JA JUŻ JESTEM

Na ostatnim *filmiku* podzieliłem się swoją motywacją do tworzenia treści w internetach. Mianowicie w swoim CV mam sporo tzw. cierpienia, ale też mocne przekonanie, że znalazłem optymalną metodę do radzenia sobie z nim i do dalszego rozwoju nie poprzestając na osiągnięciu sytuacji „da się znieść”. Nie interesuje mnie bylejakość ani takie sobie życie. Interesują mnie arcydzieła i momenty tak wzruszające jak to, kiedy bolał cię brzuch a potem już nie i tak wyzwalające, jak kiedy wzywa pang sai a nie ma toalety na horyzoncie i potem znajdujesz wolną taką czystą i ekskluzywną jak Executive Bathroom w Family Guy lub jak darmowe toalety publiczne w Singapurze. W sensie że grubo a nie że poszłeś po robocie na frytki z rybą. Jak już to poszedłeś na gryczaną z indykiem po siłce. Na której, ustalmy, robiłeś przysiady, martwe ciągi i ćwiczenia, które wymagają koordynacji ruchowej i utrzymania równowagi, a nie jakieś brzuszki z kontuzją kolana.

Życie jest warto żyć, takie założenie. Ale załóżmy, że nie i postanawiam się zabić. Pozostałem sobie chwilę z takim założeniem i jeśli planuję się jakąś bezbolesną metodą zabić dajmy na to za dwie godziny, to na bank bym najpierw poszedł na jakieś serniki za dwie stówy, a gdzieś ktoś umiera z depresji i to jest przykre mówisz, za które oczywiście nie muszę płacić, bo po co, skoro i tak umieram za chwilę? I dochodzę do momentu, w którym to jedzenie jest ultra przyjemne i teoretycznie i potencjalnie takich doznań mogę mieć jeszcze wiele, jeśli tylko potrafiłbym przeżywać momenty *nie do zniesienia* i czas cierpienia między jedną przyjemnością a kolejną. Czas czekania na wejście na linę, jakby określił to Papa Wallenda. Bynajmniej nie jestem zwolennikiem życia od bodźca do bodźca. Bynajmniej moja wizja życia nie sprowadza się do czekania tylko na kolejną przyjemną chwilę a potem męczarnie oj jak boli, oj jak boli. To tylko założenie, że nawet kiedy uzna się, że życie nie jest warte życia, znajdzie się jakaś ostatnia fajka, masturbacja, telefon do przyjaciela, kosa wrogowi, mefedron, niech już nawet będą te frytki z rybą czy pójście na crossfit, ale problemem jest nieumiejętność radzenia sobie z czasem czekania na te rzeczy, z nudą, z samotnością, z poczuciem braku sensu i celu w życiu. To założenie było potrzebne do uzmysłowienia sobie, że jak – niejako mimochodem – ta umiejętność zostaje nabyta i człowiek potrafi z pełną akceptacją i równowagą te międzyczasy przeżywać, to ten problem przestaje być problemem. Pytanie „czy warto żyć” nie tyle jest bezzasadne, co tendecyjne. Tak, warto żyć. Wdech. Wydech. Dokładnie to, co jest. Takość. Żadna inność. I jest fajnie.

Teraz porozmawiajmy o moich motywacjach do dzielenia się tymi przemyśleniami i doświadczeniami, choć „porozmawiajmy” to mocne słowo, jak na kogoś, kto znowu wylądował na jakimś końcu świata i gada do samego siebie. W ogromnym pragmatycznym skrócie moja wizja życia sprowadza się do obserwacji i akceptacji swoich uwarunkowań (czego jak bardzo pragnę i jakie to może mieć konsekwencje), optymalnego odniesienia się do tego stanu rzeczy, dawkowania i porządkowania doznań oraz pokochania tego procesu i nieustanna nauka z niego. Z perspektywy mojego bezpośredniego doświadczenia, et caeteris paribus, a przede wszystkim nie patrząc na bezpośrednie doświadczenie innych towarzyszących mi osób (bo ono mocno wpływa na moje bezpośrednie doświadczenie), nie ma wielkiej różnicy między mieszkaniem w skromnym, czystym, praktycznym i małym mieszkanku a ogromnej luksusowej willi, a może nawet wskazałbym na to pierwsze właśnie z powodu akceptowania swoich uwarunkowań. Tym niemniej jest ogromna różnica między życiem w samotności a życiem wśród tzw. like-minded individuals, ludzi, ktòrzy mnie czują bardziej niż mniej. Wspólne patrzenie w tym samym kierunku niewątpliwie jest lepsze niż patrzenie w tym samym kierunku samemu, niezależnie od tego, jak atrakcyjny jest ten kierunek.

Pierwiastek ludzki robi ogromną różnicę. No doubt. Ale nie na tyle ogromną, żeby determinować kierunek, w którym się patrzy tylko pod kątem tego, żeby nie zostać samemu. Dlatego też nonkonformizm musi być solidną podstawą, bezwarunkowe poddanie się prawdzie, czyli w pragmatycznym sensie pełna akceptacja swoich (i nie tylko) uwarunkowań musi stać na pierwszym miejscu. Jeśli już nie czujesz gangsterki, przestań być gangusem, otwórz swoją salkę bokserską i zakochaj się w uroczej pielęgniarce. Lepiej mieć cichy rok niż iść lać i kucać.

I ja, kontynuując analizę moich motywacji (to mój blog, to moja rzeczywistość), pokochałem stosunkowo ascetyczne podejście domyślne oraz uważne świrowanko od święta. Te nawyki w trybie domyślnym są gwarantem tego, że duchowo rosnę, a finansowo niekoniecznie niski. Są one również mniejszym lub większym obciążeniem tzw. siły woli i od tego nie ucieknę. I tu w sukurs przychodzi uważne świrowanko, które recharguje baterię tzw. siły woli, jest zabawa, mistrzowo i znowu mam energii tyle że hej. Przez ostatni rok tak na oko ćpałem 3-4 razy (zależy jak liczyć, iks de, no to żeśmy się pośmiali, wódki się napili, dupy pobajerowali), piłem 1-2 razy, objadałem się z 50 razy (i to z ewidentną tendencją zniżkową jak popatrzyć na hipotetyczny wykres miesiąc po miesiącu). Dla równowagi zjadłem z kilkaset posiłków typu buddyjska szama, medytowałem full dużo, przeczytałem więcej książek (i to jakich) niż przez poprzednie 30 lat. Słowem: robiłem dużo więcej truskulu w trybie domyślnym niż głupot w trybie uważnego świrowanka.

Zastanawiałem się przez chwilę, czy obecnie bardziej doceniam zjedzenie posiłku typu buddyjska szama (czyli duża objętość niska kaloryczność) czy typu uważne świrowanko (czyli dwa kilo sernika, or equivalent in other currency). Ciekawe porównanie i wybrnąłem uczciwie w ten sposób, że o wiele bardziej niż jeden z takich posiłków doceniam, że oba one te posiłki są częścią tego samego zrównoważonego systemu. My tu zostaniemy lata, oni po kilka godzin.

I tu dochodzimy (jakie my, nas jest kurwa jeden) do sedna motywacji. Skoro już mam taki wspaniały system, to po co o tym tyle pisać i szczępić ryja? Otóż właśnie z powodu odnotowanego wcześniej czynnika ludzkiego. Wiem, w którym kierunku patrzyć i wiem, że lepiej robić to wspólnie z innymi. Ma to bardzo logiczne i ewolucyjne wyjaśnienie, że jesteśmy wynagradzani za życie we wspólnocie, a coraz większe poczucie rozłączenia w społeczeństwie raczyj wróży samozagładzie, choć nie sądzę, żeby moja generacja tego doczekała. Nie żebym miał to w piździe, choć już bilet kupiony. Nie chcę się z nikogo śmiać. Chcę zaprosić do swojego świata.

Wspominałem już w ostatnim wpisie, jak bardzo doceniam poprawę paru relacji międzyludzkich, co jest bardzo zbieżne z powyższym tokiem rozumowania. Doceniam full, ale wiem, że w tym przypadku limit jest daleko w przodzie i im więcej tym lepiej ma zastosowanie. Jestem tu po hajs, nie po drobne i pierdolę, co jest teraz modne.

Jestem, a przynajmniej staram się być, gotów na każdą opcję. Tym niemniej hierarchia jest oczywista. Życie „wbrew sobie” z innymi jest gorsze od życia na swoich zasadach samemu. Od tego jednak oczywiście lepsze jest życie na swoich zasadach wspólnie z innymi świadomymi świrami. Dlatego w taki czy inny sposób zawsze tu widziany będziesz mile, ale zrobię to niezależnie czy się pojawiłeś.

Świadomość, że klarowna wizja życia w dużej mierze się już wykrystalizowała i teraz jedynie wystarczy z otwartym umysłem chłonąć to żyćko i przeżywać jest całkiem wyzwalająca. Parę dni temu jechałem jako pasażer z Tatą, moim ziomkiem z emerytury, z basenu „Olimpijczyk” na osiedle Obrońców Pokoju w Gliwicach. Kiedy zamiast jechać skrótem przez Sokoła lub Harcerską stanęliśmy na światłach, zapytałem, dlaczego nie pojechał w lewo, tylko teraz musimy stać na światłach. Dostałem retoryczne pytanie zwrotne: a śpieszysz się gdzieś? Poczułem się jak Papa Doc po wejściu Eminema, a do głowy przychodził mi tylko gif z tymi Murzynami co się jarają, że łooooo. Dzisiaj druga noc w podróży jak Mos Def Murzyn, szedłem sobie z Taipei Main Station do swojego hostelu. Samopoczucie i stan używalności jak na zdjęciu powyżej plus 5 godzin dodatkowego wyczerpania. Check-in od 15 teoretycznie, na osi 7:20 i kurwa jebane tu końca nie widać. Miałem do przejścia 5 kilometrów w 8 godzin. I parokrotnie zaobserwowałem kompulsywne myśli, jak dojść bardziej efektywnie. I jak siadłem sobie w połowie drogi na kawkę, to uzmysłowiłem sobie, że nigdzie już nie muszę się spieszyć. Ja już jestem. Teraz, słuchaczu, widzu, czytelniku, fanie, hejkerze, chcę się otwierać na Ciebie, dla Ciebie i przede wszystkim dla siebie. Pytanie tylko kiedy Ty to dla mnie w końcu zrobić zechcesz?

PS. Wrzucam cały tekst ze zdjęciem bezpośrednio na fejsbuka pomimo mojej trudnej relacji z Cukierbergiem wierząc, że dotrze on do paru osób więcej. Jeśli jednak uważasz, że treści ode mnie mogą być wartościowe, bardzo polecam dodać swój email do subskrypcji na stronie jestembudda.pl. Napiszę do Ciebie maila, człowieku, fajnie będzie. Pozdro cześć.

61 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

Jakub
Październik 10, 2018 o 07:10 PM

Przyznam, że coraz bardziej świadome i dojrzałe robią się te teksty i nawet nie wiem dlaczego. Czy to kwestia ciągłego rozwoju, którego obserwacja nas ominęła ze względu na niepublikowanie przez jakiś czas tego typu treści. NO clue. W każdym razie czyta się jeszcze lepiej niż kiedykolwiek. Cant lie. Nie wiem czy da się rzeczywiście ocenić wartość tekstu widząć człowieka raz w życiu ale wydaje się szczery full. Doceniam mocno niezależnie czy kogoś to obchodzi. Pozdro i naprzód

adidas ultra boost
Maj 08, 2019 o 05:05 AM

I precisely wanted to say thanks all over again. I’m not certain what I would have achieved without the type of creative concepts discussed by you regarding this theme. It truly was a very scary condition for me personally, nevertheless considering your expert manner you solved the issue made me to cry with gladness. I am just grateful for this advice as well as trust you recognize what a powerful job you are always carrying out teaching the mediocre ones by way of your webpage. I am certain you’ve never got to know all of us.

reebok outlet
Maj 12, 2019 o 08:05 AM

I in addition to my buddies appeared to be studying the excellent procedures on your site and then immediately I had a horrible feeling I never expressed respect to the blog owner for them. The young men came as a consequence passionate to learn all of them and have in truth been taking advantage of them. I appreciate you for indeed being indeed thoughtful and then for obtaining these kinds of extraordinary themes most people are really wanting to be aware of. My personal honest apologies for not saying thanks to you sooner.

supreme hoodie
Maj 16, 2019 o 10:05 PM

I simply had to say thanks all over again. I am not sure the things that I would’ve followed without the methods shown by you over that question. Completely was a real difficult difficulty for me personally, however , being able to view a professional form you managed that forced me to cry with gladness. Now i’m happier for this assistance and in addition expect you know what an amazing job that you are carrying out training many people through the use of your web site. Most probably you’ve never got to know any of us.

yeezy
Maj 18, 2019 o 09:05 AM

I’m commenting to make you know of the wonderful discovery our princess experienced viewing your web page. She even learned many pieces, not to mention what it’s like to possess an incredible coaching mood to get many people without hassle have an understanding of some complex subject matter. You really surpassed readers’ expected results. Thank you for displaying those interesting, healthy, informative and even fun thoughts on this topic to Evelyn.

canada goose
Maj 25, 2019 o 06:05 AM

I wanted to create you this tiny note to give thanks the moment again on your exceptional suggestions you’ve provided at this time. This has been quite seriously open-handed of people like you to give easily what many people might have advertised as an ebook to make some cash for themselves, primarily now that you might have done it in the event you desired. Those tricks as well acted to provide a good way to comprehend other individuals have the same dream similar to my personal own to understand a little more concerning this issue. Certainly there are several more pleasurable periods in the future for individuals who browse through your blog post.

how to get help in windows 10
Maj 28, 2019 o 06:05 AM

Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to
make a great article… but what can I say…
I hesitate a lot and don’t seem to get anything done.

gamefly free trial
Maj 29, 2019 o 04:05 AM

If some one wants expert view on the topic of running a blog
afterward i recommend him/her to pay a visit this webpage, Keep up
the nice job.

how to get help in windows 10
Maj 30, 2019 o 08:05 AM

Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering difficulties with your RSS.
I don’t understand why I can’t join it. Is there anyone else
having the same RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond?
Thanks!!

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 06:05 AM

Incredible points. Solid arguments. Keep up the great effort.

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 05:05 PM

Excellent way of explaining, and pleasant post to get data on the topic of my presentation focus,
which i am going to present in university.

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 06:05 PM

Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.

I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing
it develop over time.

gamefly free trial
Czerwiec 01, 2019 o 09:06 PM

Very good blog! Do you have any helpful hints for
aspiring writers? I’m planning to start my own blog
soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend
starting with a free platform like WordPress or go
for a paid option? There are so many options out there that
I’m completely confused .. Any recommendations?

Thank you!

air jordan
Czerwiec 02, 2019 o 09:06 AM

Thank you for each of your hard work on this web site. Ellie really loves working on internet research and it’s easy to see why. A lot of people know all relating to the powerful way you produce useful tips and tricks by means of your web site and as well as inspire contribution from some others on that matter while our own simple princess is always learning a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. Your performing a stunning job.

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 05:06 AM

This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.

Thank you!

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 10:06 AM

Its like you learn my mind! You appear to understand
a lot about this, like you wrote the ebook in it or something.
I believe that you could do with some percent to power
the message home a bit, however instead of that, this
is excellent blog. A great read. I’ll definitely be back.

gamefly free trial
Czerwiec 03, 2019 o 09:06 PM

I’ve been exploring for a little bit for any high-quality
articles or blog posts on this kind of space .
Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this
site. Reading this info So i am satisfied to convey that I’ve
a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed.

I most indisputably will make sure to don?t disregard this site and give it a look regularly.

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 12:06 PM

you’re in point of fact a good webmaster. The web
site loading velocity is incredible. It seems
that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork.
you’ve done a excellent task on this subject!

jordan 12
Czerwiec 06, 2019 o 02:06 AM

I actually wanted to jot down a small note so as to thank you for the unique ways you are writing here. My time consuming internet lookup has at the end been paid with useful facts to talk about with my pals. I ‚d mention that we website visitors actually are very endowed to exist in a perfect community with many wonderful people with very beneficial pointers. I feel very much lucky to have discovered the web site and look forward to many more exciting times reading here. Thanks a lot once again for everything.

gamefly free trial
Czerwiec 07, 2019 o 06:06 PM

I always emailed this website post page to all my associates,
since if like to read it afterward my friends will too.

top ps4 games
Czerwiec 08, 2019 o 08:06 AM

Good article. I will be dealing with a few of these issues as well..

gucci belts
Czerwiec 09, 2019 o 09:06 PM

I am also commenting to make you understand what a great experience my wife’s girl found using yuor web blog. She picked up a good number of issues, with the inclusion of what it is like to have a very effective giving character to let most people effortlessly learn about some hard to do matters. You actually did more than our own expected results. Thanks for supplying the essential, trusted, educational and even easy thoughts on this topic to Ethel.

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 08:06 AM

Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.
It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to
get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
I must say that you’ve done a very good job with this.

In addition, the blog loads super fast for me on Safari.
Exceptional Blog!

ps4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 11:06 AM

If you want to improve your experience simply keep visiting this website
and be updated with the latest news posted here.

nhl jerseys
Czerwiec 13, 2019 o 02:06 AM

I definitely wanted to post a small word to be able to express gratitude to you for some of the stunning strategies you are showing on this site. My time-consuming internet look up has at the end of the day been paid with reliable ideas to go over with my visitors. I would repeat that we visitors are rather blessed to exist in a fine community with very many marvellous people with good methods. I feel extremely privileged to have seen your entire website and look forward to so many more entertaining times reading here. Thank you once more for a lot of things.

directory
Czerwiec 13, 2019 o 10:06 AM

I just want to tell you that I am beginner to blogs and absolutely enjoyed your web blog. Most likely I’m going to bookmark your website . You really have impressive stories. Many thanks for sharing your website.

quest bars cheap
Czerwiec 14, 2019 o 03:06 PM

I am really delighted to read this web site posts which consists of plenty of useful facts, thanks for providing
these information.

quest bars cheap
Czerwiec 15, 2019 o 01:06 AM

Hi there colleagues, pleasant article and good arguments commented
at this place, I am truly enjoying by these.

John Deere Service Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 04:06 PM

IЎ¦ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Reading this information So i am happy to express that I have a very just right uncanny feeling I found out just what I needed. I so much for sure will make sure to do not overlook this web site and give it a glance a relentless basis.

yeezy boost
Czerwiec 16, 2019 o 06:06 AM

I wish to show some appreciation to the writer just for rescuing me from this circumstance. Just after looking out through the world-wide-web and coming across notions which were not pleasant, I assumed my entire life was well over. Existing devoid of the answers to the difficulties you’ve resolved by means of your posting is a crucial case, and the kind which might have in a wrong way affected my career if I had not encountered your site. That understanding and kindness in dealing with everything was tremendous. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a point like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks for your time so much for the skilled and sensible guide. I won’t be reluctant to propose your site to anyone who ought to have support about this topic.

quest bars
Czerwiec 16, 2019 o 05:06 PM

If some one wishes to be updated with latest technologies after that he must be pay a quick visit this site
and be up to date all the time.

chrome hearts outlet
Czerwiec 16, 2019 o 10:06 PM

I’m also writing to make you understand what a amazing discovery our daughter found reading yuor web blog. She noticed such a lot of pieces, including what it is like to have an excellent giving spirit to get other folks effortlessly know precisely specified advanced subject areas. You really did more than our own expectations. Many thanks for delivering those productive, trustworthy, educational and as well as fun guidance on that topic to Jane.

Dalia Tenebruso
Czerwiec 17, 2019 o 06:06 AM

Oopsmight have spoken too soon. Young teams dont know how to play late in games, especially playoff games. Total self-destruction. Can they now learn to win? Go Cs.

John Deere Service Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 11:06 AM

You lost me, friend. I mean, I imagine I get what youre declaring. I understand what you’re saying, but you just seem to have overlooked that you will find some other persons inside the world who look at this issue for what it actually is and may perhaps not agree with you. You may perhaps be turning away a decent amount of folks who might have been supporters of your web log.

Daniel Jepson
Czerwiec 17, 2019 o 11:06 PM

My spouse and I stumbled over here coming from a different website and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to exploring your web page yet again.

node
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 PM

I and my guys have already been checking out the nice solutions located on the blog and the sudden got a horrible suspicion I had not expressed respect to the website owner for them. Most of the men became consequently glad to read through all of them and already have seriously been taking pleasure in those things. We appreciate you truly being really kind as well as for going for these kinds of tremendous resources millions of individuals are really wanting to be informed on. My personal honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 06:06 PM

Audio began playing when I opened up this web site, so annoying!

yeezy boost
Czerwiec 20, 2019 o 03:06 AM

My husband and i got so satisfied when Edward managed to finish up his inquiry from the ideas he made using your site. It’s not at all simplistic to just choose to be making a gift of steps which usually the rest could have been trying to sell. And now we know we now have the blog owner to thank because of that. The specific illustrations you have made, the easy site menu, the relationships you can make it possible to instill – it’s got everything overwhelming, and it’s really helping our son and our family recognize that this content is satisfying, which is tremendously fundamental. Thank you for all the pieces!

457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA
Czerwiec 21, 2019 o 08:06 PM

I am only commenting to make you understand what a amazing discovery my princess encountered going through your blog. She came to understand lots of things, which included how it is like to possess an incredible teaching style to get men and women really easily gain knowledge of a number of specialized issues. You actually exceeded our expected results. I appreciate you for offering such warm and friendly, safe, revealing as well as fun guidance on your topic to Gloria.

plenty of fish dating site
Czerwiec 22, 2019 o 07:06 AM

Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the good
effort.

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 12:06 PM

Will you care and attention essentially write-up most of the following in my webpage in essence your website mention of this blog?

Luis Lindwall
Czerwiec 28, 2019 o 07:06 AM

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. kudos

Micheal Hoeg
Czerwiec 30, 2019 o 11:06 AM

Some genuinely terrific work on behalf of the owner of this website , dead outstanding articles .

Arlie Mccormik
Lipiec 01, 2019 o 02:07 AM

I may be insane but, the thought may be nagging me for a while that probably the most important favor we could do for your African bad could be to destroy off all that hazardous wild life

Caryl Baptise
Lipiec 01, 2019 o 10:07 PM

I believe that is among the most vital info for me. And i’m happy studying your article. However want to commentary on few basic issues, The web site style is ideal, the articles is actually excellent . Just right process, cheers.

nike air max 270
Lipiec 02, 2019 o 12:07 PM

I simply wanted to make a simple remark in order to thank you for those fabulous techniques you are placing at this website. My time consuming internet search has at the end been paid with awesome information to exchange with my neighbours. I would repeat that we site visitors are undeniably endowed to dwell in a wonderful network with very many wonderful people with valuable guidelines. I feel pretty grateful to have discovered your entire website page and look forward to tons of more cool minutes reading here. Thanks once more for a lot of things.

fila shoes
Lipiec 03, 2019 o 12:07 AM

Thank you for all your labor on this web page. Gloria takes pleasure in doing research and it’s really obvious why. A number of us notice all relating to the powerful ways you give precious tricks through your web blog and as well as strongly encourage participation from some others on this theme plus our own simple princess has been learning a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re doing a splendid job.

Elton Andzulis
Lipiec 03, 2019 o 10:07 AM

Useful information. Fortunate me I found your site by chance, and I am surprised why this accident did not came about in advance! I bookmarked it.

air max 270
Lipiec 03, 2019 o 01:07 PM

I together with my buddies ended up taking note of the great suggestions from your site and at once developed a terrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those strategies. The women were consequently very interested to read through all of them and now have very much been loving them. Many thanks for turning out to be considerably helpful and for opting for varieties of quality issues millions of individuals are really needing to discover. My very own honest apologies for not saying thanks to sooner.

Logan Goan
Lipiec 03, 2019 o 11:07 PM

Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

curry 5
Lipiec 04, 2019 o 01:07 AM

I want to express some thanks to you just for rescuing me from such a crisis. Right after looking throughout the world-wide-web and obtaining thoughts which were not powerful, I assumed my life was gone. Existing without the presence of answers to the difficulties you have fixed by way of the guideline is a crucial case, as well as ones which might have negatively affected my career if I had not noticed the blog. That expertise and kindness in maneuvering every part was helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a point like this. I am able to now relish my future. Thanks very much for this specialized and effective help. I will not think twice to refer your web blog to anyone who needs to have recommendations about this matter.

jordan retro
Lipiec 04, 2019 o 01:07 PM

I simply desired to thank you very much once more. I am not sure the things that I might have accomplished in the absence of the actual tricks shared by you over that subject matter. It actually was a daunting crisis in my circumstances, however , spending time with this specialised approach you handled it forced me to leap for joy. Now i am happy for the assistance and hope you comprehend what an amazing job you were providing teaching other individuals using your website. I am sure you have never met all of us.

coach factory outlet
Lipiec 05, 2019 o 01:07 AM

I intended to write you one very small observation to thank you so much again for those stunning guidelines you’ve provided here. It is simply unbelievably open-handed with you to allow unreservedly all many people would’ve offered as an e book to end up making some cash on their own, certainly considering the fact that you could possibly have done it in the event you considered necessary. These principles likewise served as the fantastic way to comprehend other people online have the same passion the same as my personal own to grasp a little more regarding this problem. I know there are some more pleasurable opportunities ahead for many who read through your blog.

yeezy boost 350
Lipiec 05, 2019 o 01:07 AM

Can I just say what a reduction to find someone who truly knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how you can deliver an issue to mild and make it important. More people need to learn this and perceive this facet of the story. I cant believe youre no more common since you positively have the gift.

John Deere Repair Manuals
Listopad 29, 2019 o 02:11 PM

“I simply had to thank you very much again. I do not know the things that I might have accomplished in the absence of the entire information discussed by you relating to my theme. This was a hard concern in my opinion, but discovering this skilled approach you dealt with it forced me to weep with happiness. I will be thankful for this assistance and thus pray you recognize what a powerful job that you are doing instructing the mediocre ones via your websites. Probably you have never met all of us.”

John Deere Technical Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

some criminal minds are amazing isn’t it, criminals can really pull off some nasty stuff::

John Deere Repair Manuals
Grudzień 09, 2019 o 11:12 AM

This is so good to see. We have do more things like this for the military families. They are protecting us and we need to support them in this way

Ahmad Amoe
Grudzień 14, 2019 o 01:12 AM

I’m also commenting to make you know what a magnificent discovery my cousin’s girl had reading your webblog. She learned a good number of pieces, which include how it is like to possess an amazing teaching heart to let many people just know precisely some complex issues. You truly exceeded my expectations. Many thanks for supplying those informative, dependable, explanatory and also unique tips about the topic to Sandra.

search engine optimization quiz
Grudzień 17, 2019 o 09:12 AM

Thank you for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal manner
of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the search for such info.

Valentin Nuetzman
Grudzień 22, 2019 o 08:12 PM

I like this website it’s a master piece! Glad I found this on google.

Osvaldo Norrix
Grudzień 25, 2019 o 01:12 AM

you have got a wonderful blog here! if you’d like to earn some invite posts on my own weblog?