Co tak naprawdę przynosi szczęście?

Jednym z moich noworocznych planów, żeby nie powiedzieć postanowień jest jeszcze większe skupienie się nad zarządzaniem swoim czasem. Dlaczego? Jest to bardzo zbieżne z odpowiedzią na jedno z najważniejszych pytań, a mianowicie: „Co tak naprawdę sprawia, że jestem szczęśliwy?” – a to już bezpośrednia instrukcja do tego, jak żyć. O ile mam mocne przekonanie, że równie dobrze mógłbym to pytanie zadać w liczbie mnogiej, bo szukam tutaj uniwersalnych prawd, to jeszcze większe przekonanie mam, że skupiając się na swoim procesie będę bardziej autentyczny, a przede wszystkim odpowiedzialny w tym, co robię. Łatwo zalepić swoje niedoskonałości i niekompetencję retoryką ogólnikową (ludzie są tacy i tacy zamiast ja jestem taki i taki), natomiast odpowiedzialność zbiorowa oddala mnie od stawiania czoła problemom w moim ogródku, a ja się chcę do tego zbliżać, bo jakkolwiek przeważnie się to wiążę z początkowym dyskomfortem, to poczucie zmieniania się na lepsze nagradza z mocną nawiązką tudzież nadwyżką. Dlatego też takim już konkretniejszym postanowieniem jest otwarte i uczciwe monitorowanie swojego zachowania. I o tym też chciałbym tutaj napisać.

 

Pytania typu „jak żyć?”, „jak być szczęśliwym?” czy „o co chodzi w życiu” niewątpliwie towarzyszyły ludzkości od bardzo dawna. A w momencie kiedy problemy pierwszego świata zaczynają przeważać w całej puli problemów, a zaburzenia są coraz większą normalnością – takie pytania tym bardziej są na czasie i mają znacznie większą wagę. Podobnie jak zadający je ludzie zalepiając wewnętrzną pustkę fast foodami i słodyczami. Oczywiście te pytania doczekują się odpowiedzi, często całkiem konkretnych, czasem nawet poprawnych. Aczkolwiek mam wątpliwości czy są one wystarczające głębokie. Dlatego też chciałbym się podzielić najgłębszą (aczkolwiek nadal prostą, bez zbędnego komplikowania) odpowiedzią, jaką na ten moment jestem w stanie wyprodukować.

W internetach można sobie wygooglować niejeden quiz, który ma mi powiedzieć, co mi przyniesie szczęście. Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do takich rozrywek i nadaję im niewiele wyższą wartość niż horoskopom. Podobnie złudna wydaje mi się być tzw. intuicja, która de facto sprowadza się przeważnie do bezrefleksyjności i nieświadomości. „Idź za głosem swojego serca” w moim słowniku tłumaczę jako „nie kwestionuj swoich pragnień, tylko podążaj od bodźca do bodźca”. Ta strategia pozwala zdobywać wiele natychmiastowych nagród kosztem coraz dłuższych okresów zawodu i żalu.

2 lata temu trafiłem na prezentację Roberta Waldingera, który przedstawił najdłuższe badanie dotyczące poczucia szczęścia. Młodzi ludzie wskazywali w ogromnej większości, że szczęście przyniesie im bogactwo, ewentualnie sława, ale ostatecznie po kilkudziesięciu latach okazywało się, że głównym czynnikiem determinującym poziom szczęścia były jakościowe relacje międzyludzkie. Innymi słowy praktycznie nie ma takiego znaczenia, ile masz pieniędzy, ile masz nóg, ile masz followersów na instagramie, ale to jak duże wsparcie i bliskość czujesz od najbliższych ludzi. Nie jest to nawet wniosek kontrowersyjny, nie jest to wniosek wymagający dalszej argumentacji i nie jest to wniosek, którego nie wysnułbym już parę lat wcześniej empirycznie. Pełna zgoda. Tym niemniej mam nieodparte wrażenie, że można wejść jeszcze głębiej.

Podążanie za swoimi pragnieniami również przynosi szczęście. Gdyby nie negatywne konsekwencje, to kokaina byłaby tak samo, a prawdopodobnie znacznie bardziej determinującym szczęście czynnikiem. A gdybym wczoraj umarł, to dzisiaj nie pisałbym tego tekstu. To oczywiste gdybanie, które można sprowadzić do „gdyby wszechświat był inny, to wszechświat byłby inny”. Ale to nadal nie zabiera szczęścia odczuwanego z innych źródeł niż więzi międzyludzkie. Dlatego też, żeby wejść w poszukiwanie szczęścia jeszcze głębiej, starałem się szukać wspólnych mianowników między różnymi źródłami szczęścia rozumianego jako „bardzo dobre samopoczucie w danym momencie”, niezależnie czy to sprowadzimy do poczucia równowagi, euforii czy poczucia spełnienia – chodzi o stan umysłu, który chcielibyśmy odczuwać w przyszłości jak najczęściej.

Ten wspólny mianownik to skupienie pełnej atencji na tym, co doświadczamy w danym momencie. To doznanie polegające na zastosowaniu ciekawości wobec odkrywającej się z momentu na moment rzeczywistości. To chęć uczestniczenia i przeżywania tego, co przynosi rzeczywistość. A rzeczywistość zawsze odbywa się tu i teraz. Na przykład teraz. Tutaj: czyli w Twojej świadomości przyjmującej przez zmysły obraz i doznania z przestrzeni między oczami a tym tekstem. 

Okej, okej, filozofia filozofią. Do czego zmierzam? Że nie ma znaczenia czy się ćpa, czy się dba o swoje relacje, czy się robi cokolwiek? Bo przecież mogę olać wszystko i w razie czego „skupię się na tym, co się dzieje w danej chwili”. Nigdy tak nie powiedziałem i nigdy nie czułem, że olanie wszystkiego jest dostępną opcją w moim szczęśliwym świecie. Jestem chodzącym kompulsem i nie widzę opcji, żeby nie pracować nad swoją sytuacją. W jakiejś skali każdy tak ma. Na podstawie genów i wyuczonych zachowań działam według pewnych schematów, które być może wraz z jakąś przypadkowością dają mi określoną sytuację życiową. Tej sytuacji życiowej nie mogę sobie wybrać, ona już tu jest, czeka na mnie. 

W danej chwili dostępna jest opcja uważnego sprawdzenia, czym dokładnie jest ta sytuacja życiowa. Im lepsze jej zrozumienie – od genezy (czyli w jaki sposób znalazłem się w tym punkcie) aż po poczucie jej smaku, tego, jakie to doświadczenie – tym jakość tego momentu jest wyższa. Nie jest uczciwe, pragmatyczne czy nawet wartościowe porównywanie aktualnego doświadczenia świeżo naćpanego juniora, pierwszy raz występującego przed dużą publiką artysty, bogatego biznesmena czy matki cieszącej się widokiem swojego dorosłego, zdrowego dziecka (który swoją drogą w teorii może mieć w swoim CV wszystkie wyżej wymienione doświadczenia) – za dużą rolę ma czynnik subiektywny. Innymi słowy musiałbym być w skórze każdego z tych ludzi, a wtedy straciłbym swoją perspektywę. Za to nie mam wątpliwości, że lepiej być świadomym ćpunem niż nieświadomym, uważnym artystą niż nieuważnym, wnikliwie obserwującym każdy kolejny moment biznesmenem niż nieobserwującym, klarownie postrzegającą rzeczywistość matką niż nieklarownie. Bo ostatecznie, jeżeli nie potrafisz się cieszyć daną chwilą, to zarówno narkotyki, biznesowy sukces, sława, jak i nawet rodzina są pozbawione sensu.

Jeśli chodzi o bodźce płynące z zewnątrz, to nie mam wątpliwości, że więzi międzyludzkie są najistotniejsze. Tutaj dowody naukowe są zbieżne z dowodami anegdotycznymi i empirycznymi. To bynajmniej nie zmienia faktu, że lepiej mieć za co jeść bób z polędwicą z indyka i ryżem basmati, niż nie mieć za co jeść kebaba po obaleniu starogardzkiej. Tak samo nie mam wątpliwości, że życie jest trudne i czasem jest lepiej, czasem gorzej, ale umiejętność uważnego przeżywania kolejnych momentów poprawia znacząco (o 50% – dane zmyślone/oszacowane) jakość każdego z nich niezależnie od tego, jaki to moment. Nie znam metod, żeby życie zawsze było 9/10. Czasem jest 9, czasem jest 6, czasem jest 2. Wszystko jest do zaakceptowania, wszystko jest do przeżycia. Trenując tę zdolność z czasem zamiast 9 jest 13,5; zamiast 6 jest 9, zamiast 2 jest 3. To jak trenowanie na siłce ze sterydami lub granie w GTA z kodami, tyle że to prawdziwe życie (prawdopodobnie) i nie są mi znane negatywne skutki uboczne.

Warto też zaznaczyć, że nie ma tutaj wiele do stracenia. To nie jest dylemat między dbaniem o relacje a dbaniem o świadomość. Nie tylko jedno nie wyklucza drugiego, ale to drugie przeważnie bardzo pozytywnie wpływa na to pierwsze. Nie tylko zdecydowanie wolę mieć kontakt z ludźmi uważnymi, ale też ewidentnie odczuwam, że jest bardziej ceniony, kiedy potrafię być obecny duchem i ciałem z osobą lub ludźmi, z którymi akurat mam kontakt.

Kwestia wydaje się jednak na tyle oczywista, że często jest pomijana jeżeli chodzi o jej praktykę i kultywowanie. Niewątpliwie za cenną inwestycję swojego czasu uważam co najmniej tygodniowe eventy kontemplacyjne, takie jak oferowane przez dhamma.org. Zjeździłem tego trochę przez ostatnie parę lat i pomimo sporej dawki krytyki, jaką każdy z tych wyjazdów mógłbym obdarować, to „nie żałuję” jest najłagodniejszym określeniem tego, jak bardzo te doświadczenia doceniam. Natomiast traktuję je jedynie jako początek i odpalenie silnika. Uważne kierowanie swoim życiem to zadanie codzienne, a nie tylko wakacyjne. Sztuka zagłębienia się w siebie i poobserwowanie swojego doświadczenia to nomen omen sztuka. Ale jeszcze większą sztuką jest połączenie jej z codziennymi, zmierzalnymi nawykami wpływającymi na dobre samopoczucie. Owszem, lepiej być świadomym otyłym człowiekiem z nałogami niż nieświadomym. Ale jeszcze lepiej być świadomym człowiekiem w pełni zdrowia.

Dlatego też wspomnianym w pierwszym akapicie konkretnym postanowieniem jest otwarte i uczciwe monitorowanie swojego zachowania w połączeniu ze świadomym obserwowaniem jego smaku, jego przyczyn i jego konsekwencji. Skupiam się przede wszystkim na monitorowaniu swojego odżywiania, treningu i edukacji. Mój pierwszy posiłek tego roku to hotelowy bufet. Zjadłem około 5900 kalorii, w tym ponad 300g tłuszczu. Bardzo smakowało. Świadomość przyczyn, okoliczności i konsekwencji, ale też roli takiego posiłku w całokształcie mojej diety sprawia, że nie potrafię wyobrazić sobie lepszego sposobu na kulinarne rozpoczęcie tego roku. Natomiast gdybym nie prowadził aktywnej obserwacji tego całokształtu to znając moje uwarunkowania i tendencje bardzo łatwo byłoby o zagubienie się w takich przypadkach. Na szczęście prowadzę taki monitoring. Dla swojego dobra przede wszystkim, aczkolwiek jeżeli ktoś z tego skorzysta i zinterpretuje to jako inspirację, będzie to dla mnie zaszczytem i ogromną przyjemnością. 

Planuję w tym roku spisywać cotygodniowe raporty. Co niedzielę. Przeżyć 52 niedziele. Napisać 52 raporty. Mieć 32 lata, napisać testament blogiem. Being held accountable. Jak to powiedzieć po polsku

76 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

Mm
Styczeń 06, 2019 o 02:01 PM

Cudo? powodzenia!

jbc
Styczeń 06, 2019 o 02:01 PM
– Odpowiedz na: Mm

Dziękuję! Przyda się (-:

gamefly free trial
Maj 02, 2019 o 04:05 PM

Saved as a favorite, I love your web site!

gamefly free trial
Maj 03, 2019 o 07:05 PM

It’s an amazing paragraph for all the web people; they will get
advantage from it I am sure.

gamefly
Maj 04, 2019 o 03:05 PM

I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your website.
It appears like some of the text within your content are running off the screen. Can someone
else please comment and let me know if this is happening
to them too? This might be a problem with my browser
because I’ve had this happen previously.
Thank you

gamefly free trial
Maj 04, 2019 o 04:05 PM

Hi there, I would like to subscribe for this website to get latest updates,
thus where can i do it please help out.

gamefly free trial
Maj 06, 2019 o 12:05 PM

Hi there great blog! Does running a blog like this take a lot of work?
I have very little expertise in programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
I understand this is off topic but I simply had to ask.

Many thanks!

chrome hearts outlet
Maj 06, 2019 o 04:05 PM

I needed to compose you the tiny word so as to say thank you the moment again about the great knowledge you have featured in this case. It’s really open-handed of people like you to grant publicly what many of us might have sold for an e book to help make some cash for themselves, principally now that you might have done it if you ever wanted. These tips as well worked to provide a easy way to understand that the rest have similar desire like my very own to learn much more when considering this matter. I am sure there are some more pleasurable sessions up front for many who view your blog.

minecraft download free pc
Maj 06, 2019 o 11:05 PM

I visited multiple web pages except the audio feature for audio songs existing at this website is in fact
superb.

free minecraft download
Maj 07, 2019 o 07:05 PM

hi!,I really like your writing so so much! share we communicate extra about
your post on AOL? I require an expert in this space to solve my problem.
Maybe that is you! Taking a look forward to see you.

minecraft pc download
Maj 08, 2019 o 03:05 PM

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?

you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!

minecraft for free
Maj 10, 2019 o 01:05 AM

Thank you, I have recently been searching for info
about this topic for a long time and yours is the best I’ve
found out so far. However, what concerning the bottom line?

Are you sure concerning the supply?

nike cortez
Maj 10, 2019 o 11:05 AM

I and my friends happened to be viewing the great tips and tricks located on your website then before long I had a horrible feeling I never thanked you for those strategies. Most of the women became happy to learn them and have now without a doubt been using them. I appreciate you for turning out to be indeed considerate as well as for using some great themes most people are really desirous to understand about. My personal sincere regret for not saying thanks to sooner.

g
Maj 11, 2019 o 03:05 AM

Quality posts is the secret to interest the visitors to pay a visit the web site, that’s what
this website is providing.

minecraft download mojang
Maj 12, 2019 o 03:05 AM

Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you could do
with a few pics to drive the message home a
little bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read.
I will definitely be back.

g
Maj 12, 2019 o 06:05 AM

Hey there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends.
I am confident they’ll be benefited from this web site.

g
Maj 13, 2019 o 06:05 PM

My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.
I’ve been using WordPress on a variety of websites for
about a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard excellent things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

Any kind of help would be greatly appreciated!

g
Maj 14, 2019 o 03:05 AM

Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re working with?

I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say
this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price?

Many thanks, I appreciate it!

minecraft download free
Maj 14, 2019 o 06:05 PM

Hi there, everything is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s
actually fine, keep up writing.

nike max
Maj 14, 2019 o 09:05 PM

I not to mention my buddies have already been reading through the great hints found on your web page and then before long came up with a horrible feeling I never expressed respect to the site owner for those secrets. All of the people happened to be totally stimulated to read them and now have definitely been tapping into those things. We appreciate you really being really accommodating as well as for having this form of ideal topics most people are really eager to discover. My personal honest regret for not saying thanks to you earlier.

minecraft download for free
Maj 15, 2019 o 08:05 AM

Your way of telling all in this piece of writing is actually nice, every one be able to easily understand it,
Thanks a lot.

minecraft download mojang
Maj 15, 2019 o 11:05 PM

Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?

I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
on. Any recommendations?

download minecraft for free
Maj 17, 2019 o 04:05 AM

Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.

Do you have any recommendations for novice blog
writers? I’d certainly appreciate it.

how to download minecraft
Maj 17, 2019 o 01:05 PM

Hi, I read your blogs on a regular basis.

Your humoristic style is witty, keep doing what you’re doing!

download minecraft free
Maj 17, 2019 o 04:05 PM

Thank you for the auspicious writeup. It actually was once a entertainment account it.
Glance complex to far delivered agreeable from you!
However, how can we keep up a correspondence?

james harden shoes
Maj 19, 2019 o 09:05 AM

I precisely wished to thank you so much yet again. I do not know the things that I would’ve achieved without those methods provided by you on that industry. It absolutely was a real hard case in my view, nevertheless noticing your expert fashion you managed the issue made me to jump over gladness. I am grateful for this help and then hope that you realize what an amazing job you were putting in instructing some other people with the aid of your web blog. I know that you’ve never come across any of us.

yeezy boost 350 v2
Maj 23, 2019 o 04:05 AM

Thank you so much for giving everyone an extraordinarily wonderful chance to read from this blog. It can be so great and also jam-packed with fun for me and my office co-workers to visit your web site nearly thrice every week to find out the newest things you have got. And of course, I’m always happy considering the magnificent inspiring ideas you serve. Selected 1 areas in this post are truly the most efficient we have all ever had.

authentic jordans
Maj 23, 2019 o 01:05 PM

I precisely wished to thank you very much once more. I’m not certain what I would’ve carried out without the tips and hints shared by you regarding such situation. It became a intimidating difficulty in my circumstances, however , being able to view the very professional style you treated the issue took me to jump for fulfillment. I’m grateful for this work and then trust you are aware of a great job you’re undertaking teaching the mediocre ones with the aid of your web blog. Most likely you have never met any of us.

lacoste outlet
Maj 27, 2019 o 02:05 PM

I in addition to my buddies ended up analyzing the good helpful tips on your web site and then the sudden came up with a horrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for them. Most of the young boys came for that reason excited to read through all of them and already have very much been taking pleasure in those things. Thank you for indeed being considerably thoughtful and then for making a choice on variety of extraordinary issues most people are really needing to discover. My honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

gamefly free trial
Maj 28, 2019 o 12:05 PM

I am not sure where you’re getting your information, but great topic.

I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.

gamefly free trial
Maj 30, 2019 o 04:05 PM

Great goods from you, man. I have take note your stuff prior to
and you are simply too great. I really like what you’ve got right here, certainly like what you are
stating and the way in which during which
you assert it. You make it enjoyable and you still care for to
stay it smart. I cant wait to learn much more from you.

This is actually a wonderful website.

how to get help in windows 10
Maj 30, 2019 o 07:05 PM

If you are going for finest contents like me, simply pay a quick visit this web site every day
because it gives feature contents, thanks

adidas ultra boost
Maj 31, 2019 o 12:05 PM

I actually wanted to construct a comment to be able to appreciate you for these wonderful pointers you are writing on this site. My long internet research has finally been paid with really good facts to write about with my contacts. I ‚d tell you that most of us website visitors actually are unequivocally fortunate to be in a superb site with many perfect individuals with very helpful methods. I feel pretty happy to have used the website page and look forward to really more fun times reading here. Thank you again for a lot of things.

gamefly free trial
Czerwiec 01, 2019 o 09:06 AM

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to
say that I have really enjoyed browsing your blog
posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

gamefly free trial
Czerwiec 01, 2019 o 10:06 PM

I like the helpful information you provide in your articles.

I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
I am quite certain I will learn lots of new stuff right here!
Best of luck for the next!

gamefly free trial
Czerwiec 02, 2019 o 04:06 PM

Hello! I realize this is kind of off-topic but I needed to ask.
Does operating a well-established website like yours require a large amount of work?
I’m brand new to operating a blog however I do write in my journal daily.

I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online.

Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand
new aspiring blog owners. Thankyou!

gamefly free trial
Czerwiec 04, 2019 o 11:06 AM

Hey I know this is off topic but I was wondering if you
knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
time and was hoping maybe you would have some experience
with something like this. Please let me know if you
run into anything. I truly enjoy reading your blog and
I look forward to your new updates.

hermes bag
Czerwiec 04, 2019 o 04:06 PM

I am glad for writing to let you know of the wonderful experience our daughter undergone viewing yuor web blog. She mastered several things, which included how it is like to possess a great giving mood to get others effortlessly fully grasp chosen complex topics. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting those insightful, dependable, educational and cool tips about your topic to Kate.

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 03:06 AM

It’s perfect time to make a few plans for the longer
term and it’s time to be happy. I have read this publish and
if I may just I desire to counsel you few attention-grabbing
things or advice. Perhaps you could write next articles regarding this article.
I want to learn more issues about it!

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 12:06 PM

Hi would you mind letting me know which web host you’re using?
I’ve loaded your blog in 3 completely different internet
browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price?
Cheers, I appreciate it!

gamefly free trial
Czerwiec 07, 2019 o 12:06 AM

Write more, thats all I have to say. Literally,
it seems as though you relied on the video to make your point.
You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence
on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

gamefly free trial
Czerwiec 07, 2019 o 08:06 AM

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book
in it or something. I think that you could do with a
few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog.
An excellent read. I will certainly be back.

ps4 plus games
Czerwiec 08, 2019 o 02:06 AM

Hi friends, its fantastic paragraph regarding cultureand completely
defined, keep it up all the time.

vapormax
Czerwiec 08, 2019 o 02:06 AM

I definitely wanted to send a simple message to appreciate you for these fabulous ways you are posting on this site. My time consuming internet investigation has finally been compensated with sensible points to exchange with my visitors. I would believe that many of us site visitors actually are unquestionably lucky to live in a useful community with so many perfect individuals with interesting hints. I feel truly blessed to have come across the webpage and look forward to really more fun minutes reading here. Thanks once more for a lot of things.

gamefly free trial 2019 coupon
Czerwiec 10, 2019 o 12:06 PM

Fantastic site. Plenty of useful info here. I am sending it to some pals ans also sharing
in delicious. And obviously, thanks to your effort!

balenciaga sneakers
Czerwiec 11, 2019 o 05:06 PM

I together with my buddies appeared to be checking the nice strategies found on the website and then immediately I got a horrible suspicion I never thanked you for those techniques. All the guys are actually as a result warmed to read all of them and have now honestly been taking advantage of them. Appreciation for actually being so considerate as well as for deciding upon these kinds of helpful tips most people are really eager to learn about. My very own sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 09:06 AM

Hi to every one, for the reason that I am in fact eager of reading this blog’s post to be updated regularly.
It includes good data.

ps4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 05:06 PM

I think this is among the most vital information for me.
And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The
website style is wonderful, the articles is really
excellent : D. Good job, cheers

content
Czerwiec 13, 2019 o 11:06 AM

I simply want to tell you that I am just new to weblog and truly enjoyed you’re blog site. Probably I’m planning to bookmark your site . You surely have fantastic writings. Thanks for revealing your blog.

nike shoes
Czerwiec 15, 2019 o 02:06 AM

I simply needed to say thanks once again. I am not sure the things that I might have achieved without these techniques revealed by you on my area of interest. Completely was the traumatic issue in my view, nevertheless observing the well-written style you resolved it made me to cry over joy. I will be happier for this guidance as well as wish you comprehend what an amazing job your are providing instructing many people via your web blog. I am certain you have never met any of us.

quest bars cheap
Czerwiec 15, 2019 o 03:06 AM

Very quickly this website will be famous
amid all blogging viewers, due to it’s pleasant
content

John Deere Service Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

You have remarked very interesting points! ps decent web site.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 16, 2019 o 10:06 PM

Hi, i think your site is great. Can you tell me who designed it as i would like to contact them. Thanks.

Patrice Goard
Czerwiec 17, 2019 o 01:06 AM

Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s needed on the web, somebody with a bit of originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

Beverlee Richard
Czerwiec 17, 2019 o 07:06 PM

This may be the appropriate blog for everyone who is would like to find out about this topic. You realize a whole lot its virtually tricky to argue on hand (not that I personally would want…HaHa). You definitely put a fresh spin on the topic thats been revealed for a long time. Wonderful stuff, just great!

node
Czerwiec 17, 2019 o 09:06 PM

Needed to write you this little note in order to thank you very much yet again with the incredible views you’ve shared on this page. This is open-handed with you to offer unhampered just what many individuals could possibly have advertised as an e book to get some money for their own end, most notably given that you could possibly have done it if you ever wanted. These creative ideas also worked to become a great way to fully grasp other people have similar fervor just like my very own to grasp a lot more with reference to this issue. Certainly there are a lot more pleasurable periods in the future for individuals who look into your blog post.

Carroll Ruballos
Czerwiec 18, 2019 o 03:06 PM

If at all possible, when you gain knowledge, can you mind updating your site with more information? It is rather ideal for me.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

I believe you have noted some very interesting details , appreciate it for the post.

plenty of fish dating site
Czerwiec 22, 2019 o 04:06 AM

I am in fact glad to glance at this weblog posts which includes lots of valuable data, thanks
for providing these kinds of data.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

Aw, this has been a very good post. In notion I would like to invest writing like this additionally – taking time and actual effort to generate a excellent article… but so what can I say… I procrastinate alot and no indicates seem to get something carried out.

Charley Bowmer
Czerwiec 28, 2019 o 05:06 PM

you are really a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have done a magnificent job on this topic!

how to get help in windows 10
Czerwiec 29, 2019 o 05:06 AM

Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing these things, therefore
I am going to tell her.

Faustina Guido
Czerwiec 30, 2019 o 07:06 AM

Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and outstanding style and design.

Fatima Fredericks
Czerwiec 30, 2019 o 10:06 PM

I intended to create you a little observation just to say thank you as before with the lovely techniques you’ve shown on this page. It was so surprisingly open-handed of people like you giving openly precisely what many of us might have sold as an electronic book to get some cash on their own, and in particular since you could possibly have tried it if you ever desired. These tactics as well worked to be the fantastic way to be aware that many people have the identical passion just like mine to grasp a lot more with regard to this matter. I know there are millions of more enjoyable situations ahead for individuals who see your blog post.

Top Down Vs Bottom Up Shades
Lipiec 01, 2019 o 07:07 AM

Hey very cool site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I’m happy to find so many useful information here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

Anderson Sloas
Lipiec 01, 2019 o 06:07 PM

Find all that is about News with our valuble article.

nike shoes
Lipiec 03, 2019 o 05:07 AM

I’m also commenting to let you be aware of what a excellent experience my friend’s child obtained checking your webblog. She figured out a wide variety of details, including what it’s like to have a great giving style to have other people effortlessly understand chosen very confusing issues. You really exceeded her expectations. Thank you for providing the beneficial, dependable, informative and unique tips on this topic to Emily.

Alfonso Branyon
Lipiec 03, 2019 o 07:07 PM

Simply desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

michael kors outlet
Lipiec 03, 2019 o 08:07 PM

I as well as my pals ended up studying the nice information from your web page while quickly developed an awful suspicion I never expressed respect to the website owner for them. The ladies happened to be totally joyful to study all of them and now have really been enjoying those things. Many thanks for actually being well thoughtful and then for picking out varieties of exceptional issues most people are really eager to discover. My very own sincere apologies for not saying thanks to earlier.

yeezy shoes
Lipiec 04, 2019 o 06:07 AM

My husband and i ended up being delighted when Albert managed to finish up his preliminary research because of the precious recommendations he made while using the web page. It is now and again perplexing just to be giving out tricks the rest may have been selling. And we all realize we now have you to give thanks to for this. These illustrations you’ve made, the easy website navigation, the friendships your site make it easier to instill – it is many incredible, and it is letting our son and our family consider that the issue is satisfying, and that’s truly serious. Many thanks for all the pieces!

calvin klein outlet online
Lipiec 04, 2019 o 08:07 PM

Thanks a lot for giving everyone a very memorable opportunity to read critical reviews from this blog. It can be so lovely and also jam-packed with a great time for me personally and my office fellow workers to search your blog really thrice every week to read through the fresh tips you have. Not to mention, we’re certainly astounded concerning the exceptional points served by you. Selected 3 ideas on this page are easily the very best I’ve ever had.

yeezy boost 350
Lipiec 05, 2019 o 12:07 AM

This site can be a stroll-via for all the data you wanted about this and didn抰 know who to ask. Glimpse here, and also you抣l undoubtedly uncover it.

John Deere Repair Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

I do agree with all the ideas you’ve introduced in your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too quick for newbies. May just you please extend them a little from next time? Thank you for the post.

Tractor Workshop Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

when i am watching action movies, i really love to see bruce willis in it;

Carletta Pruett
Grudzień 25, 2019 o 05:12 AM

Aw, it was an exceptionally good post. In concept I have to set up writing similar to this moreover – spending time and actual effort to manufacture a good article… but so what can I say… I procrastinate alot and also no indicates manage to go done.

Tamekia Leeman
Grudzień 25, 2019 o 06:12 AM

You ought to be a part of a tournament for one of the highest quality blogs on-line. I am going to suggest this site!