D86: JAK BOLI ZA DŁUGO I BOLI ZA BARDZO, NIE BOLI NA PRÓŻNO I NIE BOLI NA DARMO

Byłem wczoraj w Fullertonie na kolacji za ćwierć miliona ariarów. Nie mogłem się pogodzić z tym, że na kolacji za milion ariarów zjadłem tyle, co kot napłakał, więc wczoraj zjadłem tyle, co Kot nadźwigał. He he. Dlatego też naturalnie dzisiaj rozjebałem system w wyciskaniu na ławeczce prostej. Nie tylko zrobiłem po 5 repsów we wszystkich seriach, ale zrobiłem to z taką nadwyżką, że tam nie było co zbierać. A co najlepsze, spottował mnie mój przyszły szwagier. Albo to tylko jeden z wersów.

Pomimo gorszych czasów ostatnimi czasy, to te czasy są takie lepsze, że tak powiem. Nawet jak jest źle, to tak naprawdę nie jest źle. Dużo reminescencji, kontemplacji i błogiej akceptacji. Se płynę i jest fajnie. Umiejętność rozmowy o samotności bez patosu, litości i przerażenia to superpower. No doubt. I sobie sporo rozmawiałem o tym (i nie tylko) dzisiaj z tymi, co się bawię, martwię i szanuję.

Właśnie ich a propos – i nie tylko – rozkminiałem sobie, że coraz większe przekonanie mam, że chcę poświęcić resztę swojego życia (czyli już niewiele, he he) na szukanie sposobów na to, żeby te całkiem uniwersalne (bo różnimy się tylko skalą i okolicznościami) problemy rozwiązywać. Bo kto chce, szuka sposobów. Kto nie chce, szuka powodów. Szukajcie a znajdziecie, Mt, 7, 7.

Wspominanie złych chwil boli,

Ale nie chcę zapomnieć o nich

Bo teraz cenię dobre.

Nie znasz bólu, ziom? To ty masz problem

Frank Yang kiedyś podzielił się pomysłem na wynalezienie tabletki, która przez dwa tygodnie daje odczucie, że jesteś chory na ejts, alchajmera, albo że jesteś narodowym polskim idiotą, dzięki czemu po dwóch tygodniach doceniasz full to, że jesteś zdrowy. I ja się nie dziwię się. W sumie bagaż intensywnego i długiego cierpienia w kontekście nauczenia się, jak sobie z nim radzić to praktycznie cudowna inwestycja. Coś jak boli brzuch, a potem już nie. Nie chodzi o to, żeby na siłę pakować się w gówno, to w pewnym sensie musi się dziać przypadkowo. No co za przypadek szefie. Ale też lekcja jest taka, żeby nie bać się dyskomfortu i trudnych decyzji. Nie ma recept, nie istnieje żaden złoty środek, ale przynajmniej robię, ile tutaj zrobić mogę. Bo co niby innego miałbym tu robić na tym świecie?

32 komentarze

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

minecraft free download
Maj 15, 2019 o 02:05 AM

These are actually enormous ideas in regarding blogging. You have touched some nice factors here.
Any way keep up wrinting.

download minecraft for free
Maj 16, 2019 o 02:05 AM

What i don’t realize is in fact how you are not really a lot more
smartly-appreciated than you might be right now.
You’re so intelligent. You recognize thus significantly in relation to this matter, produced me in my view consider it from numerous varied angles.

Its like men and women aren’t involved until it’s something to do
with Lady gaga! Your individual stuffs excellent.
Always take care of it up!

mojang minecraft download
Maj 17, 2019 o 11:05 AM

I love it whenever people get together and share thoughts.
Great blog, keep it up!

playstation 4 games list 2019 coming out
Czerwiec 07, 2019 o 03:06 PM

First off I want to say great blog! I had a quick question in which I’d
like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
I’ve had a tough time clearing my mind in getting my ideas out there.
I do take pleasure in writing but it just seems like
the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure
out how to begin. Any recommendations or hints? Appreciate it!

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 06:06 AM

I don’t even know how I finished up here, however I believed this
put up was good. I don’t recognize who you are but definitely you are going to
a well-known blogger if you aren’t already. Cheers!

Going Here
Czerwiec 12, 2019 o 11:06 PM

I just want to mention I am just all new to weblog and really savored you’re web blog. Very likely I’m want to bookmark your site . You really have great stories. Appreciate it for revealing your blog.

quest bars cheap
Czerwiec 14, 2019 o 12:06 PM

I need to to thank you for this very good read!! I definitely loved every bit of it.
I have got you bookmarked to check out new things you post…

quest bars cheap
Czerwiec 15, 2019 o 06:06 AM

It’s amazing in favor of me to have a site, which is helpful in favor of my experience.
thanks admin

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 04:06 PM

My partner and i still can not quite think that I could often be one of those reading through the important suggestions found on your site. My family and I are truly thankful for the generosity and for giving me the advantage pursue this chosen profession path. Thanks for the important information I managed to get from your site.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 16, 2019 o 10:06 AM

There is noticeably a bundle to know about this. I suppose you have made particular nice points in functions also.

Lin Suozzo
Czerwiec 16, 2019 o 09:06 PM

Your own situation you will capable company the best way to keep here in preparing important subjects good for web-based corporation. cash

Ariel Ralph
Czerwiec 17, 2019 o 03:06 PM

Merely wanna input that you have a very decent site, I like the style and design it really stands out.

http://tinyurl.com/y2k49vkj
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 AM

I could not refrain from commenting. Perfectly written!

Elsie Sponaugle
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 PM

Spot up for this write-up, I really believe this web site requirements a great deal more consideration. I’ll likely to end up again to read a lot more, many thanks for that information.

Chara Vaupel
Czerwiec 18, 2019 o 03:06 PM

That very first offered me personally on this viewpoint to deal with something that gives a crucial description respecting ?

Brittney Servoss
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

Good day very nice web site!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds also¡KI’m happy to find numerous useful info right here in the publish, we want develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

Marisela Troncoso
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

Hello there! Are you aware when they help to make virtually any extensions to assist together with SEO? I’m trying to get my personal website to rate for some targeted keywords however i’m not necessarily experiencing very good benefits. If you know of the please discuss. Be thankful!

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

Not sure about this text. It seems to be all right, but something is missing

plenty of fish dating site
Czerwiec 21, 2019 o 11:06 PM

I need to to thank you for this wonderful read!!
I definitely enjoyed every bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post…

Google
Czerwiec 24, 2019 o 07:06 PM

Hey there. I found your web site by the use of Google at the same time as looking for a comparable matter, your web site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

There is noticeably a bundle to understand about this. I suppose you made certain nice points in features also.

Waylon Mavins
Czerwiec 30, 2019 o 03:06 AM

I cant wait to read far more from you. This is really a tremendous web site.

Esperanza Hirschfield
Lipiec 01, 2019 o 02:07 PM

It’s one thing to show conflict between the two but when they come to blows, it just seemed so un-Spocklike.

Tomoko Pare
Lipiec 02, 2019 o 03:07 PM

Simply wanna remark that you have a very nice web site , I enjoy the layout it actually stands out.

Rosena Harkleroad
Lipiec 03, 2019 o 06:07 AM

of course like your web site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Listopad 29, 2019 o 02:11 PM

my family would always like to go on ski holidays because it is very enjoyable,

Tractor Workshop Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

Oh my goodness! a fantastic post dude. Thanks However We’re experiencing problem with ur rss . Do not know why Not able to enroll in it. Will there be everyone getting identical rss dilemma? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

John Deere Technical Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

Well, the article is really the freshest on this notable topic. I agree with your conclusions and also definitely will thirstily look forward to your approaching updates. Saying thanks will not simply just be enough, for the massive clarity in your writing. I can immediately grab your rss feed to stay privy of any updates. Pleasant work and much success in your business efforts!

Lorri Delaguila
Grudzień 14, 2019 o 01:12 AM

I am thankful that I detected this site, just the right info that I was looking for!

Jama Mccalpane
Grudzień 22, 2019 o 08:12 PM

Prior to you decide to create your own checklist to include an idea associated with what camping checklist ought to. Really … A listing can be more than what you need.

Fumiko Windschitl
Grudzień 25, 2019 o 01:12 AM

Last week I dropped by this site and as usual great content and ideas. Love the lay out and color scheme

Gearldine Muncy
Grudzień 25, 2019 o 01:12 AM

whoah this weblog is great i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You already know, a lot of people are searching around for this info, you could aid them greatly.