You keep it boring, String

Dear friends, family and unknown Facebook acquaintances. I shall be permanently removing myself from Facebook beginning tomorrow. I feel that I have made so many wonderful friends over the past years and Facebook has been useful for me to keep in touch with all ye  wondrous peoples but now I find it to be a distraction. I thank all of you who have touched my life and I hope to one day see you again but what will be will be! Have wonderful lives lovelys! (P.S. my email isbababa@gmail.com, you can reach me there and I am also ridding myself of the cell phone but I will have a landline/answer machine starting tomorrow)

Takiej treści posta wrzucił mój znajomy. W pierwszej chwili beka, ostentacyjne usunięcie konta na fb, a do tego jeszcze pozbywa się hendika i będzie miał telefon stacjonarny, czego już chyba nikt nie używa, no totalne apogeum beki. Is it though?
To nigdy nie był mój jakiś tam dobry kuleś (dwa dinnery ze Snoopem w Manili i już wjeżdża świdnicki slang, he), tym niemniej po namyślę daję mu propsa i wyrażam utożsamianko. Grzecznie poinformował, wolno mu, świadoma decyzja, ma jakąś tam filozofię, chce się jej trzymać i jeśli usunięcie konta fb temu służy (a potrafię zrozumieć, dlaczego służy) to jest to jedyna słuszna decyzja. Niech Cię omijają rozpraszacze, koleżko. Taka prawda. I brawa dla Gorzowa.
Przechadzam się Bonifacio High Street, piękne sklepy z pięknymi produktami, nadmiar i przepych, w zasadzie prawie żadnej z tych pięknych rzeczy nie potrzebuję i mógłbym je spuścić w pięknych tutaj toaletach jak Tomasz Zimoch. Rozpraszacze. Już nie mówiąc o tych wchuj przetworzonych słodyczach, sunstancjach uzależniających, które powinny być nielegalne jak buki internetowe (do więźnia! Tylko sts!). Rozpraszacze. Weź moment i poobserwuj te rozpraszacze i zauważ, jak bardzo są nie tylko niepotrzebne, ale i po prostu niewskazane. Omijaj je jak mój koleżka fejsbuka. Usłysz gong kończący medytację. Potem możesz iść na bezglutenowy organiczny obiad do The Wholesome Table. Wracając z satysfakcją spójrz na rozpraszacze, które ominąłeś. Well done sir.
Medytacja to nic innego jak skupienie się na oddechu, doznaniach czy też mniej lub bardziej określonym czymś innym. Gdy umysł wędruje w inne rewiry, należy to zauważyć, odnotować i wrócić do głównego zadania. Nie należy się za tę wędrówkę wkurwiać na siebie. Jeśli jednak się wkurwisz, odnotuj, że się wkurwiłeś i wróć do oddechu. Czy czegoś tam innego.
Świadome (to chyba lepsze tłumaczenie dla mindful niż uważne, co nie?) życie to nic innego jak podążanie świadomie obraną ścieżką, jak przez Bonifacio High Street. Gdy zawędruję w inne rewiry (bo mnie na przykład jakaś kukiełka zaskoczy degustacją jakiegoś sernika na przykład; albo jak przez gorączkę się poczuję słaby i moje gorsze ‚ja’ mnie przekona że cheesecake is good for you), należy to zauważyć i odnotować i wrócić na właściwą drogę. Nie wkurwiać się. A jak się wkurwisz, to obserwujesz wkurwienie, odnotowujesz, że takie coś miało miejsce, bez analizy czy to dobrze czy źle, a następnie wracasz na właściwą drogę i docierasz do The Wholesome Table. W Czekanowie też będzie. I to jeszcze fajniejsze. True story.
Powyższa definicja świadomego/mindful życia może być kontrowersyjna, ale jestem gotów bronić jej argumentami lub przyjebać z dyńki jak mi ich zabraknie. Niektórym może się wydawać, że to całe mindfulness, medytacje, buddyzm i inne chuje muje polega na tym, żeby przestać się starać, przestać zapierdalać i tylko akceptować, co nadejdzie. It ain’t like that. Wręcz przeciwnie. Mindfulness, medytacje, buddyzm i inne chuje muje napędzają, motywują do tego, aby wprowadzić zapierdalanie na nowy level. Jeszcze mocniej i intensywniej i z wielkim sercem, a zarazem z mniejszym ciężarem zbędnych oczekiwań i niepotrzebnym bagażem presji. Taka jest prawda objawiona, zaakceptuj. Bo w ryj dać mogę dać.
Zapłaciłem dzisiaj trzynaście dolców (stać mnie) za roczny dostęp do artykułów na elephantjournal.com. Już w jednym z pięciu pierwszych artykułów przeczytałem, że jestem spoko, a overthinking jest na propsie http://www.elephantjournal.com/2016/01/why-you-should-date-an-over-thinker/ good value. Niesłusznie się nazywa osobę dużo myślącą jako nadmiernie myślącą. Ponad miarę? A co jest miarą? Jak dla mnie to bardziej 99 ma niedomiar myślenia, nie na odwrót.
Moje problemy, na które remedium ma się okazać mindfulness, śmiało mogę określić jako problemy pierwszego świata. Pojawiać się zaczęły jak rozwiązałem z nadwyżką (SPOKO) problemy drugiego świata. Po prostu tak się zdarzyło. Tak jak nie odczuwam dumy z tego powodu, tak też nie zamierzam się wstydzić obecności w pierwszym świecie, wraz z jego przymiotami: problemami i luksusami. Staram się odrzucić myślenie, że nie wypada mi wpierdalać komosy ryżowej z awokado i piersią z kurczaka ekologicznego i że nie wypada mi się czuć samotnie w otoczeniu tak wielu ludzi.
Niestety też dosyć ewidentna wydaje się konieczność redefinicji wielu (bardzo wielu) znajomości. Głębia w nich nie ma racji bytu z powodu zbyt słabej nici porozumienia lub nawet jej braku. I to nie tak, że nagle ostentacyjnie usunę fejsbuka i każę wszystkim naokoło wypierdalać. Nie ma powodów, żeby nie przybić piątki, zapytać o zdrówko i życzyć zdrówka i kochać codziennie miłością buddyjską. Ale jeśli nie ma o czym rozmawiać i nie ma czynności, których wspólne wykonywanie sprawiałoby obopólną przyjemność, to po co to komu/na co to komu potrzebne? Potencjalne rozpraszacze, czy nawet wyzwalacze, a bynajmniej nie motywatory. Zamiast tego większą energię poświęcić na znajomości, w których pełno szczerości, full wrażliwości i współczucia w rzeczywistości, ze mną Kasta w gotowości.
Tyle napisałem sobie siedząc pod koniec stycznia siedząc przy ciastach marchewkowych w The Wholesome Table w Manili i 50 dni później uznałem, że warto zapisać.

45 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

download minecraft free
Maj 08, 2019 o 10:05 PM

Hurrah! At last I got a web site from where I be capable of really take valuable facts concerning
my study and knowledge.

how to download minecraft free
Maj 09, 2019 o 06:05 AM

Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the
blog. Any responses would be greatly appreciated.

minecraft download mojang
Maj 17, 2019 o 10:05 AM

Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

gamefly free trial
Maj 28, 2019 o 11:05 AM

I seriously love your website.. Great colors & theme. Did you create this amazing site yourself?

Please reply back as I’m hoping to create my own personal site and would like to know
where you got this from or what the theme is named.
Many thanks!

how to get help in windows 10
Maj 29, 2019 o 08:05 AM

My brother suggested I might like this blog. He was entirely
right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for
this information! Thanks!

gamefly free trial
Maj 29, 2019 o 02:05 PM

Neat blog! Is your theme custom made or did you download
it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your theme. Thanks a lot

gamefly free trial
Maj 30, 2019 o 09:05 AM

I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing problems
with your blog. It seems like some of the written text on your
content are running off the screen. Can someone
else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
This might be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
Thank you

gamefly free trial
Czerwiec 01, 2019 o 12:06 PM

You ought to be a part of a contest for one of the finest sites on the internet.
I am going to recommend this blog!

gamefly free trial
Czerwiec 01, 2019 o 07:06 PM

I am in fact delighted to glance at this website posts
which carries lots of valuable data, thanks for providing these kinds of statistics.

gamefly free trial
Czerwiec 02, 2019 o 07:06 AM

Hey There. I found your blog using msn. This is a really well
written article. I will be sure to bookmark it and come back to read
more of your useful information. Thanks for the post.
I will definitely comeback.

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 02:06 AM

I’d like to find out more? I’d care to find out more details.

gamefly free trial
Czerwiec 04, 2019 o 04:06 AM

Currently it appears like Drupal is the top blogging platform available right now.
(from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

gamefly free trial
Czerwiec 04, 2019 o 12:06 PM

Hi! I’ve been following your website for a while
now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx!
Just wanted to say keep up the good job!

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 07:06 AM

Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

Thank you

gamefly free trial
Czerwiec 06, 2019 o 02:06 PM

When someone writes an paragraph he/she retains the plan of a user in his/her mind that how a user can know it.
Therefore that’s why this article is great. Thanks!

gamefly free trial
Czerwiec 07, 2019 o 03:06 AM

Your way of explaining everything in this paragraph is genuinely fastidious,
all be able to effortlessly know it, Thanks a lot.

best playstation 4 games
Czerwiec 08, 2019 o 05:06 AM

Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?

I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
Any responses would be greatly appreciated.

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 12:06 PM

If some one desires expert view on the topic of running a blog
then i propose him/her to pay a visit this blog, Keep
up the nice job.

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 02:06 PM

Hi there, I want to subscribe for this website to obtain latest
updates, therefore where can i do it please help.

other
Czerwiec 12, 2019 o 11:06 PM

I simply want to tell you that I’m very new to blogs and really savored this web-site. Likely I’m want to bookmark your website . You certainly have outstanding articles and reviews. Thanks a lot for revealing your website page.

quest bars cheap
Czerwiec 14, 2019 o 02:06 PM

I like the helpful information you provide
in your articles. I will bookmark your weblog and check again here
regularly. I’m quite sure I’ll learn lots of new stuff right here!
Good luck for the next!

quest bars cheap
Czerwiec 14, 2019 o 04:06 PM

Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.

There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I
had to tell someone!

quest bars cheap
Czerwiec 14, 2019 o 11:06 PM

Every weekend i used to pay a visit this
web page, for the reason that i wish for enjoyment, for the
reason that this this site conations actually pleasant
funny material too.

quest bars cheap
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 AM

When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and
now each time a comment is added I get several emails with the
same comment. Is there any way you can remove people from that
service? Cheers!

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

Advantageously, the article is actually the greatest topic on curing acne naturally. I concur with your conclusions and will eagerly look forward to your coming updates. Saying thanks will not just be enough, for the phenomenal lucidity in your writing. I will immediately grab your rss feed to stay informed of any updates.

quest bars
Czerwiec 16, 2019 o 01:06 PM

Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long)
so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
Do you have any helpful hints for newbie blog writers?
I’d certainly appreciate it.

quest bars
Czerwiec 16, 2019 o 05:06 PM

I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently.

I am quite certain I’ll learn many new stuff right here!
Best of luck for the next!

Theodore Megna
Czerwiec 17, 2019 o 06:06 AM

Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! xrumer

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 11:06 AM

In this awesome design of things you’ll secure a B+ for hard work. Exactly where you actually misplaced me ended up being on your specifics. You know, it is said, details make or break the argument.. And it couldn’t be more true at this point. Having said that, let me tell you precisely what did give good results. Your authoring is actually quite convincing and that is most likely why I am making the effort in order to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Next, despite the fact that I can see the jumps in reasoning you come up with, I am not necessarily certain of just how you appear to unite your points which in turn make your conclusion. For the moment I will, no doubt subscribe to your issue but wish in the near future you connect your dots better.

http://tinyurl.com/
Czerwiec 17, 2019 o 04:06 PM

I was curious if you ever considered changing the
layout of your website? Its very well written; I love what youve got
to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?

tinyurl.com
Czerwiec 17, 2019 o 04:06 PM

Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
Just wanted to say I love reading through your blog and
look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

Man Biler
Czerwiec 17, 2019 o 11:06 PM

This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

of course breast cancer is avoidable, all you need is early detection and proper medical care-

plenty of fish dating site
Czerwiec 22, 2019 o 03:06 AM

Hello to every one, the contents present at this web site are really awesome for people
knowledge, well, keep up the nice work fellows.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

“Knight and Day” revolves around Cameron Diaz, who is boarding a plane to see her sister April get married.

Colton Maggard
Czerwiec 28, 2019 o 09:06 AM

It is in reality a nice and useful piece of info. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

Latonia Poteat
Czerwiec 30, 2019 o 11:06 AM

very interesting details you have mentioned , appreciate it for putting up.

Markus Theil
Lipiec 01, 2019 o 02:07 AM

Thanks for the different tips discussed on this blog site. I have observed that many insurance carriers offer prospects generous deals if they choose to insure several cars with them. A significant volume of households currently have several vehicles these days, in particular those with old teenage kids still located at home, as well as savings on policies can certainly soon begin. So it pays to look for a great deal.

tinyurl.com
Lipiec 01, 2019 o 12:07 PM

Wonderful, what a weblog it is! This web site presents valuable facts to us,
keep it up.

Alba Pettibone
Lipiec 01, 2019 o 10:07 PM

We still cannot quite think I come to be a version of those staring at the important points positioned on your webblog. Our grandkids i are sincerely thankful with your generosity as well giving me possibility pursue our chosen profession path. Document right information I of the web-site.

Lashell Dzinski
Lipiec 02, 2019 o 11:07 PM

As soon as I noticed this site I went on reddit to share some of the love with them.

Alvera Walat
Lipiec 03, 2019 o 11:07 PM

Thank you a bunch for sharing this with all folks you really realize what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally discuss with my website =). We will have a hyperlink alternate arrangement among us!

John Deere Technical Manuals
Listopad 30, 2019 o 04:11 PM

I want looking at and I believe this website got some really useful stuff on it! .

Tractor Workshop Manuals
Grudzień 09, 2019 o 01:12 PM

As a web-site owner I believe the material here is reallygreat. I appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck..

Esteban Viscardi
Grudzień 14, 2019 o 10:12 PM

There is perceptibly a lot to identify about this. I believe you made various good points in features also.