DEPRESJA A UŻALANIE SIĘ A KONSULTACJE

Kilka dni temu zadałem na fanpejdżu pytanie następującej treści: jak bardzo w skali 1-10 zgadzasz się z tym, że depresja to uzależnienie od użalania się nad sobą? Osobiście nawet nie wyraziłem swojego zdania, zrobię to tutaj, ale po kolei.

Zadałem to pytanie spontanicznie, nawet tak trochę z nudów, bo dyskutowałem nad tą kwestią już trochę czasu i miałem na nią całkiem jasny pogląd. Tym niemniej stopień oburzenia, jaki odczułem za samą sugestię jakoby użalanie się mogło mieć jakiś związek z depresją dał mi sporo do myślenia zwłaszcza w kontekście prowadzenia konsultacji, czym małymi kroczkami, acz z wielkim entuzjazmem zaczynam się parać. Mianowicie zdobyłem dzięki temu lepsze spojrzenie na temat selekcji, komu czuję, że jestem w stanie pomóc, a komu niekoniecznie. To też spróbuję tutaj wyjaśnić.

Jakiekolwiek rozważania na temat tego, czym co jest, a czym to coś nie jest, warto chyba zacząć od założenia pewnych definicji – w przeciwnym razie możemy mieć na myśli dwie różne koncepcje kryjące się pod tym samym słowem. Najlepszym tego przykładem jest pierwszy podcast Sam Harris vs Jordan Peterson, kiedy dżentelmeni nie mogli się dogadać (starając się określić to obiektywnie) mając w głowie dwie różne definicje „prawdy” i „tego, co jest prawdziwe”.

Za bezpieczną, czyli mało kontrowersyjną definicję depresji, pozwolę sobie przyjąć, że jest to zaburzenie objawiające się głównie długotrwałym (najczęściej spotyka się okres powyżej dwóch tygodni) obniżeniem nastroju (smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w siebie, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi), niezdolnością do przeżywania przyjemności, spowolnieniem psychoruchowym, zaburzeniem rytmu dobowego (bezsenność lub nadmierna senność), lub zmniejszeniem apetytu (rzadziej jego wzmożeniem).

W komentarzach pojawiło się parę krytycznych głosów wobec tego, że depresja dziś jest czymś innym niż była jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Że „stara depresja” jest prawdziwa, a ta z dzisiejszych czasów już niekoniecznie. Jest to obserwacja mocno zbieżna z tą, którą parę dni temu przeczytałem w książce Sz. P. psychiatry Petera Kramera pt. „Listening to Prozac”, w której ów autor zauważa, jak nasze postrzeganie zaburzeń zmienia się wraz z dostępnymi i ewoluującymi lekarstwami. Jeśli dołączymy do tego wizję przedstawioną przez. Sz. P. wegana Yuvala Noah Harariego w „Homo Deus” za kilkadziesiąt lat być może za chorobę będzie uznawane nieposiadanie supermocy, superzdrowia i ogólnie niebycie super. Jak się bawimy cytatami, Sz. P. Krishnamurti powiedział, że „nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa” i chyba nie jest trudne zauważyć choć odrobiny względności w takich terminach jak zdrowie i choroba. „Tu, gdzie normalność to choroba, świstak w srebra zawija towar” jak mawia niedoceniany jeszcze Sz. P. filozof Rogal DDL.

Czy depresja jest chorobą? Tak. Dlaczego tak? Dlaczego objawy muszą trwać co najmniej dwa tygodnie? Dlaczego „zwykły” smutek nie jest chorobą? Bo tak sobie ustaliliśmy. Mówiąc precyzyjniej jako kolektyw ludzki powołaliśmy instytucję, w tym przypadku WHO, która o takich sprawach będzie decydowała. I zdecydowała. Czy się komuś taka definicja intuicyjnie podoba, czy nie – to z jej genezą – słuszną czy nie – chyba trudno dyskutować.

W tym kontekście, na takim bardzo dosłownym poziomie, depresja nie jest uzależnieniem od użalania się. Taka definicja a nie inna. Teoretycznie koniec tematu. Praktycznie niekoniecznie. Warto bowiem zastanowić się, z czego te objawy wynikają. Oczywiście można to wyjaśnić hormonami, krótkotrwałymi i długotrwałymi zmianami w mózgu, tyle że tutaj wchodzimy na głębokie wody korelacji a związku przyczynowo-skutkowego (kauzacja chyba jeszcze nie jest oficjalnie słowem w języku polskim; z niecierpliwością czekam, aż sobie ustalimy, że będzie). Mianowicie: co powoduje zmiany hormonalne? U osób chorych na depresje obserwuje się często zmiany strukturalne w hippocampusie, ale ostatnio, kiedy sprawdzałem (wczoraj) jest co najmniej niejasne, czy depresja pojawia się z powodu zmian w mózgu, czy też zmiany w mózgu pojawiają się z powodu objawów depresyjnych. Obstawiałbym to drugie, ale jako osoba mocna doświadczona w zakładach bukmacherskich doskonale wiem, jak to jest z tymi faworytami grającymi na wyjeździe.

Oczywiście w poszukiwaniu przyczyn depresji można iść jeszcze bardziej wstecz i tłumaczyć ją traumą w dzieciństwie (na co mocno wskazuje mój ulubiony związany z leczeniem zaburzeń przedstawiciel medycyny, Sz. P. Gabor Matè), genami (choć tutaj związek przyczynowo-skutkowy również jest co najmniej niejasny), wydarzeniami z życia typu utrata kogoś bliskiego, pracy, marzeń, iluzji marzeń, sensu, iluzji sensu oraz wszelkich przyczyn, o których nie mamy pojęcia, ale całkiem logicznym wydaje się być założenie, że wszystko (lub prawie wszystko) ma swoje przyczyny i skutki. Tym niemniej jakkolwiek rozpoznanie takich czy innych przyczyn może być cenne, bo może sprzyjać lepszemu zrozumieniu, tak nic się już z nimi nie zrobi. Nie przywrócisz do życia swojego chomika, nie możesz zdać oblanych już testów do Koła Fortuny. Możesz odstrzelić gości, którzy nie chcieli się z tobą bawić w piaskownicy 30 lat temu, ale przeżytego już poczucia odrzucenia anulować się nie da. Tak działa czas, a przynajmniej nasze jego postrzeganie.

Zastanowienie się nad bliskością stanów depresyjnych z użalaniem się nad sobą jest próbą znalezienia przyczyn negatywnych stanów umysłu w sferze, która nie tylko nie ma jedynie miejsca w przeszłości, ale na którą również można mieć realny wpływ. Dlatego też o ile ciężko stwierdzić, że depresja jest dokładnie uzależnieniem od użalania się, o tyle warto zastanowić się, na ile (np. w skali 1-10) do tego de facto się sprowadza oraz na ile potencjalnie od tego można odejść.

Moje ogólne, świeże i surowe spojrzenie na tę kwestię opisałbym w czterech słowach: coś w tym jest. Konsultując się z paroma ekspertami lub/i osobami z doświadczonymi stanami depresyjnymi (plus oczywiste doświadczenia własne) od psychiatrów, psychologów, przez Franka Yanga aż po bliskich mi ludzi z życia prywatnego nabrałem nieco większego przekonania. Największym wsparciem tezy było jednak oburzenie wielu ludzi, jak śmiem insynuować takie rzeczy. Prześmiewczo, karykaturalnie acz moim skromnym zdaniem całkiem trafnie opisał to Sz. P. Jan Usz:

Nadwrażliwość i bardzo osobiste przyjmowanie wszelkich ocen i krytyki, a jeszcze bardziej szukanie ataku na siebie tam, gdzie go nie ma, to bardzo częsta charakterystyka osób zmagających się z zaburzeniami. Mówię to również z autopsji. Do dziś dnia łapię się, że usłyszenie komplementu pod swoim adresem wiąże się czasem z lękiem, że ktoś jest nieszczery i mówi mi miłe rzeczy, tylko dlatego, że czegoś ode mnie chce lub nie chce mi zrobić przykrości. Standardowym zachowaniem jest również udawanie, że się takiego komplementu nie usłyszało lub zoofilskie odwrócenie kota ogonem i zinterpretowanie komplementu jako atak. Trudno mi takich zachowań nie rozpoznawać jako tendencje do użalania się nad sobą. Do widzenia siebie jako stałego bytu, niezrozumianego, niedocenionego, toczącego martyrologiczną batalię z negatywnie nastawionym światem, który skrzyknął się przeciwko danej jednostce. Przeważnie jednak w momencie, kiedy boimy się, że ludzie będą negatywnie nastawieni do naszych działań, będą rzucać kłody pod nogi i podcinać skrzydła, prawda jest nieco inna. Nie twierdzę, że ludzie zaczną nam pomagać. Twierdzę, że przeważnie będą mieli te działania w dupie. Obojętność jest zdecydowanie czymś innym niż negatywność.

Osobiście dałbym mocną „ósemkę”. Studiując wiele przypadków, ze swoim na czele, rozpoznaję, że objawy depresji sprowadzają się do użalania się nad sobą. Przy czym warto zauważyć, co odnotował wymieniony już Jan Usz. Depresja to nie jest zwykłe użalanie się nad sobą. To nawykowe użalanie się nad sobą. Stąd uzależnienie, a nie pojedynczy zespół myśli. Zwłaszcza kiedy spojrzymy na uzależnienie w sposób prezentowany przez również wspomnianego już Gabora Matè. Jako mechanizm obronny przed przeżywaniem cierpienia. Narkoman liczy na ukojenie w takiej czy innej substancji, hazardzista (odczep się) w oczekiwaniu na wielką wygraną. Rodzajów uzależnień jest cała gama. Osoba borykająca się z objawami depresji będzie uciekała do wyznawania swojej wymyślonej historii, że świat jest przeciwko a życie niesprawiedliwe. Nie zrozum mnie źle, mówię jak Bill Burr. Bynajmniej nie twierdzę, że rozpoznanie uzależnienia do użalania się sprawia, że jest to łatwy do rozwiązania problem. Pamiętam swój stan sprzed paru lat, w którym cierpiałem ze świadomością, że to, co uprawiam, to właśnie użalanie się nad sobą. Co więcej, cierpiałem przez to jeszcze mocniej, bo widząc to myślałem, jakie to głupie i marne, ale nie potrafiłem przestać. Spirala negatywnych myśli kręciła się jak wspomniane już wcześniej Koło Fortuny.

Pamiętam jednak również stan umysłu jaki mi towarzyszył 2 lata później w pewien poranek, po wypracowaniu szerszej perspektywy przez edukację i zdobywanie tzw. insightu przez medytację. Nadal odczuwałem brak sensu, brak kierunku, w którym warto iść, brak więzi międzyludzkich, wyczerpanie fizyczne potęgowane przez wyczerpanie mentalne. Aczkolwiek już coraz mocniej działał wewnętrzny obserwator widzący, że te negatywny myśli to myśli, a nie prawda o rzeczywistości. Tylko myśli, ale i aż myśli – bo nadal mają one – i zawsze będą miały – mniejszy lub większy wpływ na doświadczanie. Pogląd jakoby można by całkowicie nie zależeć od swoich myśli uważam za ogromną iluzję stojącą po drugim biegunie od absolutnej wiary w historie produkowane przez umysł.

Jakkolwiek chciałbym się mylić, to u niektórych poznanych ludzi praktycznie nie widzę szans na rozpoznanie mechanizmów myślowych i zdystansowanie się do nich. Umiejętność widzenia rzeczywistości dokładnie taką, jaka ona jest to zadanie nie tylko trudne, ale i w niektórych przypadkach nierealne lub prawie nierealne. Otwarcie umysłu to bardzo cenna zdolność, aczkolwiek niełatwa do osiągnięcia. Apel Young Multiego pt. „Otwórzcie głowy” może się okazać niewystarczający. „Nikt nie włoży ci jedzenia do ust jak nie chcesz jeść”, jak śpiewał Sz. P. Reno, choć bardzo niekomfortowo czuję się przywołując go obok Young Multiego, bo to trochę jak zestawienie „matka” i „frajer”. Przepraszam.

Wspomniałem też, że oburzenie na samo podjęcie takiego tematu było inspiracją do lepszego spojrzenia na temat indywidualnej pracy nad rozwojem z innymi ludźmi. Mianowicie, jeśli ktoś bezgranicznie wierzy w swoje przekonania i nie dopuszcza do siebie żadnych wątpliwości, nasza współpraca jest bez sensu. Moja wizja konsultacji sprowadza się w pewnym sensie do dopierdalania się do wszystkiego, co się da, w dobrej wierze. Rozwój polega na zdobywaniu coraz lepszej perspektywy, aby widzieć rzeczywistość dokładnie taką, jaka ona jest. Wówczas następuje wyzwolenie od cierpienia, spokój, równowaga i klarowność umysłu. W tym kierunku pozbywanie się swoich iluzji, koncepcji, historii i zauważenie, że interpretacje to tylko (i aż) interpretacje może być bardzo pomocne.

Jeśli ktoś cię ocenia, bluźni na ciebie lub bliskich ci ludzi, wykluczenie go ze swojego środowiska poprzez prośby, groźby, czyny (bang bang) lub zmianę swoich współrzędnych może pomóc. Jednak traktowanie osobiście czyjejś opinii, czyjegoś stwierdzenia lub czyjejś oceny jako prawdy objawionej czy nawet czegokolwiek, co traktuje się z powagą sytuacji może dostarczyć zbędnego cierpienia. Słowo klucz to „zbędnego”, czyli takiego, które w dużej mierze i w wielu przypadkach można uniknąć lub zaniechać.

88 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

JanUsz
Listopad 20, 2018 o 11:11 PM

Dzięki, haha. Dobry wpis, co do nawyków to z tego co wiem, to można jedynie zmieniać istniejące nawyki na inne. Czyli zamiast „jestem do dupy” to „jestem w porządku”.

ja
Listopad 21, 2018 o 10:11 PM

.

gamefly free trial
Maj 03, 2019 o 02:05 AM

Your method of describing all in this article is genuinely fastidious, every one can easily know it, Thanks a lot.

gamefly free trial
Maj 03, 2019 o 05:05 AM

May I just say what a relief to discover someone that actually understands what they’re discussing over the internet.
You definitely understand how to bring a problem to light
and make it important. More people must read this and understand this
side of your story. I can’t believe you’re not more popular because you certainly possess the gift.

gamefly
Maj 03, 2019 o 03:05 PM

Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of
hard work due to no back up. Do you have any methods to protect against hackers?

gamefly free trial
Maj 04, 2019 o 01:05 PM

Your means of describing everything in this paragraph is
in fact pleasant, every one be capable of easily know it, Thanks
a lot.

gamefly free trial
Maj 05, 2019 o 10:05 AM

Highly energetic blog, I liked that bit. Will there be a part 2?

gamefly free trial
Maj 06, 2019 o 07:05 AM

It’s perfect time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy.
I have read this post and if I may just I desire to suggest
you some interesting issues or tips. Maybe you can write next articles
referring to this article. I wish to read more issues approximately it!

gamefly free trial
Maj 06, 2019 o 12:05 PM

I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself?

Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare
to see a great blog like this one these days.

nike shox
Maj 07, 2019 o 03:05 AM

Thanks so much for giving everyone a very brilliant chance to read in detail from this site. It is often so great and as well , jam-packed with a great time for me and my office mates to visit the blog nearly thrice a week to study the latest things you have got. And indeed, we’re certainly fulfilled considering the fabulous tricks served by you. Certain 3 tips in this post are really the simplest I have ever had.

mojang minecraft download
Maj 07, 2019 o 03:05 PM

Your means of explaining all in this article is genuinely
pleasant, every one be capable of effortlessly be aware
of it, Thanks a lot.

minecraft free download pc
Maj 07, 2019 o 04:05 PM

Hi there, its fastidious piece of writing concerning media print, we all understand media
is a fantastic source of facts.

minecraft for free
Maj 08, 2019 o 01:05 AM

Hello, Neat post. There’s a problem with your web
site in internet explorer, would check this?
IE nonetheless is the marketplace leader and a big component to other people will leave out your magnificent writing because of this problem.

download minecraft
Maj 08, 2019 o 07:05 AM

Amazing! Its actually amazing piece of writing, I have got
much clear idea on the topic of from this article.

minecraft download pc
Maj 08, 2019 o 06:05 PM

I delight in, lead to I found exactly what I was having a look for.
You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you
man. Have a great day. Bye

minecraft download for free
Maj 09, 2019 o 12:05 AM

I am actually glad to read this web site posts which includes tons of valuable data, thanks
for providing these kinds of information.

download minecraft for free
Maj 09, 2019 o 02:05 PM

It’s awesome in favor of me to have a website, which is good in favor of my knowledge.
thanks admin

minecraft free download
Maj 10, 2019 o 02:05 AM

Thanks for some other informative web site. The place else may just I am getting that type of information written in such a
perfect approach? I’ve a venture that I’m just now working
on, and I have been on the look out for such information.

minecraft download pc
Maj 10, 2019 o 04:05 PM

This is the right website for anyone who hopes to find
out about this topic. You realize so much its almost hard
to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
You definitely put a brand new spin on a subject which has been written about for decades.
Excellent stuff, just excellent!

g
Maj 10, 2019 o 10:05 PM

I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers
made good content as you did, the web will be a lot more
useful than ever before.

retro jordans
Maj 11, 2019 o 01:05 AM

I must point out my admiration for your generosity in support of folks that have the need for help with this particular area. Your special dedication to getting the message all through was especially beneficial and has truly encouraged some individuals like me to realize their aims. Your entire warm and helpful tips and hints can mean a whole lot to me and still more to my mates. Best wishes; from all of us.

g
Maj 11, 2019 o 02:05 AM

Simply wish to say your article is as astonishing. The
clarity to your put up is simply nice and i
could suppose you’re knowledgeable on this subject.
Fine with your permission let me to snatch your feed to
stay up to date with coming near near post. Thanks one million and please keep up the enjoyable work.

g
Maj 11, 2019 o 04:05 PM

I’d like to find out more? I’d care to find out some additional information.

g
Maj 11, 2019 o 07:05 PM

If you are going for most excellent contents like I
do, only pay a visit this web page everyday as it gives quality contents,
thanks

g
Maj 11, 2019 o 11:05 PM

Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after browsing through
many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

download minecraft
Maj 12, 2019 o 06:05 AM

We are a group of volunteers and opening a new scheme
in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You’ve done
a formidable job and our entire community will be
thankful to you.

g
Maj 12, 2019 o 06:05 PM

Great post! We will be linking to this particularly great content on our site.
Keep up the good writing.

g
Maj 13, 2019 o 11:05 PM

Can I just say what a comfort to uncover someone that actually knows what they are discussing on the internet.
You certainly realize how to bring a problem to light and make it important.

A lot more people need to look at this and understand
this side of the story. I was surprised that you’re not
more popular given that you definitely possess the gift.

g
Maj 14, 2019 o 01:05 AM

I’m now not sure where you are getting your information, however great topic.
I must spend some time finding out much more or working out more.

Thanks for great info I used to be looking for this information for my
mission.

free minecraft download
Maj 14, 2019 o 03:05 AM

Everything published was actually very logical. But,
think about this, suppose you composed a catchier post title?

I am not suggesting your content is not good, however suppose you added something that makes people want more?

I mean DEPRESJA A UŻALANIE SIĘ A KONSULTACJE – JestemBudda.pl is kinda plain. You might look at Yahoo’s front page and watch how they create article titles to grab people
interested. You might add a related video or a related pic or two to get people excited about everything’ve written. In my opinion,
it could bring your posts a little bit more interesting.

minecraft download pc
Maj 14, 2019 o 06:05 AM

I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous
blogger if you are not already 😉 Cheers!

how to download minecraft
Maj 15, 2019 o 10:05 AM

This design is incredible! You obviously know how to
keep a reader amused. Between your wit and your videos,
I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!

moncler jackets
Maj 15, 2019 o 11:05 AM

My spouse and i have been so lucky when Albert could complete his preliminary research using the ideas he got from your very own site. It is now and again perplexing to simply happen to be offering tips that many other folks have been making money from. And we all fully grasp we need the website owner to give thanks to because of that. All of the explanations you made, the easy website navigation, the relationships you will aid to promote – it is many fantastic, and it is making our son in addition to the family do think the subject is amusing, which is highly essential. Thanks for everything!

download minecraft pc
Maj 15, 2019 o 01:05 PM

Amazing! Its in fact remarkable post, I have got much clear idea regarding from this
article.

minecraft download pc
Maj 16, 2019 o 12:05 AM

Why visitors still make use of to read news papers
when in this technological world everything is
available on net?

free minecraft
Maj 16, 2019 o 06:05 AM

Hi there very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
I am satisfied to search out so many useful information right here in the publish,
we’d like develop more strategies on this regard, thanks for sharing.
. . . . .

minecraft download mojang
Maj 17, 2019 o 12:05 PM

What’s up, all is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s really good, keep up writing.

how to download minecraft
Maj 18, 2019 o 05:05 AM

Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet
again since I book-marked it. Money and freedom
is the best way to change, may you be rich and continue to guide
others.

yeezy boost
Maj 19, 2019 o 03:05 AM

I must voice my gratitude for your kind-heartedness giving support to people who have the need for help on that content. Your very own commitment to passing the solution throughout turned out to be especially effective and has constantly made regular people much like me to arrive at their desired goals. Your new warm and friendly publication implies a whole lot a person like me and a whole lot more to my colleagues. Warm regards; from all of us.

lebron 15
Maj 20, 2019 o 12:05 AM

Thank you so much for giving everyone an extremely nice possiblity to read from this blog. It’s usually so sweet and packed with a great time for me and my office peers to visit your web site at minimum thrice weekly to study the newest guidance you have got. Of course, we’re at all times amazed with your special information you give. Selected two points in this posting are ultimately the most effective I’ve ever had.

cheap nfl jerseys
Maj 28, 2019 o 02:05 AM

I wish to express my love for your kind-heartedness in support of persons that must have assistance with the issue. Your personal commitment to getting the solution all through was extremely productive and has truly encouraged people just like me to reach their dreams. Your amazing warm and friendly information means much to me and a whole lot more to my peers. Many thanks; from everyone of us.

gamefly free trial
Maj 28, 2019 o 05:05 AM

I was recommended this website by my cousin. I am now not positive whether this post is written by way of him as
nobody else recognize such distinctive approximately my trouble.
You are incredible! Thank you!

how to get help in windows 10
Maj 28, 2019 o 07:05 AM

Hi mates, fastidious paragraph and good arguments commented here, I
am really enjoying by these.

gamefly free trial
Maj 30, 2019 o 02:05 AM

With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or
copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off?
I’d definitely appreciate it.

how to get help in windows 10
Maj 30, 2019 o 03:05 PM

I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 02:05 PM

I’m curious to find out what blog platform you
happen to be utilizing? I’m having some small security problems with my latest blog and I would
like to find something more safe. Do you have any recommendations?

air jordans
Czerwiec 01, 2019 o 03:06 AM

I would like to get across my appreciation for your kindness for folks that need help with this idea. Your very own commitment to getting the solution all around was remarkably advantageous and has always helped many people much like me to realize their dreams. Your new warm and friendly facts denotes a lot to me and far more to my colleagues. With thanks; from all of us.

gamefly free trial
Czerwiec 02, 2019 o 01:06 PM

Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I’m inspired!
Extremely useful information particularly the ultimate phase 🙂 I take care of such info
much. I used to be looking for this particular information for a
long time. Thanks and best of luck.

gamefly free trial
Czerwiec 02, 2019 o 09:06 PM

Hello, after reading this amazing article i am also happy to share my knowledge here with
friends.

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 05:06 PM

This is my first time go to see at here and i am truly happy to read all at
one place.

coach outlet store
Czerwiec 05, 2019 o 03:06 AM

I happen to be writing to let you understand what a nice experience my girl experienced using your site. She learned so many issues, most notably what it is like to have an awesome coaching heart to have other folks easily master a variety of extremely tough subject areas. You truly did more than her desires. I appreciate you for churning out such interesting, safe, edifying and as well as cool tips about that topic to Mary.

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 03:06 AM

Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

Cheers

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 06:06 PM

Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your design. Bless you

gamefly free trial
Czerwiec 06, 2019 o 10:06 AM

Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent.

I actually like what you have acquired here, certainly
like what you are saying and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.
I can’t wait to read much more from you. This is
really a tremendous site.

gamefly free trial
Czerwiec 07, 2019 o 09:06 AM

Keep this going please, great job!

bape clothing
Czerwiec 08, 2019 o 08:06 PM

I just wanted to compose a word so as to express gratitude to you for those stunning guidelines you are writing here. My long internet lookup has finally been paid with wonderful strategies to write about with my family members. I would state that that most of us site visitors are rather endowed to dwell in a fine website with so many wonderful individuals with insightful tips. I feel very lucky to have encountered the weblog and look forward to tons of more entertaining times reading here. Thanks again for all the details.

coach outlet
Czerwiec 12, 2019 o 03:06 AM

I want to voice my love for your kindness giving support to individuals who have the need for guidance on this topic. Your special commitment to passing the message all around turned out to be surprisingly advantageous and has without exception encouraged employees just like me to realize their pursuits. Your amazing warm and friendly recommendations implies so much a person like me and further more to my colleagues. Many thanks; from all of us.

ps4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 10:06 AM

This article will assist the internet users for building
up new website or even a weblog from start
to end.

find here
Czerwiec 13, 2019 o 06:06 AM

I just want to say I’m all new to weblog and seriously liked you’re blog site. Most likely I’m going to bookmark your blog post . You surely have good article content. Many thanks for revealing your blog.

quest bars cheap
Czerwiec 15, 2019 o 01:06 AM

It’s wonderful that you are getting ideas from this paragraph as
well as from our dialogue made at this place.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

Good site! I really love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which may do the trick? Have a nice day!

jordan shoes
Czerwiec 15, 2019 o 08:06 PM

I’m just writing to let you know what a cool experience my girl found browsing your webblog. She discovered some details, which included what it’s like to have an incredible teaching mindset to get the mediocre ones without hassle understand a number of hard to do things. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Many thanks for showing such warm and friendly, safe, explanatory and also unique guidance on this topic to Janet.

Cristobal Sancher
Czerwiec 17, 2019 o 10:06 AM

Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

node
Czerwiec 17, 2019 o 10:06 AM

I would like to express my respect for your kind-heartedness giving support to people that have the need for help with this question. Your personal dedication to getting the solution across had been certainly significant and has in most cases helped workers just like me to arrive at their aims. Your entire useful facts signifies much a person like me and a whole lot more to my colleagues. Warm regards; from each one of us.

http://tinyurl.com/y5mf9j4v
Czerwiec 17, 2019 o 03:06 PM

Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to generate
a very good article… but what can I say… I
put things off a lot and don’t seem to get anything done.

George Miko
Czerwiec 18, 2019 o 03:06 AM

display cabinets with transparent glass would be the best thing to keep your stuff~

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 11:06 AM

Spot i’ll carry on with this write-up, I truly believe this website wants additional consideration. I’ll more likely be once more to see additional, thank you that info.

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

???, ????? ?????? ??? ? ??? ??????? ?? ?????? ????? ????? ????? ????? ????? ?????? ??????.

457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA
Czerwiec 19, 2019 o 12:06 AM

Thanks a lot for giving everyone such a spectacular chance to read from here. It is often so useful and as well , packed with fun for me and my office acquaintances to search the blog at least three times per week to read the latest guidance you will have. And definitely, I’m actually happy for the perfect inspiring ideas you serve. Certain 2 ideas in this posting are in truth the most efficient I have had.

adidas yeezy boost
Czerwiec 20, 2019 o 11:06 AM

I truly wanted to write a quick word to be able to appreciate you for the marvelous techniques you are placing at this site. My rather long internet research has at the end been paid with sensible strategies to talk about with my family. I ‚d tell you that many of us website visitors are unquestionably blessed to exist in a useful site with many outstanding people with helpful solutions. I feel really lucky to have encountered your entire web pages and look forward to many more awesome minutes reading here. Thank you once more for a lot of things.

plenty of fish dating site
Czerwiec 22, 2019 o 09:06 AM

I just couldn’t leave your website before suggesting that I really enjoyed the usual info a person supply in your guests?
Is gonna be back continuously to check out new posts

John Deere Service Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

Good Post, I am a big believer in writing comments on weblogs to let the blog writers know that they’ve added some thing of great benefit to the world wide web!

Bruno Henkes
Czerwiec 28, 2019 o 02:06 PM

I do like the manner in which you have presented this specific matter plus it does offer us a lot of fodder for consideration. On the other hand, through what precisely I have personally seen, I really trust when the reviews pile on that individuals remain on issue and in no way start on a soap box regarding the news of the day. Still, thank you for this superb piece and while I do not concur with the idea in totality, I respect your perspective.

Phillip Anderl
Czerwiec 28, 2019 o 03:06 PM

At this time it seems like WordPress is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

Wanita Herandez
Lipiec 01, 2019 o 05:07 AM

i love to watch movies that made it to the box office, they are usually great movies with good story”

Garth Godbolt
Lipiec 02, 2019 o 02:07 AM

Nice one for taking a few minutes to talk about this amazing, I think highly concerning it as well as absolutely love browsing regarding the issue. Any time prospects, because you gain skill, what views posting to the journal by having added data? This is very helpful for everyone.

michael kors handbags
Lipiec 02, 2019 o 11:07 PM

I am glad for writing to make you understand what a impressive experience our child developed visiting yuor web blog. She noticed a wide variety of issues, including what it’s like to possess a wonderful teaching style to get others clearly grasp a variety of multifaceted matters. You really surpassed readers’ desires. I appreciate you for imparting such practical, dependable, revealing and as well as cool tips about the topic to Tanya.

Anna Swavely
Lipiec 03, 2019 o 03:07 AM

I like this – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand , enjoyed this one appreciate it for putting up keep update – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand.

adidas tubular
Lipiec 03, 2019 o 10:07 AM

I enjoy you because of your entire work on this website. Debby really likes conducting investigations and it’s obvious why. A number of us hear all concerning the powerful way you convey helpful strategies on this website and encourage participation from other ones on the topic plus my girl is really becoming educated so much. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always conducting a really great job.

golden goose sneakers
Lipiec 03, 2019 o 11:07 PM

I simply had to say thanks all over again. I do not know what I would’ve accomplished in the absence of the entire information shown by you relating to such topic. It had become a very alarming scenario in my position, however , understanding your specialised style you solved it took me to leap with delight. I’m just thankful for your help and then sincerely hope you recognize what a powerful job you happen to be accomplishing instructing most people thru a blog. I know that you have never come across any of us.

Galen Morasch
Lipiec 04, 2019 o 03:07 AM

All I can say is, I don’t know what to really say! Except certainly, for the amazing tips which are shared on this blog. I’m able to think of a zillion fun methods to read the content articles on this site. There’s no doubt that I will eventually take action utilizing your tips on that matter I could not have been able to take care of alone. You are so careful to let me be one of those to learn from your useful information. Please see how considerably I appreciate it.

kobe byrant shoes
Lipiec 04, 2019 o 11:07 AM

I have to point out my respect for your kind-heartedness giving support to those people that really need help with this one niche. Your personal commitment to passing the message throughout has been quite interesting and have encouraged regular people just like me to reach their endeavors. Your invaluable facts indicates a whole lot to me and substantially more to my peers. Best wishes; from all of us.

yeezy boost
Lipiec 04, 2019 o 11:07 PM

It抯 exhausting to find educated individuals on this subject, but you sound like you understand what you抮e speaking about! Thanks

nike vapormax
Lipiec 04, 2019 o 11:07 PM

I would like to show my passion for your generosity in support of all those that should have assistance with your field. Your special dedication to getting the message along ended up being remarkably useful and has constantly helped ladies like me to get to their pursuits. Your personal invaluable recommendations indicates this much a person like me and substantially more to my fellow workers. With thanks; from all of us.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Listopad 30, 2019 o 04:11 PM

Youre so cool! I dont suppose Ive read something such as this before. So nice to find somebody with authentic applying for grants this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that’s needed on the net, somebody with a bit of bit originality. helpful task for bringing something totally new towards web!

John Deere Technical Manuals
Grudzień 09, 2019 o 01:12 PM

Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

Abigail Zemel
Grudzień 13, 2019 o 12:12 AM

Pleasurable post. It appears that almost all of the techniques are banking on the innovation factor. “Love cures people — both the ones who give it and the ones who receive it.” by Dr. Karl Menninger..

Aiko Ukich
Grudzień 22, 2019 o 02:12 AM

I’m commenting to make you be aware of of the excellent discovery my friend’s daughter found browsing your site. She picked up several things, with the inclusion of what it’s like to possess a wonderful giving heart to let a number of people very easily learn about certain tortuous subject matter. You undoubtedly did more than visitors’ desires. I appreciate you for producing those warm and friendly, trusted, informative and easy thoughts on the topic to Emily.