D62: LEPIEJ JEST DŹWIGAĆ

No siema siuśki, ten dzień był trudniejszy niż ten wczoraj / na pewno na siłowni i na bank z wieczora. Z przykrością, ale i pokorą i otwartością obserwuję nieco większe macki samotności wokół mnie. Rozpoczęcie treningu siadów wymagało ogromnej pracy wewnętrznej i w sukurs przyszły filmiki z Dr Michaelem Gervais, basen z widokiem na Harbourfront oraz – kluczowe – wysłuchanie najbardziej motywującej płyty w historii polskiego rapu czyli Bonsoul – Lepiej się witać. Najlepszym i najbardziej długotrwałym źródłem motywacji są akceptacja i więzi.

Po zrobieniu pierwszej serii siadów 120kg z pauzą, gdy rozbrzmiewał mi w uszach refren do Dzień Później, było już fajnie. Było samadhi, tu i teraz, stan flow, gorące flow nie czarne jak kawa, której ostatnimi piję nie więcej niż trzy kubki przed treningiem. Zrobiłem swoje, chociaż niby nie warto, sprawdź, wróciłem z siłki do chaty i spokojna mozolna praca retreatowa, obserwacja, akceptacja, masturbacja, dokończyłem dokument o Osho, zjadłem więcej gryczanej niż ty na bank i choć niższe stany wracały to udało się wyjść na wieczorny emerycki spacerniak.

Dziś do wieczornego emeryckiego spacerniaka wjechał nowy Eripe, którego też lubię słuchać z podobnych względów choć w mniejszej skali co rapera BonSoul (ty gościu to nie jest jeden raper tylko cały zespół, Soulpete gra muzykę a Bonson śpiewa w sensie rapuje, bo on to rap nie śpiewanie!). Mów co chcesz o Eripe, ale na szczęście nie zbliża się do bycia sytym i zadowolonym z siebie kretynem. Zaszedłem dzisiaj nawet dalej niż wczoraj, kto nie robi progresu ten robi regres, bo aż do Clark Quay, ale byłem świadomy, że nie ma co siadać na mostku, bo na tym etapie bardziej niż odpoczywał to bym się męczył odmawianiem sobie 7-eleven lub starbucka. Spokojnie siadłem w Burger Kingu jak biały człowiek, wypiłem dużą kolę zero bez lodu (chciałem bez lodu to powiedziałem poproszę bez lodu, nie?) i wyłudziłem z mojej siłki kolejne darmowe wejście dla mojego człowieka SGS, z którym za 2 miesiące wbijamy w odwiedziny do europejskich grubasów.

A póki co jutro rano wbijamy pobawić się w siłkę, bardzo doceniam możliwość wspólnego gymmingu, tak samo jak napisałem Gregowi (pozdro Eugeniusz na wolności), że tęsknię za nim i wspólnymi treningami jak sam skurwysyn, zwłaszcza jak patrzę na tych kręcących kardio i ćwiczących na martinie szmicie wokół mnie z rana i czasami żałuję, że urodzili się żółci. Czasami w takich przytłaczających samotnością momentach dumam sobie, jakby to było gdyby zamiast nich by wbili Alan albo Gieno, a zamiast tych radiowych gniotów leciałby BonSoul. Kaszy miałbym tyle ile potrafię unieść, a z kranu leciałaby guarana. Poczucie samotności nie miałoby racji bytu.

I tak się tu spokojnie żyje na tej wsi wśród chodzących uśmiechniętych automatów. Ale jebać to, dzisiaj wolę dźwigać niż żryć w starbucku.

18 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

try this
Czerwiec 13, 2019 o 05:06 AM

I just want to say I am newbie to blogging and absolutely savored this web page. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You certainly have remarkable well written articles. Kudos for sharing your webpage.

Arielle Cush
Czerwiec 17, 2019 o 07:06 AM

I gotta bookmark this web-site it seems invaluable extremely helpful

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 01:06 PM

Learn all about African Mangoo is so important to us.

Ernest Higgenbottom
Czerwiec 18, 2019 o 12:06 AM

My brother recommended I might like this website. He was once entirely right. This publish actually made my day. You can not believe simply how much time I had spent for this information! Thanks!

Charlsie Karen
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 PM

I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are really good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend.

Lyman Murri
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

Hello! I simply would want to supply a large thumbs up with the excellent info you’ve here on this post. We are coming back to your blog site for much more soon.

Daryl Mccalanahan
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

There is evidently a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

Hiya, Can I export this post photo and usage it on my personal site?

Carylon Pair
Czerwiec 30, 2019 o 12:06 PM

This web page doesn’t show up properly on my blackberry – you might want to try and fix that

Odelia Simoes
Lipiec 01, 2019 o 03:07 AM

Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out any individual with some authentic ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that is needed on the web, somebody with a little bit originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

Marty Hector
Lipiec 01, 2019 o 11:07 PM

BTW, and I hope we do not drag this too long, but care to remind us just what kind of weapons were being used on Kurds by Saddams army? To the tune of hundreds of thousands of dead Talk about re-written history

Joey Hallock
Lipiec 03, 2019 o 12:07 AM

Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this just before. So nice to seek out somebody by original applying for grants this subject. realy i appreciate you for starting this up. this site can be something that is needed over the internet, a person with a bit of originality. beneficial task for bringing new things towards world wide web!

Rodolfo Schmeckpeper
Lipiec 04, 2019 o 12:07 AM

It’s difficult to get knowledgeable men and women on this topic, but the truth is seem like there’s more you are talking about! Thanks

John Deere Repair Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

Merci beaucoup quant а la puretй des thиme mentionnйs ici : on risque tout de suite s”interviewer au sujet de la juste signification des prйtextes que vous citez maintenant…

John Deere Technical Manuals
Grudzień 09, 2019 o 01:12 PM

I was studying some of your posts on this website and I believe this web site is rattling instructive! Continue putting up.

Johnson Mcnairy
Grudzień 13, 2019 o 01:12 AM

I just added this web site to my google reader, great stuff. Cannot get enough!

Kelsie Hubright
Grudzień 22, 2019 o 02:12 AM

Good – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.