Mój psycholog, mój cyrk i moje małpy

Na jednej z pierwszych moich wizyt u psychologa, kiedy zaczynałem się bawić z tematem akceptacji i szukałem kolegów do tej zabawy, zwierzyłem się z procesu mojego planowania i wynikającego później rozczarowania. Mój przykładowy plan na rozpoczęcie dnia wyglądało w sposób następujący:

5:30 pompki

6:00 bieganie

7:30 czytanie czegośtam

9:00 medytacja

9:30 czytanie czegośtam innego

11:00 zakupy czy jakieśtam inne sprawy

14:00-23:00 rabota (w przerwach dodatkowe obowiązki)

 

Opowiedziałem o tym i dodałem, że notorycznie się na sobie zawodziłem i że to nie jest dobry plan, że nikt normalny tak nie jest w stanie egzystować. Psycholog przytaknął i zmieniliśmy temat.

 

Gdybym opowiedział o tym „mówcom motywacyjnym” pewnie dostałbym zjebkę, pojechaliby mi po ambicji i na koniec dodali, żebym następnym razem się mocniej zmotywował i nie był leniwy.

 

To oczywiście duże uproszczenie, ale z mojego doświadczenia mainstreamowe „szrinki” chcieli mnie sprowadzić do tzw. normalności (dragi to lekarstwa, tylko w innym języku), a ci drudzy nałożyć nierealne oczekiwania wobec siebie. Jeśli idzie dobrze, to powinienem swój tymczasowy sukces zawdzięczać ich motywacji, a gdy idzie źle, to się obwiniać, że jestem leniwy i brakuje mi ambicji.

 

Nie zrozum mnie źle, nikomu nie bronię ani nawet nie krytykuję bycia normalnym ani wierzyć w MLM i pozytywne myślenie. Jedynie nie wierzę, że to dla mnie optymalna droga. Tylko tyle i aż tyle.

 

Nakładanie na siebie bardzo dużej ilości obowiązków bez presji z zewnątrz jest dosyć jasnym sygnałem o tym, czego ktoś pragnie i jest dobrą stymulacją do tego, by lepiej się poznać. Jeśli plan pracy 16h na dobę wiążę się z moją akceptacją, ale również z zawodem, gdy zamiast 16h przepracowałem tylko 14h, to może (just maybe) nie chodzi o to, żeby kazać sobie być normalnym i pracować od 6 do 14, tylko może (just maybe) nieco plan modyfikować konsultując się z kimś, kto może na to spojrzeć z zewnątrz?

 

To oczywiście tendencyjne pytanie sugerujące, że tak właśnie na ten moment uważam. Jeżeli mam wiarę, że taka czy inna praca jest dla mnie dobra (good for me), nie wyrządzam temu nikomu krzywdy, to nie tylko nie widzę przeciwwskazań, żeby tak postępować, ale praktycznie nie widzę dla siebie alternatywy. Nie decyduję o tym, w co wierzę. Nie potrafiłbym się teraz okłamać, że 13 x 34625 to nie jest 450125, za dużą wiarę mam w swój kalkulator.

 

Podobnie chcę podkreślić, że droga, którą świadomie obieram dla siebie, z natury jest mniej lub bardziej inna od drogi, która będzie w moim mniemaniu optymalna dla kogoś innego. Co więcej, wierzę, że optymalna strategia dla mnie samego będzie inaczej wyglądała w różnym miejscu i w różnym czasie. Najważniejsze w tym wszystkim wydaje mi się być poczucie zgody tego, co planuję dla siebie, z tym, w co wierzę, że jest w danym czasie dla mnie optymalne.

 

Smakuje mi kilkutysięcznokaloryczne śniadanie i relaks na hamaku oraz smakuje mi fasola z kurczakiem, pomidorami i cebulą i zapieprzanie od rana do nocy, ale jeszcze bardziej smakuje mi poczucie akceptacji całościowego obrazka i płynięcia sobie w nim bez krztyny miotania się i oburzenia, że kiedyś było inaczej, a dzisiaj jest inaczej. I o ile z wielką ochotą otaczam się ludźmi, którzy mają podobny system wartości, o tyle z pogodą ducha staram się podchodzić do tych, którzy dążą do normalności w asyście psychiatryczno-psychologicznego mainstreamu lub naiwnie miotają się ze swoimi nierealnymi celami w asyście kołczanów motywacyjnych. Skupiam się na moim cyrku i moich małpach, a przede wszystkim doceniam, że je mam.

77 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

gamefly free trial
Maj 02, 2019 o 11:05 PM

Superb, what a weblog it is! This website provides helpful facts to us, keep it up.

gamefly
Maj 04, 2019 o 05:05 PM

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

gamefly
Maj 05, 2019 o 10:05 AM

This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
I really loved what you had to say, and more than that, how
you presented it. Too cool!

gamefly
Maj 06, 2019 o 09:05 AM

May I just say what a relief to find an individual who actually
understands what they’re talking about online. You actually
realize how to bring a problem to light and make it important.
A lot more people have to look at this and understand this side
of the story. I was surprised that you are not more popular given that
you definitely possess the gift.

minecraft download free
Maj 07, 2019 o 01:05 AM

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
Any feed-back would be greatly appreciated.

minecraft download free
Maj 08, 2019 o 01:05 AM

Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from.
Thanks for posting when you have the opportunity, Guess
I’ll just bookmark this page.

minecraft download free pc
Maj 08, 2019 o 05:05 PM

I used to be recommended this website through my cousin. I’m now not positive
whether this submit is written via him as no one else know such special approximately my trouble.
You’re incredible! Thank you!

minecraft download for free
Maj 09, 2019 o 02:05 PM

Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured
I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog
article or vice-versa? My website addresses a lot of the
same topics as yours and I think we could greatly benefit from
each other. If you happen to be interested feel free to shoot me
an email. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

michael kors outlet
Maj 09, 2019 o 10:05 PM

I together with my guys ended up taking note of the best information and facts from your site and then before long came up with a horrible feeling I had not thanked the website owner for those techniques. These ladies had been for that reason excited to study all of them and already have in reality been having fun with these things. Appreciation for actually being indeed accommodating and for using this form of essential guides millions of individuals are really eager to understand about. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

g
Maj 11, 2019 o 01:05 PM

Why users still make use of to read news papers when in this technological globe everything is existing on net?

minecraft free
Maj 12, 2019 o 05:05 AM

What’s up friends, how is the whole thing, and what
you want to say about this paragraph, in my view its actually remarkable in favor of me.

g
Maj 12, 2019 o 08:05 PM

I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on.
All the best

g
Maj 13, 2019 o 04:05 PM

Thanks for every other excellent post. Where else may just
anyone get that kind of info in such a perfect method of writing?
I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such
information.

how to download minecraft
Maj 14, 2019 o 07:05 AM

You could definitely see your enthusiasm within the work you write.
The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe.
At all times follow your heart.

minecraft download free pc
Maj 15, 2019 o 10:05 AM

Hi there! I understand this is somewhat off-topic however I had to ask.

Does building a well-established blog such as yours take a large amount
of work? I am brand new to running a blog but I do write in my journal everyday.
I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and feelings online.
Please let me know if you have any recommendations or tips for new
aspiring blog owners. Appreciate it!

minecraft free download
Maj 16, 2019 o 01:05 PM

Heya excellent blog! Does running a blog like this take a massive amount work?

I have absolutely no expertise in coding but I had been hoping
to start my own blog soon. Anyway, if you have any ideas or tips for new
blog owners please share. I know this is off subject however I just had to ask.

Many thanks!

minecraft download mojang
Maj 17, 2019 o 12:05 PM

I don’t even know the way I finished up here, however I believed this put up used
to be great. I do not recognize who you’re but definitely you are going to a well-known blogger for those who aren’t already.
Cheers!

download minecraft free
Maj 17, 2019 o 02:05 PM

Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.
You have some really good articles and I believe I would be a good
asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
love to write some material for your blog in exchange for a link
back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
Thanks!

yeezy boost 350
Maj 17, 2019 o 11:05 PM

Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily breathtaking possiblity to discover important secrets from this website. It really is very kind plus full of a lot of fun for me personally and my office co-workers to visit your site more than 3 times in 7 days to find out the newest guidance you have. Of course, I am also certainly motivated considering the very good concepts you give. Some 2 tips in this article are rather the most impressive I’ve ever had.

curry 4
Maj 18, 2019 o 09:05 PM

I’m just writing to make you know what a cool discovery our princess went through studying your blog. She figured out such a lot of details, which include how it is like to possess an ideal giving nature to let most people smoothly master various grueling things. You really exceeded our expectations. Thanks for delivering the interesting, healthy, revealing as well as cool tips on this topic to Jane.

kyrie 3
Maj 22, 2019 o 11:05 PM

My husband and i were really fulfilled that John managed to conclude his preliminary research because of the ideas he discovered in your web pages. It’s not at all simplistic just to find yourself giving freely guidelines that some other people have been selling. Therefore we fully grasp we’ve got the blog owner to thank for this. The specific illustrations you’ve made, the easy web site menu, the friendships you can aid to instill – it is most unbelievable, and it’s facilitating our son and us do think this matter is amusing, and that’s quite essential. Many thanks for the whole thing!

jordan 4
Maj 27, 2019 o 01:05 AM

A lot of thanks for all of the effort on this site. Kim really loves engaging in research and it’s simple to grasp why. Most people notice all concerning the powerful form you render invaluable tactics through this web site and as well as attract participation from some others on this concept so my daughter has always been being taught a great deal. Enjoy the rest of the year. You’re the one doing a wonderful job.

gamefly free trial
Maj 28, 2019 o 10:05 AM

I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him
as nobody else know such detailed about my difficulty.
You are incredible! Thanks!

how to get help in windows 10
Maj 30, 2019 o 04:05 AM

I am truly grateful to the holder of this website who has shared this wonderful piece of writing
at here.

gamefly free trial
Maj 30, 2019 o 07:05 PM

Hey are using WordPress for your blog platform?
I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

nike air max 2017
Maj 30, 2019 o 10:05 PM

I just wanted to post a quick comment to thank you for some of the pleasant tricks you are giving on this website. My time intensive internet look up has finally been honored with good information to go over with my contacts. I ‚d tell you that most of us site visitors actually are very blessed to exist in a notable network with so many outstanding people with good guidelines. I feel quite privileged to have come across your website and look forward to tons of more fabulous minutes reading here. Thanks again for everything.

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 06:05 PM

Paragraph writing is also a excitement, if you know afterward
you can write otherwise it is complicated to write.

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 04:06 AM

I constantly spent my half an hour to read this blog’s articles every day along
with a mug of coffee.

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 03:06 PM

Hey very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
I will bookmark your website and take the feeds also? I’m satisfied
to seek out a lot of helpful info right here in the publish, we want develop more
strategies on this regard, thank you for sharing.
. . . . .

timberland boots
Czerwiec 04, 2019 o 01:06 AM

I precisely desired to thank you so much again. I am not sure the things I would have made to happen without the opinions revealed by you about such question. It has been the intimidating problem in my opinion, however , finding out a new professional avenue you resolved that made me to weep with delight. I am just happy for your help and even hope that you realize what a great job that you are doing training many others via a site. Most probably you’ve never got to know all of us.

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 01:06 AM

First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question which I’d like
to ask if you don’t mind. I was interested to find
out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out.
I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
Thanks!

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 05:06 AM

Hi are using WordPress for your blog platform? I’m
new to the blog world but I’m trying to get started and create my own.
Do you require any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 04:06 PM

I’m really impressed along with your writing skills and also with the structure to your blog.
Is that this a paid topic or did you customize it your self?
Anyway keep up the nice high quality writing, it’s uncommon to look a great blog like
this one today..

google
Czerwiec 06, 2019 o 06:06 AM

Keep up the good work! Thanks.

gamefly free trial
Czerwiec 06, 2019 o 04:06 PM

I have been exploring for a little for any high quality articles or blog
posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web
site. Reading this information So i’m happy to exhibit that I’ve an incredibly good uncanny feeling
I discovered exactly what I needed. I most certainly will make
sure to don?t disregard this site and provides it
a glance regularly.

balenciaga shoes
Czerwiec 07, 2019 o 04:06 PM

I have to point out my respect for your kind-heartedness supporting those people who require help on in this subject matter. Your personal commitment to passing the message across had become remarkably helpful and have consistently permitted somebody just like me to achieve their aims. The interesting information can mean a great deal to me and extremely more to my office colleagues. Thank you; from all of us.

playstation 4 games list
Czerwiec 08, 2019 o 07:06 AM

I read this paragraph fully regarding the resemblance of latest
and earlier technologies, it’s remarkable article.

gamefly free trial
Czerwiec 08, 2019 o 08:06 AM

It’s very simple to find out any topic on net as compared to
books, as I found this paragraph at this site.

tinyurl.com
Czerwiec 10, 2019 o 05:06 AM

It’s going to be finish of mine day, however before
ending I am reading this great paragraph to increase my experience.

gamefly free trial 2019 coupon
Czerwiec 10, 2019 o 08:06 PM

Amazing! Its in fact awesome article, I have got much clear
idea regarding from this article.

yeezy boost 350 v2
Czerwiec 11, 2019 o 04:06 AM

I and my pals were actually reading through the great guidelines found on your website and then suddenly I got an awful feeling I had not thanked the blog owner for those tips. All the guys came absolutely happy to read through them and already have without a doubt been taking pleasure in those things. We appreciate you actually being so thoughtful as well as for considering some incredible subject areas millions of individuals are really eager to learn about. Our honest apologies for not saying thanks to sooner.

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 03:06 PM

Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading through this
post reminds me of my good old room mate!
He always kept talking about this. I will forward this article to him.
Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

ps4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 03:06 PM

Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I have truly
loved surfing around your weblog posts. In any case I’ll be subscribing in your rss
feed and I am hoping you write once more soon!

you can check here
Czerwiec 13, 2019 o 11:06 AM

I simply want to mention I’m beginner to blogging and seriously liked this web blog. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You actually come with perfect stories. Regards for sharing your web page.

adidas yeezy boost
Czerwiec 14, 2019 o 03:06 PM

Thank you a lot for providing individuals with such a brilliant chance to discover important secrets from this blog. It is always so pleasing and packed with a good time for me and my office co-workers to search your web site at a minimum 3 times in 7 days to learn the new items you will have. And definitely, I’m just at all times satisfied with your splendid tips served by you. Certain 3 ideas in this post are really the most impressive I’ve ever had.

quest bars cheap
Czerwiec 15, 2019 o 12:06 AM

I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this site is in fact pleasant.

John Deere Service Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 04:06 PM

Oh my goodness! a wonderful article dude. Thanks a lot Nonetheless We are experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to join it. Possibly there is anyone getting identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

yeezy shoes
Czerwiec 16, 2019 o 12:06 AM

I would like to show some appreciation to you for bailing me out of this incident. After researching through the search engines and obtaining tricks that were not powerful, I thought my life was well over. Being alive without the presence of solutions to the issues you have solved through the short post is a critical case, and the ones which might have in a negative way affected my entire career if I had not noticed your web blog. Your talents and kindness in handling the whole thing was very useful. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a solution like this. I am able to at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for your skilled and sensible guide. I will not be reluctant to propose your web sites to any person who ought to have counselling on this area.

quest bars
Czerwiec 16, 2019 o 03:06 PM

Everyone loves it when folks come together and share
thoughts. Great site, stick with it!

Nia Kales
Czerwiec 17, 2019 o 08:06 AM

this december, fruit cakes are becoming more common in our local supermarket. i love fruit cakes,.

tinyurl.com
Czerwiec 17, 2019 o 05:06 PM

Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out
a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 05:06 PM

After research a number of of the blog posts in your website now, and I really like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and can be checking back soon. Pls take a look at my site as well and let me know what you think.

Aleshia Kristen
Czerwiec 18, 2019 o 02:06 AM

Merely wanna input that you have a very nice web site , I love the pattern it actually stands out.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 06:06 AM

Yo, I’ve been gettin my site ranked “pre spun articles”.

457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA
Czerwiec 18, 2019 o 09:06 AM

I simply wanted to make a note to appreciate you for the precious tips you are posting at this website. My incredibly long internet lookup has finally been paid with incredibly good facts to exchange with my family and friends. I ‚d admit that most of us visitors are undeniably blessed to live in a fabulous website with very many marvellous professionals with interesting hints. I feel truly fortunate to have come across your entire webpages and look forward to many more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

node
Czerwiec 19, 2019 o 11:06 PM

I simply wished to appreciate you once again. I do not know the things that I would have taken care of in the absence of these techniques documented by you concerning this question. It had been the intimidating situation in my view, nevertheless finding out the very specialised mode you processed that made me to weep with fulfillment. I will be happier for your support and thus trust you really know what a powerful job your are getting into instructing most people through the use of your webblog. Most likely you have never met all of us.

Rocky Durrani
Czerwiec 28, 2019 o 02:06 AM

you’re actually a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you’ve done a wonderful task in this subject!

Abdul Vache
Czerwiec 28, 2019 o 07:06 AM

Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

how to get help in windows 10
Czerwiec 29, 2019 o 04:06 AM

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found
that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future.
Lots of people will be benefited from your writing.
Cheers!

Gudrun Brouhard
Czerwiec 30, 2019 o 01:06 PM

My brother recommended I might like this website. He was totally right. This put up actually made my day. You can not consider just how so much time I had spent for this information! Thanks!

Daniel Eske
Lipiec 01, 2019 o 04:07 AM

Thanks for the post, I liked its content and style. I discovered this web site on Google and also have right now added this in order to my personal book marks. I’ll be sure to visit again quickly.

Micah Boule
Lipiec 02, 2019 o 12:07 AM

The when I just read a weblog, Lets hope who’s doesnt disappoint me approximately this one. What i’m saying is, Yes, it was my choice to read, but I really thought youd have something interesting to mention. All I hear is usually a handful of whining about something you could fix when you werent too busy in search of attention.

kobe basketball shoes
Lipiec 02, 2019 o 04:07 PM

I want to voice my passion for your kindness supporting men who need assistance with your study. Your very own dedication to passing the message across became wonderfully useful and has always permitted professionals much like me to realize their targets. Your new informative facts denotes so much to me and a whole lot more to my office workers. Regards; from all of us.

Arleen Rizzuti
Lipiec 03, 2019 o 01:07 AM

Excellent! I thank you your blog post to this matter. It has been useful. my blog: how to run faster

harden shoes
Lipiec 03, 2019 o 02:07 AM

I have to express some thanks to the writer just for bailing me out of this situation. After browsing through the search engines and seeing things which were not pleasant, I believed my life was done. Being alive without the presence of solutions to the problems you’ve sorted out through this report is a serious case, and the ones which might have badly affected my career if I hadn’t come across your website. Your own expertise and kindness in dealing with all the pieces was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a thing like this. I can also now look ahead to my future. Thank you very much for the expert and amazing help. I will not hesitate to recommend the website to anybody who will need support about this issue.

cheap jordans
Lipiec 03, 2019 o 05:07 PM

I want to show thanks to this writer for rescuing me from this type of predicament. Because of looking through the online world and getting tips which were not productive, I believed my entire life was gone. Living without the solutions to the issues you have fixed through your good blog post is a critical case, and those which may have badly damaged my entire career if I had not encountered your blog. The knowledge and kindness in dealing with all things was invaluable. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a point like this. I can also at this point relish my future. Thank you very much for this specialized and results-oriented help. I will not be reluctant to suggest the website to anyone who needs care on this subject matter.

Mabelle Rickley
Lipiec 04, 2019 o 01:07 AM

Your blog would increase in ranking if you post more often.,-`~-

off white hoodie
Lipiec 04, 2019 o 03:07 AM

I wanted to write you that bit of observation to be able to thank you very much once again for these fantastic tricks you’ve shown in this article. It has been quite particularly generous of you to convey openly precisely what a lot of people would have sold as an electronic book to earn some profit on their own, chiefly since you might have tried it if you desired. The thoughts also served as the easy way to understand that many people have similar fervor the same as my personal own to find out a good deal more pertaining to this condition. I believe there are several more fun periods up front for folks who browse through your blog.

yeezy boost 350 v2
Lipiec 04, 2019 o 08:07 AM

There are some fascinating closing dates on this article however I don抰 know if I see all of them heart to heart. There may be some validity however I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as properly

air jordan shoes
Lipiec 04, 2019 o 05:07 PM

I as well as my friends have already been looking at the great procedures on the website then at once developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those tips. My people happened to be so joyful to read all of them and already have absolutely been having fun with those things. Thanks for really being really kind and for making a decision on this kind of perfect things millions of individuals are really needing to understand about. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

Tractor Workshop Manuals
Listopad 29, 2019 o 02:11 PM

Hi everyone, I do not seriously agree to that posting… I actually think that you should preferably provide a lot more particular percentage and take a look at your current statements

John Deere Repair Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

Conveyancing Solicitors… […]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[…]…

John Deere Service Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

hybrid cars would be the best thing because they are less polluting to the environment;;

Luke Monton
Grudzień 14, 2019 o 06:12 PM

even mendes is a bit old now but she is still smokin hot and i wanna marry her~

Nestor Sobba
Grudzień 23, 2019 o 03:12 AM

Do you people have a myspace fan page? I looked for for one on twitter but could not find it, I’d really like to become a fan!

https://stoolauthor7.bravejournal.net
Grudzień 23, 2019 o 10:12 PM

Good day! I could have sworn I’ve been to this blog
before but after reading through some of the post
I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I
found it and I’ll be bookmarking and checking back
often!

web design bucuresti
Grudzień 23, 2019 o 11:12 PM

Hey there would you mind stating which blog platform you’re using?