D55: CO JEŚLI

Korelacja między układem nerwowym (a precyzyjniej z jego nadużywaniem przez ciężkie podnoszenie ciężkich ciężarów) a poczuciem tzw. świadomości wydaje mi się być oczywista. Co jednak jeśli jest ona o wiele większa niż cały czas myślałem?

Parę dni temu pokazywałem P. filmiki i zdjęcia z mojej wycieczki z Fatrem. Powiedziała mi, że wyglądam na nich młodziej niż teraz i była zaskoczona, że to było niecały rok temu. To była dwumiesięczna przerwa od siłki z powodu kontuzji.

Jeszcze parę dni wcześniej rozmawiałem z Itzo o głupotach i truskulu i cośtam wspomniał, że z jego perspektywy w najlepszej formie byłem 3 lata temu w San Clemente. Faktycznie miałem 10 kilo mniej, ale byłem o wiele słabszy, nie wiedziałem co to military press, a martwe ciągi kojarzyłem z zawodami strongmenów. Kurwa, co za debil, ja pierdolę.

Jak sobie wspominam ostatnie 3 lata temu odkąd B-Rocky zaczął kazać mi dźwigać i pościć, to o ile nie był to jedyny czynnik wpływający na moją psychikę (zajebiście twardą jak na chłopaka z miasta przystało), był to bardzo istotny czynnik wpływający na poziom fatygi, a może i nawet obojętności.

Nie chcę zwalać na siłkę tego, że jestem zjebany. Pozwalam sobie zapytać siebie jedynie: co jeśli ego na siłowni oraz świadome poczucie iluzji ego są po przeciwnych biegunach. Oczywiście chodzenie na siłkę nie musi równać się z obsesją, ale tak samo chodzenie na bufety śniadaniowe nie musi równać się z objadaniem. A równa się. W sensie staram się albo nie robię wogle, dobrze?

Jadę sobie właśnie na kawkę z NSH, a wieczorem o 2100 mam mecz, choć nie ukrywam, że dwugłowy uda odczuwa jeszcze powrót do dźwigania. Podobnie jak chyba układ nerwowy i stąd ta rozkmina.

Za 2 miesiące będę miał najlepszy brzuch, potem przez miesiąc eurotrip i to pewnie będzie okazja do dłuższego odpoczynku od siłki. W zasadzie te rozkminy są zbieżne z moją długofalową filozofią: okresy ascetycznej pracy i okresy świadomych przyjemności. Kwestia dobrania odpowiednich proporcji.

17 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

Matt
Maj 12, 2018 o 09:05 PM

Uważam, że wszystko co staję się obsesją prowadzi do paranoi.

important link
Czerwiec 12, 2019 o 09:06 PM

I simply want to tell you that I am newbie to blogging and absolutely loved you’re blog site. Very likely I’m want to bookmark your website . You surely have fabulous articles and reviews. Cheers for sharing with us your website.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

Good blog! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 16, 2019 o 08:06 PM

Youre so cool! I dont suppose Ive read anything this way prior to. So nice to uncover somebody with many original applying for grants this subject. realy we appreciate you starting this up. this website can be something that is needed online, someone if we do originality. valuable job for bringing new stuff on the internet!

Dana Varughese
Czerwiec 17, 2019 o 12:06 AM

This is a great blog and i want to visit this every day of the week , 

Jamey Hoque
Czerwiec 17, 2019 o 06:06 PM

We do not harbor which i could not forgive others’ mistakes when this come to.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

We keep your page. Watch it offline again soon. Very interesting article.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

Good aftie, i am a blogger too” and i can see that you are a nice blogger too,   

Mariano Mennig
Czerwiec 30, 2019 o 06:06 AM

A lot of thanks for your own work on this web page. My niece enjoys setting aside time for investigation and it’s easy to see why. Most of us notice all about the lively ways you offer rewarding solutions via this web site and cause contribution from visitors on the point then our own princess is without a doubt learning a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You are always conducting a really good job.

Robt Herandez
Czerwiec 30, 2019 o 09:06 PM

Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to trade solutions with others, be sure to shoot me an email if interested.

Anthony Carreiro
Lipiec 01, 2019 o 05:07 PM

I discovered your website website on google and check many of your early posts. Continue to keep within the really good operate. I merely additional increase Feed to my MSN News Reader. Seeking toward reading a lot more of your stuff at a later time!…

James Mahusay
Lipiec 02, 2019 o 06:07 PM

You have remarked very interesting points ! ps nice website .

Alda Klem
Lipiec 03, 2019 o 06:07 PM

Woh I like your articles , saved to fav! .

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

You really should take part in a contest for starters of the finest blogs over the internet. I am going to recommend this page!

Tractor Workshop Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

An impressive share, I just with all this onto a colleague who has been doing little analysis on this. And the man in reality bought me breakfast since I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending enough time to debate this, I feel strongly regarding it and really like reading on this topic. If you can, as you become expertise, could you mind updating your blog post with more details? It is highly ideal for me. Huge thumb up in this article!

Fritz Katzenberger
Grudzień 12, 2019 o 09:12 PM

I am just commenting to let you know of the perfect experience my wife’s princess encountered studying your web site. She picked up numerous details, most notably what it’s like to have an ideal helping character to have many more very easily gain knowledge of selected advanced subject matter. You undoubtedly exceeded our own expectations. Thanks for offering such effective, healthy, explanatory and in addition fun thoughts on this topic to Gloria.

Peggie Feuerstein
Grudzień 21, 2019 o 11:12 PM

Great article and straight to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you guys have any ideea where to employ some professional writers? Thanks