NOWY ROK, NOWA JA, STARE HALÓWKI

Tegoroczne święta spędziłem u buddystów pomimo tego że jednym nie jestem i często zdanie inne mam niż przekaz ich zwrotek. Na jednej z wczorajszych lekcji w momencie usłyszanych paru takich rozbieżności zacząłem sobie obserwować ludzi. Akurat jedna z obserwowanych postaci usiadła później koło mnie przy kolacji (no co za przypadek szefie) wraz z inną okołosiedemdziesięcioletnią koleżanką. Od słowa do słowa ta nafukana buddyjskimi dogmatami zwariowana wariatka zapytała mnie czy lubię obserwować ptaki (birdwatching). Powiedziałem zgodnie z prawdą, że is ok (po singapursku nothing special lah) aczkolwiek wolę obserwować ludzi (peoplewatching). Dziś na porannym spacerniaku w starych poczciwych halówkach sobie te sytuacje przypomniałem, zaśmiałem i wpadłem na pomysł, aby spisywać takie o życiu teksty nieprzepisane z gazety, tyle żeby te życiowe sytuacje wzbogacić o to, co powiedziały mi w tzw. głowie tzw. myśli, czyli np. tutaj ciebie obserwowałem ty stara ruro jak przytakiwałaś jak pieprzyli jakieś głupoty o tym, że w poprzednim życiu byłaś tygrysem, sokołem albo lampartem; kaczka to max co z ciebie mogło być.

Miesiąc temu wymyśliłem projekt JBC365 2019. Do projektu zgłosiły się osoby, z którymi będę pracował – z niektórymi pewnie przez lata, z niektórymi pewnie przez parę dni. Były też takie, które w ogóle się nie zgłosiły (no co za przypadek szefie). Aczkolwiek do kolejnego pomysłu zainspirowały mnie osoby, które wyraziły zainteresowanie, ale w procesie rekrutacyjnym coś nie klikło, zadzwonimy do pana. A twój klik-klik? Patrz koleżki tutaj znikli. Pomysł polega na tym, żebym samemu, wyprzedając swoją prywatność za paczkę fajek, pokazywał i analizował wszystko, co zjem i nie tylko. Ile w bobie błonnika? 5.8 gram. Pamiętam, że na pierwszym retreacie JBC hejkerzy śmiali się, że lubię jeść bób. Nie pamiętam natomiast, dlaczego przestałem. Przecież to dobra roślina dobra. W Nowym Roku 2019 na bank będę go zjadł. Trzy kroki do wegaństwa, dwa kroki do umawiania się z chłopakami.

Roczek otwiera biuro na przedmieściach Philly ponoć i pomyślałem sobie, że może by se wrócić do roboty. Trochę zainspirowali mnie Joe Rogan, Bill Burr i Zibi Boniek. Nie zrozum mnie źle, mówię jak Zibi Boniek, mógłbym pracować za darmo, ale nikt by mnie wtedy nie szanował. Empiryczne dowody anegdotyczne zarówno znajduję w Warrington w 2006, jak i w internecie w 2018. I nie tylko.

Finding Mastery rusza z kursem za 449 (stawki są w dolarach) i o ile konwencjonalne uniwersytety podobnie jak i certyfikaty coachingu w dużej mierze nadal uważam za przeżytek i tępy żart odpowiednio, to śmiem przypuszczać, że Michael i Pete włożyli w swoje dziecko sporo serca. Ale czy rozumu i godności człowieka też?

Wymyśliłem sobie też na swoje 33. urodziny mecz w Singapurze z Tuscani Team. Nie chcę zdradzać personaliów, ale taktycznie widzę zagęszczenie środka pola, gdzie planuję wykluczyć Gustę z gry, wykręcić tam tego szatana i zacząć tam rządzić z Adamem D. i Andrzejem J. W 2019 ja osobiście planuję robić przysiady, martwe ciągi i ćwiczenia, które wymagają koordynacji ruchowej i utrzymania równowagi, ale czy Stareńki i Stary zdążą z formą?

Chodzi o to, że jest zajawka są pomysły, są plany, plany jak plany, ale realizacja nie może odbywać się na hurra. Zasoby są ograniczone, a siła woli przereklamowana. Co trzeba odpuścić? Na czym i w jakim zakresie trzeba się skupić? W jaki sposób się zorganizować? Co będzie jak się coś popsuje i nie będzie mnie słychać? Czy czołg chroni przed pociskami? To są właśnie te pytania. Po to tu właśnie jestem.

„I may be an idiot but there is one thing I am not, sir, and that, sir, is an idiot. ” Peter Griffin

69 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

gamefly
Maj 02, 2019 o 09:05 PM

It’s really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful information with
us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

gamefly free trial
Maj 03, 2019 o 02:05 PM

These are in fact enormous ideas in regarding blogging.

You have touched some fastidious things here.
Any way keep up wrinting.

gamefly free trial
Maj 04, 2019 o 01:05 AM

Hi to all, how is the whole thing, I think every
one is getting more from this web page, and your views
are pleasant in favor of new users.

gamefly free trial
Maj 05, 2019 o 03:05 PM

Excellent article. I will be experiencing a few of these issues as well..

gamefly free trial
Maj 06, 2019 o 01:05 PM

A motivating discussion is definitely worth comment.
I do think that you should publish more on this issue, it might not be a taboo matter but generally people do not discuss
these topics. To the next! Many thanks!!

minecraft download for free
Maj 06, 2019 o 07:05 PM

Hi there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your
site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4.
I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.
If you have any recommendations, please share.

Cheers!

minecraft free download pc
Maj 08, 2019 o 08:05 AM

I read this piece of writing fully regarding the resemblance of newest and earlier technologies, it’s remarkable article.

kyrie shoes
Maj 08, 2019 o 07:05 PM

I want to express some appreciation to you just for bailing me out of this particular instance. After surfing around through the the web and seeing views which are not beneficial, I was thinking my entire life was well over. Living devoid of the approaches to the difficulties you’ve fixed all through your main blog post is a crucial case, and ones which may have badly affected my career if I had not encountered your blog. Your talents and kindness in controlling the whole thing was precious. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a subject like this. It’s possible to at this time look forward to my future. Thank you very much for this reliable and result oriented guide. I will not be reluctant to suggest your blog to anyone who needs and wants assistance about this issue.

how to download minecraft
Maj 09, 2019 o 06:05 AM

Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with
hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?

how to download minecraft
Maj 10, 2019 o 02:05 PM

You actually make it seem really easy along with your presentation but I in finding this matter to be really one thing which I feel I’d never understand.
It sort of feels too complex and extremely extensive for me.
I am having a look ahead for your subsequent post, I will try to get
the dangle of it!

g
Maj 11, 2019 o 08:05 PM

Quality content is the important to interest the
people to pay a visit the website, that’s what
this website is providing.

g
Maj 12, 2019 o 04:05 AM

Wow, wonderful blog layout! How lengthy have you been running a blog for?

you make running a blog look easy. The total look of your web site is
excellent, as smartly as the content!

minecraft download free
Maj 12, 2019 o 06:05 PM

What’s up, all the time i used to check weblog posts here early in the dawn, as i love to gain knowledge of more and
more.

adidas stan smith shoes
Maj 12, 2019 o 10:05 PM

I not to mention my guys ended up looking at the nice strategies located on your site and then I had an awful feeling I had not expressed respect to the blog owner for those techniques. Those young boys happened to be absolutely glad to see them and have in effect unquestionably been taking advantage of these things. Thank you for getting indeed kind and then for deciding on these kinds of high-quality subjects millions of individuals are really desirous to understand about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

g
Maj 13, 2019 o 08:05 AM

each time i used to read smaller articles or reviews that as well
clear their motive, and that is also happening with this article which I
am reading at this place.

g
Maj 13, 2019 o 03:05 PM

I’m gone to convey my little brother, that he should also
visit this web site on regular basis to take updated from newest information.

minecraft download free
Maj 14, 2019 o 04:05 AM

Hello, just wanted to tell you, I enjoyed this
article. It was helpful. Keep on posting!

minecraft for free
Maj 15, 2019 o 04:05 AM

Hi my family member! I wish to say that this post is amazing, nice
written and come with approximately all vital infos.
I would like to peer more posts like this .

mojang minecraft download
Maj 16, 2019 o 04:05 AM

Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup.
Do you have any methods to stop hackers?

download minecraft free
Maj 16, 2019 o 11:05 PM

With havin so much written content do you ever run into any
issues of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced
but it seems a lot of it is popping it up all
over the internet without my permission. Do you know any
solutions to help protect against content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

download minecraft for free
Maj 17, 2019 o 05:05 AM

Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog?
My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this alright with you.
Appreciate it!

minecraft free download
Maj 17, 2019 o 07:05 PM

Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site?
The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

how to get help in windows 10
Maj 28, 2019 o 06:05 AM

Excellent blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the
same topics talked about here? I’d really love
to be a part of group where I can get feed-back from other experienced individuals
that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.

Thank you!

gamefly free trial
Maj 29, 2019 o 07:05 PM

Hi there very nice site!! Man .. Beautiful ..
Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?
I’m happy to search out a lot of useful information right here in the publish, we’d like work out extra strategies on this regard, thanks for sharing.
. . . . .

gamefly free trial
Maj 30, 2019 o 03:05 PM

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.

Also, I’ve shared your web site in my social networks!

how to get help in windows 10
Maj 30, 2019 o 05:05 PM

Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized
it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll
be book-marking and checking back frequently!

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 12:05 PM

Why visitors still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net?

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 07:05 PM

I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

yeezy shoes
Czerwiec 01, 2019 o 03:06 PM

I simply needed to say thanks yet again. I’m not certain the things I would’ve carried out without the techniques contributed by you relating to such a situation. Previously it was a very terrifying situation in my position, nevertheless noticing a well-written form you resolved it took me to jump for fulfillment. Extremely happier for the support and even sincerely hope you comprehend what a powerful job your are putting in training people today with the aid of your web page. Probably you’ve never met all of us.

gamefly free trial
Czerwiec 02, 2019 o 11:06 AM

I am regular reader, how are you everybody? This
article posted at this website is truly good.

fila shoes
Czerwiec 02, 2019 o 10:06 PM

I enjoy you because of your whole effort on this site. Kate enjoys working on research and it’s obvious why. We all hear all concerning the dynamic form you produce informative guidance on your blog and as well as attract participation from other people on that article and our favorite child is really learning a lot. Enjoy the rest of the new year. Your doing a great job.

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 05:06 PM

Hi would you mind letting me know which web host you’re working with?
I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

Can you suggest a good web hosting provider
at a reasonable price? Thank you, I appreciate it!

gamefly free trial
Czerwiec 04, 2019 o 09:06 PM

Wonderful blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
I’m hoping to start my own site soon but I’m a little
lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options
out there that I’m totally overwhelmed ..

Any tips? Kudos!

gamefly free trial
Czerwiec 06, 2019 o 06:06 AM

I just couldn’t leave your website prior to suggesting that I extremely
enjoyed the standard info a person provide in your guests?
Is going to be back incessantly to check out new posts

longchamp handbags
Czerwiec 06, 2019 o 12:06 PM

I and my buddies were examining the best advice found on the website while unexpectedly came up with an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for those tips. The ladies were definitely consequently glad to see them and have in effect extremely been making the most of those things. Thanks for truly being very accommodating and for making a decision on this kind of excellent things most people are really eager to be informed on. My sincere regret for not saying thanks to earlier.

gamefly free trial
Czerwiec 06, 2019 o 08:06 PM

Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that
it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
I’ll be grateful if you continue this in future.
Lots of people will be benefited from your writing.
Cheers!

gamefly free trial
Czerwiec 06, 2019 o 09:06 PM

Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo
News. Do you have any tips on how to get listed
in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get
there! Cheers

tinyurl.com
Czerwiec 07, 2019 o 04:06 PM

Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted
to mention that I have truly enjoyed browsing your blog posts.

After all I’ll be subscribing on your rss feed and I am hoping you write again soon!

air max 270
Czerwiec 10, 2019 o 04:06 AM

A lot of thanks for all your labor on this web site. My mom really likes setting aside time for investigations and it’s really obvious why. I notice all relating to the lively mode you render priceless techniques by means of the web site and even inspire contribution from other people on that concern plus our own child is truly understanding a whole lot. Have fun with the rest of the new year. You are doing a useful job.

gamefly free trial 2019 coupon
Czerwiec 10, 2019 o 01:06 PM

Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely
long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.

Do you have any tips and hints for rookie blog writers?
I’d definitely appreciate it.

great site
Czerwiec 13, 2019 o 07:06 AM

I just want to tell you that I am beginner to blogging and site-building and absolutely savored your blog. Almost certainly I’m planning to bookmark your website . You surely come with perfect posts. Cheers for revealing your web-site.

golden goose
Czerwiec 13, 2019 o 01:06 PM

I really wanted to send a quick word to be able to thank you for these splendid instructions you are giving at this website. My extensive internet search has at the end been rewarded with professional knowledge to write about with my friends and family. I would assume that many of us website visitors actually are unequivocally fortunate to exist in a good website with many awesome people with valuable solutions. I feel rather privileged to have used your website and look forward to so many more exciting moments reading here. Thanks again for a lot of things.

quest bars cheap
Czerwiec 14, 2019 o 12:06 PM

Hello, I log on to your blog daily. Your writing style is awesome,
keep doing what you’re doing!

John Deere Service Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like that before. So nice to seek out somebody with some original applying for grants this subject. realy we appreciate you beginning this up. this excellent website is one area that is needed on-line, a person with a little originality. useful purpose of bringing a new challenge towards web!

Lindsey Wainman
Czerwiec 17, 2019 o 05:06 AM

hello!,I like your writing so so much! percentage we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. Maybe that is you! Looking forward to see you.

tinyurl.com
Czerwiec 17, 2019 o 02:06 PM

Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Very helpful information specifically the last part 🙂 I
care for such information much. I was seeking
this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA
Czerwiec 17, 2019 o 07:06 PM

Thanks for every one of your effort on this website. Betty really loves working on research and it is obvious why. My partner and i notice all of the powerful medium you create very useful tactics on your web blog and in addition foster response from website visitors on the concern so our favorite girl is learning so much. Take advantage of the remaining portion of the year. Your carrying out a wonderful job.

Tashina Chadderton
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 PM

We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your site provided us with useful info to work on. You’ve done a formidable process and our entire neighborhood might be thankful to you.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 19, 2019 o 03:06 AM

Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 19, 2019 o 10:06 PM

It is a scripting spoken communication for the common purpose. PHP is one of the most best loved languages accepted across the world wide for development. PHP coating development is the best use for frameworks and provides a aim structure. PHP based web sites volunteer more room to grow as PHP adds more functionality to your web site and allows your site visitors to interact with you through scripts. PHP programming language projects customer-oriented and eye catching web sites as well as best active web pages. This is fastest growing scripting linguistic communication that takes your business beyond your anticipation grade in this extremely private enterprise marketplace.

quest bars cheap
Czerwiec 23, 2019 o 09:06 AM

Wow! At last I got a website from where I know how to actually obtain useful facts regarding my
study and knowledge.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

i am a certified Gleek and i really love the TV Show GLEE. Diana is very pretty-

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 28, 2019 o 12:06 AM

Oh my goodness! an incredible post dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing issue with ur rss . Do not know why Struggling to subscribe to it. Possibly there is anyone getting identical rss difficulty? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

Quintin Gulnac
Czerwiec 28, 2019 o 05:06 AM

What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Good job.

Arden Cappellano
Czerwiec 28, 2019 o 11:06 AM

There are actually a number of particulars like that to take into consideration. That is a great level to carry up. I provide the ideas above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you bring up where an important factor will probably be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around issues like that, but I am certain that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls feel the affect of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

Darin Sebastian
Czerwiec 30, 2019 o 10:06 AM

Oh my goodness! a fantastic article dude. Thanks a lot Even so We are experiencing issue with ur rss . Don’t know why Not able to sign up for it. Perhaps there is anybody acquiring identical rss issue? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

Hipolito Glueckert
Czerwiec 30, 2019 o 12:06 PM

Excellent post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thank you!

Demetrius Looi
Lipiec 01, 2019 o 01:07 AM

I am typically to blogging i truly appreciate your articles. This great article has truly peaks my interest. Let me bookmark your internet site and maintain checking for brand new info.

http://tinyurl.com/y2xqnpve
Lipiec 01, 2019 o 04:07 PM

Just desire to say your article is as astonishing. The clearness on your put up is just cool and
that i can suppose you are an expert in this subject.
Well together with your permission let me
to grab your RSS feed to keep updated with imminent
post. Thank you 1,000,000 and please continue the
rewarding work.

Harland Tamayo
Lipiec 02, 2019 o 10:07 PM

Aw, this was a really nice post. In thought I would like to place in writing in this way moreover – taking time and actual effort to create a very good article… but what / things I say… I procrastinate alot and also no indicates apparently get something done.

jordan 1 off white
Lipiec 02, 2019 o 11:07 PM

I have to convey my affection for your kind-heartedness for those individuals that actually need help with this one theme. Your personal commitment to getting the message throughout was extraordinarily functional and has allowed ladies just like me to realize their pursuits. Your amazing important hints and tips denotes a great deal a person like me and somewhat more to my office colleagues. Thanks a ton; from everyone of us.

kd shoes
Lipiec 03, 2019 o 10:07 AM

I would like to convey my affection for your kind-heartedness supporting people that should have help on in this area. Your personal dedication to passing the message throughout had been definitely powerful and have continuously encouraged associates much like me to realize their targets. Your personal helpful instruction entails much a person like me and extremely more to my fellow workers. Thanks a ton; from everyone of us.

Dixie Behl
Lipiec 03, 2019 o 10:07 PM

Yo, I am ranking the crap out of “chronic commissions”.

adidas yeezy
Lipiec 04, 2019 o 12:07 AM

My husband and i ended up being now fulfilled John could finish off his preliminary research through your ideas he got out of your blog. It’s not at all simplistic just to possibly be giving away tricks many people could have been trying to sell. And we all know we now have the blog owner to be grateful to for that. All the explanations you made, the easy site menu, the friendships your site help to foster – it’s mostly remarkable, and it’s making our son and us reckon that that article is awesome, which is seriously indispensable. Thanks for all the pieces!

westbrook shoes
Lipiec 04, 2019 o 12:07 PM

I am only commenting to let you understand what a beneficial experience my cousin’s princess obtained going through your web site. She picked up several issues, not to mention how it is like to have a very effective giving mindset to have the others smoothly gain knowledge of several complex subject areas. You actually surpassed readers’ expectations. Thank you for delivering these interesting, healthy, explanatory and as well as unique tips about this topic to Lizeth.

Tractor Workshop Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

if I were a frog, would this post make me jump? I think … maybe

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

Thank you for sharing with us, I believe this website really stands out .

search engine optimization data science
Grudzień 18, 2019 o 04:12 AM

Excellent article. Keep posting such kind of info on your page.
Im really impressed by it.
Hey there, You have performed an incredible job.
I will definitely digg it and in my view recommend to my friends.

I’m sure they will be benefited from this website.