Trzeba uporządkować doznania

Dobra, nie ma bum bęc tratatata, budda, zapraszam cię do mego świata, a dokładniej do problemów pierwszego świata. Mógłbym gdzieś tyrać na pierwszą (albo drugą czy trzecią) zmianę po 8 czy 10 godzin i nie mieć czasu myśleć, ale sytuacja jest taka, że nie muszę, więc tego nie robię, co powoduje, że mam nadmiar czasu. Mam również skłonności do przesadyzmów, ekstremów, kompulsywności i innych śmiesznych przymiotów pierwszego świata, w którym to poprzewracało się w dupach. Mnie również, ale przyznanie tego, to pierwszy krok do zmiany i możliwości zostania buddą. Bo buddyzm jest odpowiedzią. Co prawda jeszcze nie zostało zadane żadne pytanie, ale to nie problem, bo buddyzm jest odpowiedzią na każde pytanie. Przykład: Która godzina? Buddyzm. Bo teraz jest zawsze teraz, wystarczy umieć liczyć do zera.

Jako obywatel pierwszego świata, jestem podatny na uzależnienia, najbardziej na hazard i obżeranie się (he he). Z hazardem jest o tyle trudniej (tudzież łatwiej), że jestem gangsterem (a moja dziewczyna jestdziewczyną prawdziwego gangstera) i po pierwsze mało kto się chce ze mną bawić, a po drugie to po 12 latach zaBAWy musiałbym przywalić naprawdę grubo, żeby poczuć ‚haj’ z tym związany. A ustawiłem sobie na trzeźwo dość skuteczne blokady oddzielające mnie od takich sytuacji. Za to obżeranie się, ąąą, here’s a different story lah. Gdy byłem małym chłopcem, nie chciałem być żołnierzem, a jedynie chciałem szamać drożdżówki, wafelki, ciasta i inne dobre rzeczy, ale nie było sosu. Dzisiaj mam wuchtę hajsu i żarcie jest tanie. Nawet drogie żarcie jest tanie, więc ciężko mi utożsamić się z Eisem pierdolącym tanie żarcie i jedzącym sushi. Sushi też jest tanie. Przedwczoraj w moim gangsterskim biznesie było trochi stresów, więc odreagowałem w jedzeniu. Ostatnio testuję tzw. boksy 2000kcal (w sensie przysyłają mi na dwa dni 5 posiłków na dzień). No i między 1430 a 1530 zjadłem dwa obiady, kolację, podwieczorek, śniadanie, II śniadanie i litr kawy. Dwie godziny później zamówiłem sushi dla 6 osób i zrezygnowałem z darmowej dostawy (taki gest mam), żeby nie czekać bezczynnie. Pojechałem, wstąpiłem do sklepu obok po kawę i dwa pączki, żeby się przyjemniej czekało, a potem już wziąłem trzy torby z sushi i oddałem się konsumpcji około 50 kawałków sushi i litra soku aloesowego. Około 1900 poczułem pełen sukces, udało się zilustrowaćkażdy podpunkt objawów BED. BTW, is this what pregnant women feel all the time?

Wstałem rano, nie przesłuchałem żadnej płyty, ponoć wyglądałem jak shar pei (musiałem zguglować co to, learning everyday right?). Po wyjedzeniu resztek sushi skonkludowałem, że wczorajszy wyczyn konsumpcyjny mogę uznać za dno, od którego już można się swobodnie odbić. Nie próbuję już oszukiwać swojego organizmu, nie przeceniam (nie rozpoznaję?) tzw. silnej/wolnej woli. Oszukałem się już tyle razy i tyle razy odczuwałem bezsilność w walce z nałogami, że wiem już, że nie w każdym momencie jestem w stanie się uwolnić i poprawić. Przy ciągach hazardowych albo musiałem wygrać tyle, żeby zaspokoić żądze, albo przegrać tyle, żeby poczuć dno. Dopiero wtedy były szanse, aby uporządkować doznania i zacząć coś budować. Dopiero wtedy można sobie było powiedzieć „teraz już wszystko będzie inaczej”, he he.

Sushi, pączki, kawa, aloes i obiadoobiadokolacjopodwieczorkośniadaniodrugieśniadanie smakowały full, ale po konsumpcji poczułem dno. Nadwyżka, SPOKO, można się odbić.

Wstałem rano, posłuchałem paru płyt, pomedytowałem, myślę „Budda, co ty?”. Zjadłem sobie żółty ser wędzony z sosem tatarskim, pomidora, pieczywo pełnoziarniste z awokado, placka owsianego, popiłem półlitrem kawy, zamówiłem sobie BCAA, bo polecał mi B-Rocky i jeszcze jacyś ludzie z internetów, zaraz sobie zjem sernik, wypiję małą kawkę, pooglądam co w jutubku ciekawego o Rat Parku ma do powiedzenia Bruce Alexander, następnie pojadę sobie na rowerze na siłkę, poćwiczę trochi, wrócę zjeść obiad i będę kontynuował dobre, szczęśliwe, buddyjskie życie gangstera, taki jest gry plan. Happiness is a science and you can learn its secrets. Teraz już wszystko będzie inaczej, he he, w sensie nie że się śmieję, bo mówię to wszystko na serio, sono serio, aczkolwiek też nie chcę się spinać jak w dissach nasze gwiazdy, mówić zresztą też już nic nie chce, bo już zaczyna mówić Bruce, a nie mam podzielnej uwagi. Ja, ja, jo już je, ja, jo już je, ja, ja, ja, kaj mom godać, ja?

17 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

click here to investigate
Czerwiec 12, 2019 o 10:06 PM

I just want to mention I am very new to blogging and site-building and seriously enjoyed this web page. Likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely have exceptional article content. Regards for sharing with us your blog.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 16, 2019 o 08:06 AM

I think one of your ads triggered my internet browser to resize, you might want to put that on your blacklist.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 16, 2019 o 09:06 AM

Things i have seen in terms of computer memory is the fact there are technical specs such as SDRAM, DDR and many others, that must match the features of the motherboard. If the personal computer’s motherboard is fairly current while there are no operating-system issues, changing the memory literally takes under sixty minutes. It’s one of several easiest personal computer upgrade techniques one can picture. Thanks for giving your ideas.

Isaiah Koopmann
Czerwiec 16, 2019 o 09:06 PM

I’m having a small issue I cant seem to be able to subscribe your rss feed, I’m using google reader by the way.

Candace Newsome
Czerwiec 17, 2019 o 03:06 PM

Very good brief article! I actually valued often the looking through. I hope to read simple things much more away from you. I’m sure you got amazing perception and also plans. I will be incredibly amazed utilizing ths important information.

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

Google
Czerwiec 24, 2019 o 06:06 PM

Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

I’m impressed, I must say. Actually rarely will i encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail within the head. Your notion is outstanding; the problem is something not enough individuals are speaking intelligently about. I will be very happy that I came across this inside my search for some thing concerning this.

Ashley Vanabel
Czerwiec 30, 2019 o 03:06 AM

Comfortabl y, the post is really the freshest on that deserving topic. I harmonise with your conclusions and definitely will thirstily look forward to your next updates. Simply saying thanks will not simply just be adequate, for the extraordinary clarity in your writing. I will directly grab your rss feed to stay informed of any updates. Gratifying work and much success in your business dealings!

Bryce Winnen
Czerwiec 30, 2019 o 06:06 PM

Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks a ton However We are experiencing problem with ur rss . Don’t know why Struggling to register for it. Perhaps there is everyone finding identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

Arturo Brazen
Lipiec 01, 2019 o 01:07 PM

Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

Leona Hayakawa
Lipiec 02, 2019 o 03:07 PM

I wanted to put you one very little word just to say thank you over again over the spectacular ideas you’ve provided at this time. It was certainly surprisingly open-handed of people like you to present freely all many individuals would’ve sold for an e-book to help with making some cash for themselves, specifically seeing that you might have tried it in case you wanted. These concepts as well acted to be a great way to realize that most people have similar dream the same as my very own to learn somewhat more in regard to this matter. I am sure there are some more enjoyable opportunities ahead for individuals who read carefully your blog post.

Asa Ferg
Lipiec 03, 2019 o 03:07 PM

It is very rare these days to find sites that provide info someone is looking for. I am glad to see that your website share valued info that can help to many readers. nice one and keep writing!

John Deere Technical Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

Aw, it was an exceptionally nice post. In thought I would like to put in place writing such as this moreover – taking time and actual effort to manufacture a good article… but what things can I say… I procrastinate alot by no means appear to get something completed.

John Deere Technical Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

Thank you for extra excellent blog. Exactly where else could i recieve this particular compassionate of information written in this kind of incite complete way? i have been seeing with regard to this kind of fine detail.

Lahoma Gittler
Grudzień 14, 2019 o 11:12 PM

Youre so right. Im there with you. Your blog is surely worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You absolutely put it in perspective for me.

Darrell Jaudon
Grudzień 25, 2019 o 06:12 AM

I should test with you here. Which isn’t something I normally do! I enjoy reading a put up that may make people think. Also, thanks for permitting me to remark!