SZMARAGDY I DIAMENTY

Nie byłem wczoraj na ziomka pogrzebie. Zamiast tego pojechałem pociągiem do Warszawy na trzy randki (z francuskiego rendezvous czyli spotkanie) z dwiema pięknymi blondynkami (osobno, nie jestem chujem) i jednym brzydkim blondynem, z którym ostatecznie się nie spotkałem, bo oprócz tego, że jest brzydki, to jest też głuchy i musiał nie usłyszeć, jak dzwoniłem.

Zastosowanie mindfulnessu w życiu codziennym sprawia, że dojazd na dworzec kolejowy Gliwice (Bolo go zbudował), przejazd pociągiem (ten tańszy wziąłem, żadne tam pendolino) i poczytanie 50 stron książki wegana z Izraela są ogromną przyjemnością i faktycznie przez większość tego czasu czułem ogromną wdzięczność z racji bycia samego w sobie. Kawka wjechała dopiero w czasie przesiadki w Katowicach. Pociąg przyjechał opóźniony o 40 minut (zamiast oryginalnych 15 minut opóźnienia), co nie tylko mnie nie zdenerwowało, ale jeszcze dodało dodatkowej satysfakcji wynikającej właśnie z tego, że mnie to nie zdenerwowało.

Wyjazd ten był obarczony ryzykiem wykolejenia się zważywszy, że podjąłem się ascetycznej redukcji do końca miesiąca. I już od ponad miesiąca sam siebie zaskakiwałem, jak świetnie mi idzie. Serio, lepszym określeniem jest pozytywne zaskoczenie, że aż tak mi dobrze idzie niż ‚zadowolenie’ implikujące, że tego oczekiwałem. To, jak mocno świadomy jestem trzymania swojej prywatnej przestrzeni, obserwacji i spokoju i jak mimochodem przekłada się to na dietkę czyni niemal ze mnie sytego i zadowolonego z siebie kretyna. Niemal, całe szczęście.

Dlatego też cieszyłem, że na pierwszej randce konsumpcja dotyczyła kopi o ko song, a dopiero na drugiej steków. Wydałem na kolację historyczną już niemal kwotę trzech i pół stów i to jest przykre mówisz?

Na pewno nie było przykre to, kiedy wracając na pociąg o 20 mijałem hotel marriott i czułem, że było kurwa warto pościć do 18 i mieć w tamtym momencie zjedzone dopiero 1400 kalorii. W ogóle to było mocno symboliczne odczucie zmian. Mijam kasyno i zaraz wracam z Warszawy pociągiem z godną dawką kalorii we krwi a typki, dziwki i używki nawet nie są nawet specjalnie rozważane. Cóż… Narkotyki, kurwy i chyba dzisiaj jestem buddą.

Odrobinę wtedy poluzowałem gardę, bo mając pół godziny do pociągu dupnąłem se dwa ang mo monsterki, a już w poprzednich godzinach od Katowic licząc przyjąłem około 600-700mg kofeiny. Mój błąd. Dopadło mnie chwilę po odjeździe (może 1 gram to jakaś magiczna granica powodująca ultimate nafukanko?) i wjechało bardzo mocne rozkojarzenie, pociłem się i ogólnie takie takie. Nosiło mnie full i ciężko było wytrzymać z samym sobą w tym pociągu aż do Katowic, gdzie ultra głodny zjadłem ultra pikantnego subwaya, opóźnienie pociągu do Gliwic też nie sprzyjało do gry w piłkę i trochę wyrok zapadł, że sam kilogram skyru, który mi został w lodówce, nie wystarczy do tego, żeby położyć się spać.

Więc pokornie ruszyłem na BP, na zapiekanki i lody wydałem nieco ponad pół stówy i to jest przykre mówisz? Właśnie też nie. Problem był jedynie jak poukładać piątek, a ten nie zaczął się dobrze. Poszedłem spać objedzony przed trzecią w nocy, a przez ostatnie kilka tygodni poza jednym wyjątkiem urodzin Przemcia chodzę grzecznie spać w okolicach 22. No więc jak mnie obudził pilny telefon przed 7, to czułem się nieekskluzywnie, jakby to ujął Igor Sypniewski.

I tu zaczął się niestety bałagan i natłok myśli: szybka mocna kawka i wbiłem na siłkę o 7:30, żeby jak najszybciej zaliczyć military press, ale szybko się jorgnąłem, że nie zdążę nawet głównych serii zrobić, bo o 8:30 muszę być gdzie indziej, więc zrobiłem prowizoryczną rozgrzewkę, parę razy machnąłem 40kg i z lekko włączonym agresorem pojechałem spod siłki, pod którą wróciłem godzinę później i kontynuowałem machanie 50kg, potem 60 i serie główne: 5×70 wjechało dwukrotnie, ale już czułem, że w trzeciej nie ma szans i pomimo oszukiwaniu na czasie odpoczynku udało się ledwo zrobić 4 powtórzenia. Dodałem sobie ekstra serię, a takie kombinowanie nigdy nie służy ujarzmieniu natłoku myśli.

Trening dokończyłem, ogólnie bez tragedii, choć też bez szału, ale obserwowanie całej tej wewnętrznej szajby to tutaj kluczowa sprawa i to chyba dla niej spisuję te myśli. Dawno nie miałem tak rozproszonej głowy, dyskutowanie z sobą level zakłady i objadanie. Zresztą jedzenie było jednym z elementów takiego natłoku myśli i prezentowało się m. in. w taki sposób:

Co było w tym wszystkim najważniejsze, to jak reagowałem w momencie, kiedy kontemplowałem po każdej serii nad tym, czy to ma sens, czy powinienem po prostu wyjść z siłki, a jak wyjść to dokąd, jak tu w Gliwicach nie ma nawet starbucka ani bufetu w fullertonie, może polecieć se do Singapuru spocony prosto w ciuchach treningowych wjebać się na pierwszy lepszy samolot i niech melanż trwa. Mianowicie dosyć szybko i spokojnie gdzieś tam wewnątrz zauważałem, że to, co zrobię, jest drugorzędne. Priorytet to jak najszybszą i najmniej bolesną drogą wrócić na właściwy tor. Jeśli wierzę, że ta droga prowadzi przez śmierdzenie na pokładzie samolotu do Singapuru i wjebanie się do starbucka na clark quay i ojebanie wszytkich ciast – so be it. Swoją drogą droga do takiej wiary jest na szczęście dużo dłuższa niż droga do Singapuru z Czekanowa.

Na te gadające wewnątrz głosy patrzyłem sobie z politowaniem, tak jakbym nie chciał okazywać pogardy samemu sobie, ale zaangażować się w podjęcie takich irracjonalnych dyskusji tym bardziej. Natłok myśli obserwowany z podejściem „ok ok talk too much lah”. Zawinąłem z biedry cebulę (n’a’jak?), pomidory, gotowe naleśniki, tatar i z wiarą, że jestem na drodze powrotnej do bycia ascetycznym buddą. Zjadłem sobie 150 cebuli, żółtko i 250 tatara, do tego sól i pieprz (czyli tzw. tatar ogólnie), na deser 8 naleśników i herbatę owocową.

I wtedy sobie przypomniałem z uśmiechem i pokorą, że to nie jest tak, że ja sobie postanowię, kiedy jest koniec, bo kiedy rządzą moje żądze, tam już ja nie rządzę. No i wyrok zapadł, żeby jechać do cukiernii w netto, do tego zauważyłem, że nawet herbatę (żeby była w sam raz jak wrócę po 10 minutach) zacząłem robić kompulsywnie, tj wrzuciłem nerwowo ostatnie 5 torebek, żeby mocniejsza była. Pojechałem i włączyłem sobie Szmaragdy i Diamenty. Chyba moja ulubiona zwrotka gościnna u Rogala ze wszytkich płyt. Gdyby ktoś powiedział mi parę lat temu, że się czymś takim będę jarał, to kazałbym mu popukać się w czoło i powiedział, że tego nie da się zrobić. Ale w zalewie tego, co dziś jest popularne i w tym, jak algorytmy każą wypierdalać Bonsonowi, Klarenzowi, Rasowi i paru innym, to jakoś odnalazłem się w „ulicznym” rapie bardzo mocno. Emanuje pokorą, prostymi prawilnymi zasadami, których deficyt wprowadza samotność w dzisiejszych czasach takich złych och ach. Tylko tyle i aż tyle. I przy wersie wiem, że się porobić to nie wyjście z sytuacji wjechał flashback sprzed 16 godzin i doceniłem, że nie wracałem jak przeważnie to bywało do Gliwic najebany o 7 rano po nocy pełnej wrażeń. Wstałem o 7 rano nieco nabity i niewyspany, ale to jednak zgoła odmienny paradygmat.

No i akurat dojechałem do skrzyżowania, na wprost netto. Stałem 20 sekund i dumałem jak bohater z dylematem moralnym w jakimś filmie. O 19 fuzbal w lidze biznesu xd i potencjalnie ten bodziec może być dużo lepszy, jeśli nie zjawię się tam aż tak nabity. I akurat jak wjechała zwrotka Rogala, to sobie skręciłem w prawo, wróciłem do chatki, ojebałem se gorącą herbatkę, wziąłem gorący prysznic, zostawiłem go w łazience i włączyłem sobie do drzemki hipnotyzujący lektorski głos Sama Harrisa.

I zregenerowałem się na tyle na ile się udało, ryj w lustrze nadal nie byłby w stanie okłamać nikogo, że zamiast zapiekanek i lodów w nocy wjechała jaglana (btw dawno nie jadłem) z bakłażanem (z czym kurwa?), tym niemniej mogło być dużo gorzej. Udało się zebrać do pozmywania naczyń i chociaż lekkiego uprzątnięcia kuchni, co było tak wzruszające, jak zaskakujące.

Ruszyłem z Gregiem na Mikołów, żeby ograć jakichś frajerów w piłkę, ale zamiast tego to ci frajerzy ograli nas 0-7 zgłoś się. Podobnie tutaj, nie czułem się optymalnie, ale też nie na tyle słabo, żeby się chociaż kapkę nie wyszaleć kapkę. No i zawsze przejażdżka z Gregiem dodaje +10% do humoru.

Wracając do chaty, do potencjalnej pustki, szajby i natłoku myśli byłem w zgodzie z każdym rozwiązaniem, tak jak Brother Mouzone był w zgodzie ze swoim Bogiem, gdy myślał, że Omar go zabije. I chyba ten brak presji przeważył, że jednak udało się wykonać oryginalny plan, zrobiłem sobie indyka z „sałatką” z ziemniaków, pomidorów, kukurydzy i cebuli. 2 kilo objętości, mniej niż 1500 kalorii i jeśli to nie jest value, to ja już naprawdę nie wiem czym ono jest.

I o ile w gotowości na wszelkie wydarzenia staram się być cały czas, to powrót na spokojne tory i dużą dawkę homeostazy wydaje się być faktem. Jest dużo spokoju. Coraz lepiej wiem, jak trzeba żyć i jestem otwarty na każdego, kto potencjalnie mi w takim życiu może towarzyszyć. Szmaragdy i diamenty mógłbym ci dać, ale dlaczego chciałbyś je dostać? Kontekst i intencje są kluczowe.

Szkoda, że Klarenz na Apple Music będzie dopiero pojutrze, ale za to Adi Nowak wjechał i po pierwszym rzucie ucha materiał jest co najmniej obiecujący, a przyda się coś do słuchania, bo po cichu liczę, że uda się jutro rano wystartować z mocnym spacerniakiem.

I to tyle, coś dobrego, coś złego, raz jest ćpanie, raz jest post, raz są miliony ariarów, raz twenty peso, a ja se doświadczam, obserwuję, akceptuję, i czuję się klawo, is all.

30 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

Jakub
Wrzesień 29, 2018 o 05:09 PM

Stary dobry styl pisania, love that. Wstawki z gastro’mani też spoko. Bliskie odczucia i analogiczne wyczuwam u siebie momentami. Zajebiście się to czyta mimo że ciągle raczej BONSĄ NIŻ CROISANT :C

podpis
Październik 01, 2018 o 11:10 PM

spoko

yeezy boost
Maj 08, 2019 o 09:05 PM

I’m writing to let you know what a perfect encounter our princess developed studying your blog. She came to understand some issues, most notably what it is like to have a very effective helping nature to have certain people quite simply learn about chosen grueling subject areas. You actually exceeded our own expectations. I appreciate you for presenting those effective, trustworthy, informative and fun thoughts on that topic to Jane.

golden goose sale
Maj 13, 2019 o 12:05 AM

I am glad for commenting to let you know of the amazing discovery my cousin’s girl had checking yuor web blog. She realized numerous details, not to mention what it’s like to have a marvelous coaching nature to have certain people without hassle comprehend chosen specialized things. You really exceeded her expectations. I appreciate you for distributing those good, safe, revealing and as well as fun guidance on this topic to Gloria.

cheap jordans
Czerwiec 03, 2019 o 12:06 AM

I would like to voice my passion for your kindness giving support to individuals that absolutely need assistance with in this issue. Your real dedication to getting the solution all through appears to be wonderfully powerful and have consistently enabled professionals just like me to realize their ambitions. Your amazing insightful report implies this much a person like me and additionally to my office colleagues. Best wishes; from everyone of us.

lacoste polo
Czerwiec 06, 2019 o 03:06 PM

I wanted to type a small message to be able to say thanks to you for the superb tips and hints you are showing on this site. My incredibly long internet search has finally been recognized with good insight to exchange with my contacts. I ‚d declare that we visitors actually are very much lucky to live in a useful community with many wonderful people with helpful plans. I feel rather grateful to have encountered the web page and look forward to some more entertaining moments reading here. Thanks a lot again for all the details.

curry 6 shoes
Czerwiec 10, 2019 o 05:06 AM

I intended to put you one little bit of remark to help give thanks as before just for the stunning principles you have contributed on this site. It has been quite particularly open-handed of people like you to provide freely what exactly many individuals would have made available as an ebook in making some bucks for themselves, most notably considering the fact that you could have tried it if you considered necessary. The principles additionally acted to provide a great way to be aware that someone else have the same eagerness much like my own to figure out lots more on the subject of this issue. I believe there are some more fun moments up front for people who view your blog post.

read this
Czerwiec 12, 2019 o 11:06 PM

I simply want to say I am beginner to blogging and actually loved this website. Probably I’m likely to bookmark your blog . You amazingly have fabulous posts. Thanks a lot for sharing with us your website.

jordan shoes
Czerwiec 13, 2019 o 06:06 PM

I am glad for commenting to let you be aware of of the great encounter our daughter obtained using your webblog. She even learned some things, not to mention how it is like to have an amazing teaching style to get the mediocre ones with ease learn about some hard to do things. You actually exceeded readers’ desires. Thanks for displaying such priceless, trusted, edifying and in addition cool guidance on this topic to Janet.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

There a few intriguing points soon enough on this page but I do not determine if I see these people center to heart. There is certainly some validity but I’ll take hold opinion until I investigate it further. Excellent article , thanks and then we want a lot more! Added to FeedBurner at the same time

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 16, 2019 o 12:06 PM

Chaga mushroom tea leaf is thought-about any adverse health elixir at Spain, Siberia and plenty of n . Countries in europe sadly contains before you go ahead significantly avoidable the main limelight under western culture. Mushroom

Willard Pupo
Czerwiec 17, 2019 o 04:06 PM

There a few interesting points soon enough on this page but I do not determine if they all center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I check into it further. Great post , thanks and that we want a lot more! Put into FeedBurner at the same time

node
Czerwiec 18, 2019 o 05:06 AM

I needed to draft you this very little remark to help say thanks a lot yet again just for the spectacular secrets you have contributed on this page. This has been surprisingly generous with you in giving openly just what a number of people could possibly have made available as an e book to generate some bucks for themselves, specifically now that you could have done it in the event you wanted. Those smart ideas additionally served as the great way to understand that most people have the identical keenness the same as my personal own to know somewhat more regarding this issue. Certainly there are millions of more pleasurable times up front for people who check out your site.

Alfredo Ponzio
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 PM

There is noticeably a lot of money to know about this. I assume you made particular nice points in features also.

Meredith Ismail
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

His idyllic existence is one day broken when a team of heavily armed men turn his house into dust in an attempt to kill him, it’s up to him then and a few old friends to try and get to the bottom of the mysterious kill squad.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

Consequently every instant a mysterious unknown phone number bothers character otherwise possibly both of your loved ones, further merely attempt that stumble on the cellular phone call essentials and the backing of a overturn cellphone lookup service.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

That is some inspirational stuff. Never knew that opinions could be this varied. Be sure to keep writing more great articles like this one.

Lean Sumeriski
Czerwiec 30, 2019 o 04:06 AM

As a consequence of these websites and also talk computer software people today are given a better chance to come across their own lover. The reason is , everyone is provided the danger to be related wherever some might always be. Almost all different ethnicities along with strolling involving lifetime are able to meet with an effective simply click in the keyboard.

Sonia Gagney
Czerwiec 30, 2019 o 07:06 PM

There is evidently a lot to know about this. I consider you made certain nice points in features also.

Stacy Mattias
Lipiec 01, 2019 o 03:07 PM

This is a good subject to talk about. Usually when I find stuff like this I stumble it. This article probably won’t do well with that crowd. I will be sure to submit something else though.

Aleida Houten
Lipiec 02, 2019 o 04:07 PM

Necessary to send you that little or no remark just to many thanks yet again of these spectacular techniques you might have provided in this article. It’s so particularly generous with normal folks just like you to provide unreservedly what many of us may have marketed just as one guide to earn some dough on their own, primarily considering that you might have completed it in case you wanted. The tactics also acted to become fantastic way to understand that most people have similar desire equally as my to know significantly more concerning this condition. I’m there are many easier opportunities beforehand those of you that read through your site post.

michael kors handbags
Lipiec 02, 2019 o 06:07 PM

Thank you so much for giving everyone an extremely superb opportunity to read articles and blog posts from this site. It is often so fantastic and as well , jam-packed with amusement for me and my office acquaintances to search your website at minimum three times per week to learn the latest stuff you have. And lastly, I am also certainly pleased considering the perfect tips you give. Selected 1 points in this posting are honestly the most efficient I have ever had.

cheap jordans
Lipiec 03, 2019 o 03:07 AM

I wish to show some appreciation to this writer for bailing me out of such a circumstance. Right after surfing around throughout the internet and meeting advice which were not powerful, I figured my entire life was gone. Being alive without the presence of answers to the issues you have solved through the website is a serious case, as well as the kind which could have in a negative way affected my entire career if I had not encountered the blog. The understanding and kindness in taking care of a lot of things was valuable. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a stuff like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks for your time very much for your expert and effective help. I will not think twice to endorse your site to any individual who should receive guidance about this subject.

Marcy Gaddis
Lipiec 03, 2019 o 04:07 PM

I just added this webpage to my rss reader, great stuff. Can’t get enough!

nike hyperdunk
Lipiec 03, 2019 o 07:07 PM

My wife and i ended up being very lucky when Chris could complete his research through the entire precious recommendations he obtained from your own web pages. It is now and again perplexing just to happen to be making a gift of secrets and techniques that people could have been making money from. So we already know we have got you to appreciate because of that. The specific explanations you made, the simple web site menu, the friendships you will give support to create – it’s most awesome, and it’s aiding our son in addition to us know that that idea is brilliant, and that is exceedingly important. Thank you for all the pieces!

yeezy boost 350
Lipiec 04, 2019 o 03:07 AM

The subsequent time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to learn, however I actually thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could repair when you werent too busy looking for attention.

retro jordans
Lipiec 04, 2019 o 04:07 AM

I in addition to my pals have already been examining the nice guides from your web site then then I had an awful feeling I had not expressed respect to the site owner for those strategies. Those women are already totally passionate to read all of them and have simply been taking pleasure in these things. Thanks for being really accommodating and for getting this kind of quality subjects most people are really desirous to discover. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.

nike air max 270
Lipiec 04, 2019 o 07:07 PM

I must express my affection for your kindness in support of individuals that have the need for assistance with this one concept. Your personal commitment to getting the solution all around turned out to be extremely useful and has without exception helped those much like me to arrive at their goals. Your entire valuable key points entails a great deal to me and further more to my colleagues. With thanks; from everyone of us.

John Deere Repair Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

i can say that David Archuleta has some great potential. all he need is more epxerience,

John Deere Service Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

Remarkable page as well as convenient in order to comprehend justification. Exactly how can We start gaining concur in order to put up part from the guide during my coming bulletin? Getting good credit score for you the actual journalist as well as backlink towards the websites won’t be considered a challenge.