Porozmawiajmy o jedzeniu, nie? (jak mawiał Fokus z zespołu Paktofonika)

Myślę, że warto, bo aktualny moment pokazuje mi ładnie różnicę między tym, jak jest teraz, jak było kiedyś oraz tym, jak może być w przyszłości.

 

Cztery dni temu skończyłem siedmiotygodniową redukcję. Głównym założeniem była autoobserwacja, świadomy deficyt kaloryczny miał być po prostu narzędziem medytacyjnym, szukaniem prawdy o sobie z momentu na moment. Odtłuszczenie sylwetki miało być jedynie pożądanym efektem ubocznym.

 

Dwa lata temu też byłem na redukcji, ale było to mało świadome, bardzo chaotyczne i jeszcze bardziej stresogenne. Zajeżdżanie się i poleganie na wątpliwej sile woli. Cykl wyglądał następująco: przy bardzo wysokiej aktywności fizycznej średnio 5-10 dni na pokaźnym (ok 1000 kcal) deficycie kalorycznym na przemian z 2-3 dniami napadami objadania się (5000-15000 kcal na dzień). Strateg (że niby och ach wyjątkowy) we mnie chciał skończyć dzień na 2400 kcal, ten zwykły we mnie chciał jeść w kilogramach. Napady objadania się wiązały się nie tylko z przybieraniem na wadze poprzez nadmierną ilość kalorii, ale przede wszystkim zawód, obarczanie się winą, bardzo negatywny self-talk i bardzo niskie poczucie własnej wartości i pretensje do siebie, że nie potrafię zapanować nad swoimi żądzami. Oczywiście głód fizyczny wynikający z deficytu kalorycznego stanowił tylko jakieś 25% chęci do uciekania w słodycze. 75% jak nie więcej wynikało z głodu emocjonalnego, braku więzi i coraz bardziej odczuwalnego rozłączenia ze swoim środowiskiem, co polegało na tym, że odczuwałem coraz mniej zrozumienia – że ludzi wokół napędzają całkiem inne rzeczy niż moją skromną osobę. Mówił o tym problemie pięknie Johann Hari w prezentacji “Why Everything You Think You Know About Addiction Is Wrong”.

 

Wydaje mi się, że momentem przełomowym – początkiem poprawy czy wręcz metamorfozy w tej kwestii było totalne odpuszczenie sobie półtorej roku temu. Odpuszczenie nie polegało na tym, że to wszystko nie ma sensu i można uciekać w słodycze za każdym razem, kiedy nie czuję więzi ze światem zewnętrznym – czyli w owym czasie praktycznie codziennie, zwłaszcza wieczorami i w nocy. Polegało to na tym, że akceptuję, że w danym środowiska próba redukcji nie jest optymalnym rozwiązaniem. Praktycznie nie czułem motywacji do tego, żeby podobać się światu, nie czułem, że mam o kogo zabiegać, nie widziałem nikogo, z kim chciałbym być. Restrykcja swojego jedzenie była tylko dodatkowym i niezrozumiałym źródłem stresu. Kluczowym elementem była pełna akceptacja rzeczywistości i świadomość każdego kolejnego kroku. Jak jadłem sobie czwarty kawałek sernika w duńskiej kawiarni (dokąd uciekłem po odejściu z pracy), to coraz częściej nie wiązało się to z moim mentalnym komentarzem takim jak “ech, i znowu to samo, to nie ma sensu, ale ja jestem słaby”, bardziej było to takie błogie poczucie zgody z rzeczywistością, że moje sprawy w naturalny sposób potoczyły się na tyle inaczej niż sprawy innych ludzi, że nie mamy ze sobą wiele wspólnego, przez co ciężko znaleźć naturalne autentyczne więzi, które ewolucyjnie motywują nas najbardziej. Jeżeli nie potrafię znaleźć swojego domu, ulgi czy poczucia bezpieczeństwa w ludziach, to automatycznie zwracam się ku innym używkom, które chętnie dostarczą mi hormonów odpowiedzialnych za te stany.

 

Po paru przypadkach takiego uświadomienia sobie, że wszystko jest takie, jakie jest i próba walki z rzeczywistością jest skazana na porażkę, zapytałem samego siebie czy to oznacza, że teraz będę do końca życia jadł serniki i stawał się coraz grubszy, skoro czuję tak dużą samotność? Otóż zdecydowanie nie, ponieważ na horyzoncie widziałem sporo więzi międzyludzkich, z których mogę czerpać dużo autentycznej radości. To, że ich nie było tam i wtedy, bynajmniej nie oznaczało, że tam i wtedy nie widziałem ich na horyzoncie bliższej lub dalszej przyszłości. To po prostu nie był optymalny czas i miejsce na pracę nad swoją sylwetką. Zdecydowanie były sprawy ważniejsze. Kiedy płoną róże, to nie czas gasić lasy, czy coś w ten deseń.

 

Nabieranie spokoju poprzez praktykę świadomości w takim wydaniu to najcenniejsza nauka, jakiej w życiu zaznałem i zaznaję nadal, bo to niekończący się proces. Tym niemniej stosunkowo szybko można zauważyć wyraźne efekty takiej pracy. Moi ludzie widzą zmiany we mnie i jest mi bardzo miło słyszeć takie obserwacje. Ja sam widzę zmiany w sobie i przeważnie taka obserwacja wiąże się z płaczem wzruszenia. Serio, nawet teraz pisząc te parę słów uroniłem niejedną łzę przypominając sobie, jak bardzo zredukował się poziom presji wywieranej na samego siebie, że muszę, to czy muszę tamto. Teraz cieszę się wyzwalającym poczuciem, że mogę tak wiele, że tyle mam opcji, tyle dostępnych dróg, a poprzez narzędzie zwanym świadomość kroczenie jedną z nich jest czymś wyjątkowym, niepowtarzalnym i absolutnie pięknym.

 

I tak starałem się podejść do swojej redukcji, zdając sobie sprawę, że będą przychodziły momenty słabości i chęci pójścia w słodycze. Samo bycie świadomym mechanizmów w takich momentach totalnie zmienia wszystko. Nie utożsamiam się z moimi myślami, tylko je obserwuję. Czasem coś pójdzie nie tak, ale nawet wtedy można wrócić do siebie i zastanowić, dlaczego tak się stało – nie obwiniając siebie ani innych, a jedynie całkowicie obiektywnie szukając przyczyn. Za założeniem, że nasze działanie (takie jak to, co jemy) jest naturalnym wynikiem naszego stopnia świadomości, naszych genów i środowiska (choć w pewnym sensie stopień świadomości też wynika z uwarunkowań) stoję jak palmy w Cali.

 

Nie ukrywam – w tym kontekście, w aktualnym środowisku (Kuala Lumpur) zgubienie tych 3-5 kilogramów tłuszczu było umiarkowanie łatwe. Owszem, były ciężkie momenty, ale jeszcze więcej było momentów wzruszenia z osiągania tego nowego punktu widzenia, który tak wiele ułatwia. Zastanawiałem się jednak, co będzie po tych 50 dniach. Czy mam nadal codziennie jeść kaszę z kurczokiem w plastikowych pojemnikach? Czy mam już nigdy nie jeść słodyczy? Czy powinienem przestać liczyć kalorie i makroskładniki? Aktualnie podchodzę do tego tak, że kluczowe jest środowisko, w jakim się znajduję. Jest czas na świadomą 50-dniową redukcję z sucharami w plastiku, bo pasuje mi do tego środowisko. Jest czas na świadome jedzenie sernika w starbucku, bo pasuje mi do tego środowisko. Jest czas na świadome poszczenie, bo pasuje mi do tego środowisko.

 

Tyle że parę razy na przełomie ostatniego roku już się na takim czymś przejechałem, tj. mówiłem sobie, że dzisiaj sobie pozwalam, a od jutra wracam do swojej tradycyjnej diety. I niestety ssanie na jakiegoś fastfooda było za mocne i znowu się nie udało. Natomiast chyba kluczowe jest znowu zastosowanie mojej strategii polegającej na obiektywnym i szczerym wglądzie w siebie i w swoje środowisko, żeby zastanowić się nad przyczynami. Przeważnie moje cele po prostu były mało realne i w środowisku, w którym mało takich więzi odczuwałem prawdopodobnie zbyt ostre miałem wobec siebie wymagania.

 

Tym bardziej widzę potrzebę stawiania jeszcze bardziej na antycypację tego, co na horyzoncie i proaktywne tworzenie swojego środowiska (takie jak otaczanie się odpowiednimi ludźmi i produktami – tudzież nieotaczanie się nimi) oraz planowanie zgodnie z nim. I tak sobie właśnie siedzę rano w porcie czekając na statek z Cebu na wyspę Bohol. Wczoraj przez cały dzień zjadłem jakieś 5000-7000 kcal, wjechały pankejki i serniki. Na dzisiaj zaplanowałem sobie całodniowy (czyli około 40h) post i serio, z ciekawością czekam na obserwację dyskomfortu związanego z jedzeniowym kacem (chciałoby się kontynuować) czy wędrówką w pełnym słońcu października. Zamówiłem sobie kawkę i choć ciastka się do mnie uśmiechają, to mając swój świadomy plan na dzień i będąc w tym fajnym pełnym akceptacji stanie, nie jest specjalnie dużym problemem odmówić sobie. Jeszcze będzie czas.

 

Nie wiem, czy takie niestawianie grubej kreski, jest dla mnie optymalne, ale na ten moment czuję, że tak. Nikt nie był w mojej sytuacji i nikt mi nie może powiedzieć, co jest właściwym ruchem tutaj. Ja wierzę, że to będzie działało, a jeśli nie, to pozwól mi się przekonać i nauczyć. Za chwilę nowe środowisko, w którym optymalne będzie jedzenie kury z ryżem i cebulą (żeby nie zapomnieć skąd się jest), później będzie kolejne środowisko, w którym zjem sobie 10 starbacków, później w kolejnym nie zjem niczego przez 2 dni. To, jak bardzo widzę, jak uwarunkowany czy wręcz zniewolony jestem przez dane środowisko, sprawiło, że o wiele większą wagę przykuwam do tego, w jakim środowisku chcę być. Zmianą środowiska może być przylecieć na drugi koniec świata, ale również zostawienie swojego srajfona w drugim pokoju przed pójściem spać. Zaakceptowałem swoje zniewolenie i nigdy nie czułem się bardziej wolny.

57 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

gamefly free trial
Maj 02, 2019 o 02:05 PM

Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for providing this info.

gamefly
Maj 04, 2019 o 06:05 AM

Howdy I am so happy I found your weblog, I really found you by accident, while I was looking on Bing
for something else, Nonetheless I am here now and would just
like to say thank you for a incredible post and a all round exciting blog (I also
love the theme/design), I don’t have time to read it all at the
moment but I have saved it and also added your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the
superb work.

gamefly
Maj 05, 2019 o 01:05 PM

I’m really impressed with your writing skills and also
with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a
great blog like this one today.

minecraft for free
Maj 07, 2019 o 04:05 PM

Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and your
views are fastidious for new people.

download minecraft for free
Maj 08, 2019 o 11:05 AM

Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually
enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and
even I achievement you access consistently rapidly.

minecraft free download pc
Maj 09, 2019 o 07:05 AM

Good way of explaining, and good post to obtain information regarding my presentation subject matter, which i am
going to convey in institution of higher education.

minecraft download free
Maj 09, 2019 o 03:05 PM

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your site offered us with valuable information to work on. You’ve
done an impressive job and our whole community will be
thankful to you.

how to download minecraft
Maj 10, 2019 o 02:05 AM

I just couldn’t go away your site before suggesting that I actually loved the standard info an individual provide on your guests?
Is gonna be back regularly in order to check out new posts

g
Maj 10, 2019 o 07:05 PM

It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful
info with us. Please keep us up to date like this.
Thanks for sharing.

g
Maj 12, 2019 o 07:05 AM

Appreciate the recommendation. Let me try it out.

minecraft download mojang
Maj 12, 2019 o 02:05 PM

Hey there! I know this is sort of off-topic but I needed to ask.
Does building a well-established blog such as yours require a lot of work?
I’m brand new to writing a blog however I do write in my journal on a daily basis.
I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
Please let me know if you have any suggestions or
tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!

g
Maj 12, 2019 o 05:05 PM

Keep on writing, great job!

g
Maj 13, 2019 o 03:05 AM

I like what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!
Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

g
Maj 13, 2019 o 08:05 PM

I really love your site.. Very nice colors & theme.
Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m trying to create
my own personal website and want to know where you got this from or just what the theme is
named. Thanks!

minecraft free
Maj 14, 2019 o 02:05 PM

Informative article, just what I was looking for.

mojang minecraft download
Maj 15, 2019 o 12:05 AM

This text is priceless. Where can I find out more?

minecraft download pc
Maj 15, 2019 o 11:05 PM

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
I could add to my blog that automatically tweet my newest
twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
look forward to your new updates.

how to get help in windows 10
Maj 28, 2019 o 02:05 PM

With havin so much content and articles do you
ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but
it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help
protect against content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

gamefly free trial
Maj 29, 2019 o 07:05 AM

Please let me know if you’re looking for a article writer for your site.
You have some really great articles and I think I would be a good asset.

If you ever want to take some of the load off,
I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an email if interested. Regards!

gamefly free trial
Maj 29, 2019 o 09:05 AM

Howdy! This article couldn’t be written much better!
Looking at this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept preaching about this. I’ll send this article to him.

Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

how to get help in windows 10
Maj 30, 2019 o 06:05 AM

Hello, Neat post. There is an issue with your web site in web explorer, might check this?
IE still is the marketplace chief and a big section of people
will pass over your magnificent writing due to this problem.

gamefly free trial
Maj 30, 2019 o 03:05 PM

There’s certainly a great deal to find out about this issue.

I really like all the points you’ve made.

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 11:05 AM

I will immediately clutch your rss feed as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or newsletter
service. Do you have any? Kindly let me understand in order that I could subscribe.
Thanks.

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 08:05 PM

Hello to all, the contents present at this web page are
actually awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

gamefly free trial
Czerwiec 02, 2019 o 12:06 AM

Everyone loves it when individuals get together and share opinions.

Great blog, keep it up!

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 12:06 AM

Yes! Finally something about gamefly free trial.

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 07:06 AM

you’re in reality a good webmaster. The web site loading pace is amazing.
It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork.
you’ve done a magnificent job on this subject!

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 04:06 PM

My brother suggested I might like this web site.
He was entirely right. This post actually made my day.
You can not imagine simply how much time I had spent for this info!
Thanks!

gamefly free trial
Czerwiec 06, 2019 o 11:06 AM

I’m really impressed together with your writing skills as
well as with the structure on your blog. Is that this a paid subject or did you customize it your self?
Anyway stay up the nice high quality writing, it’s uncommon to see
a great weblog like this one these days..

gamefly free trial
Czerwiec 07, 2019 o 02:06 AM

What i do not realize is in reality how you are now not actually a lot more well-preferred than you may be right now.
You are so intelligent. You realize therefore significantly with
regards to this topic, produced me individually believe it from so many various angles.
Its like men and women don’t seem to be involved until it’s something to
accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs great. All the time care for it up!

gamefly free trial
Czerwiec 07, 2019 o 11:06 PM

I like the valuable info you supply on your articles.

I’ll bookmark your weblog and check again right here regularly.
I am moderately sure I’ll learn plenty of new stuff proper here!

Good luck for the next!

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 07:06 AM

Every weekend i used to go to see this web site,
as i wish for enjoyment, since this this web page conations genuinely nice funny stuff too.

click to find out more
Czerwiec 13, 2019 o 10:06 AM

I just want to tell you that I am just all new to blogs and absolutely loved your blog site. Very likely I’m want to bookmark your blog post . You actually come with superb writings. Thanks a lot for sharing with us your web-site.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

An impressive share, I just with all this onto a colleague who had previously been doing a little analysis within this. And then he actually bought me breakfast since I ran across it for him.. smile. So permit me to reword that: Thnx with the treat! But yeah Thnkx for spending any time to talk about this, I’m strongly about this and really like reading more about this topic. If at all possible, as you grow expertise, would you mind updating your website with an increase of details? It’s highly useful for me. Huge thumb up with this short article!

quest bars
Czerwiec 16, 2019 o 03:06 PM

I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your
weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog
like this one nowadays.

Darren Girillo
Czerwiec 17, 2019 o 08:06 AM

Perfect piece of work you have done, this website is really cool with superb information.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 04:06 PM

You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

Estela Robinette
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 AM

you use a fantastic blog here! do you need to have invite posts in my small weblog?

node
Czerwiec 18, 2019 o 02:06 AM

Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily splendid possiblity to check tips from here. It’s always very ideal and also jam-packed with a good time for me personally and my office colleagues to visit your blog at the very least thrice in 7 days to study the new guides you have. And lastly, I am certainly impressed with your extraordinary strategies you serve. Selected 3 ideas in this posting are unquestionably the very best we’ve ever had.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 05:06 AM

I precisely wished to appreciate you again. I am not sure what I would’ve worked on in the absence of those techniques provided by you concerning that industry. This has been the scary case in my opinion, but taking note of the skilled avenue you processed it took me to jump over contentment. I am happy for your advice and in addition hope you recognize what an amazing job you are always doing training people through the use of a web site. I’m certain you haven’t got to know any of us.

Albert Plagmann
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 PM

The vacation special deals offered are believed as a selection of possibly the most preferred and therefore within your budget all over the globe. Quite a number of hostels can be proudly located inside property which is accented who has striking seashores encouraging crystal-clear rivers, contingency of an Ocean. hotels compare rates

Laverne Trinklein
Czerwiec 18, 2019 o 03:06 PM

i would love to be an ebay powerseller but it takes a lot of work to become one. you need also to have lots of good feedback~

Augusta Debenedetto
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

The post is definitely nicely written but it contains many useful facts. I am just ready to find your distinguished way of writing the post. So now you make it easy for me to learn and implement. Nice one for sharing around.

Kina Elting
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

Pretty good post. I just stumbled upon your website and wanted to say that I have incredibly enjoyed reading your blog posts. Any way I am going to be subscribing for the feed and I hope to visit your article once again soon.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

in my opinion, Grand Theft Auto is super addictive based from my experience.

quest bars cheap
Czerwiec 23, 2019 o 12:06 PM

Hmm it seems like your website ate my first comment
(it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog
blogger but I’m still new to everything. Do you have any recommendations
for newbie blog writers? I’d genuinely appreciate it.

John Deere Service Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

I love to visit your web-blog, the themes are nice.~~-`;

Ardelia Bularz
Czerwiec 30, 2019 o 01:06 PM

Audio started playing anytime I opened this blog, so frustrating!

Lauren Fata
Lipiec 01, 2019 o 04:07 AM

Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?

http://tinyurl.com/
Lipiec 01, 2019 o 04:07 PM

Hello it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this website is in fact fastidious
and the viewers are in fact sharing fastidious thoughts.

Brice Henkey
Lipiec 02, 2019 o 12:07 AM

Hi there. I found your website by way of Google even as looking for a comparable matter, your website came up. It appears to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit later.

Delmer Decos
Lipiec 03, 2019 o 01:07 AM

when it comes to free games, i always look for free flash games because they have small file sizes..

Kevin Bernardino
Lipiec 04, 2019 o 01:07 AM

I consider something genuinely interesting about your website so I bookmarked .

John Deere Technical Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

John Deere Repair Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

ehternet cables are still the ones that i use for my home networking applications..

Roland Vicioso
Grudzień 15, 2019 o 10:12 AM

The subtle (but hilarious) underlying lament of these characters is they all reminisce over their past lives as hardened assassins and pine just to kill one more little ol’ person.

Marion Vallette
Grudzień 21, 2019 o 07:12 PM

Poker-online is usually an excellent Match but it is important to educate yourself on the Suggestions.