giving for free guidelines that people may have been selling. And now we keep in mind we have you to be grateful to for this. All of the explanations you have made, the straightforward web site menu, the relationships your site make it possible to instill – it’s got all terrific, and it is making our son in addition to our family consider that that matter is enjoyable, which is exceptionally serious. Many thanks for the whole thing!

jordan 1 off white
Lipiec 03, 2019 o 08:07 PM

Thanks for all your valuable labor on this website. My aunt really likes participating in research and it’s really simple to grasp why. All of us know all regarding the lively manner you render simple ideas via this website and attract contribution from people on the subject matter so my simple princess is truly learning so much. Take pleasure in the rest of the year. You have been conducting a dazzling job.

Karima Massanet
Lipiec 04, 2019 o 12:07 AM

Good web site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a great day!Cheap Web Hosting Providers

vapormax
Lipiec 04, 2019 o 06:07 AM

I have to voice my respect for your kind-heartedness supporting men and women that need help on this important idea. Your real dedication to getting the solution all over became exceptionally informative and has usually empowered some individuals much like me to achieve their goals. The insightful key points means a great deal to me and extremely more to my fellow workers. Thanks a lot; from each one of us.

nike huarache
Lipiec 04, 2019 o 08:07 PM

I have to voice my appreciation for your kind-heartedness giving support to people that really want assistance with this particular theme. Your personal commitment to passing the message all around had been rather important and have specifically helped employees like me to attain their pursuits. Your entire useful suggestions signifies a lot a person like me and far more to my mates. Regards; from each one of us.

Tractor Workshop Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

Bill Burcin
Grudzień 22, 2019 o 11:12 PM

picking a good domain name is enssential for ranking good on search engines`