D68: UZALEŻNIENIE OD ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

Nawiązując do opisywanego przeze mnie wczoraj mojego związku z współpasażerami podróży singapurskim autobusem, dzisiaj poczułem więź. Wyszedłem na autobus nr 93 w swoim stylu na styk i pod koniec Farrer Drive widziałem go za zakrętem, wiedziałem, że tak będzie. Ale w sumie pomyślałem, że depnę sobie te 100m, niech się coś dzieje.

I depnąłem. I widząc dobiegającego angmo, jakiś synek machnął ręką do kierowcy, żeby poczekał. I poczekał. I dobiegłem, podziękowałem, a kierowca się uśmiechnął. I jest fajnie. Fajniej niż gdyby nie było problemu do rozwiązania. Swoją drogą podoba mi się taka wspólnotowa kooperacja. Sam osobiście lubię machać.

Bynajmniej nie oznacza to, że staram się szukać problemów. Gdyby tak było, byłaby świadomość, że robię to na siłę i w konsekwencji doświadczenie byłoby całkiem inne. Natomiast oznacza to, że nie należy się bać problemów, czy może po prostu nowych doświadczeń i przygód. I trywialny przykład z gonieniem busa niczego nie zmienia. Bo dokładnie te same mechanizmy z perspektywy czasu zauważam, jak 12 lat temu mi się włamali na konto i wyprowadzili ariary do betcrisa, jak 5 lat temu moja księżniczka śmiała nie zachowywać się zgodnie z moimi oczekiwaniami i chodziłem po Szałszy jak psychopata, pamiętam to jak dziś, dziś to wszystko wraca, tak samo jak parę innych związanych z zakładami (i nie tylko) spraw, które wydawały się być tragediami, ale po przeżyciu dyskomfortu, po przepracowaniu ich i po kontynuacji zabawy w żyćko dziś sobie o tych dramatach dumając popijam spokojnie kopi o ko song.

Bardzo dużo wspomnień przechodziło mi dzisiaj przez łeb podczas porannej medytacji. Niekwestionowany plus jest taki, że znowu wstałem, bez budzika i czuję się nieco mniejszą przez to pizdą.

Kontynuujemy zabawę w żyćko zatem. Trochę spuchnięty jestem, trawienie chyba jakoś mocno powoli idzie, jeszcze nie wiem z czego to wynika, parę drobnych hipotez co najwyżej takie jak kimchi, nabiał, kreatyna, tarczyca lub obciążony układ nerwowy, ale poobserwuję się jeszcze trochę i zobaczymy. Taki problem to dla mnie spoko jest w kontekście tego jak 2 lata temu odpalałem w nocy swoje porsche i jechałem na Warszawę Wschodnią by Mateusz Gessler, żeby bardzo dużo jeść. He he. Taki ultra chujowy follow-up do Reno.

15 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

you could look here
Czerwiec 12, 2019 o 11:06 PM

I simply want to say I’m beginner to blogs and honestly savored this web site. Probably I’m want to bookmark your site . You definitely come with fantastic posts. Thanks for sharing your web site.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

You lost me, friend. I mean, I assume I get what youre declaring. I understand what you are saying, but you just seem to have forgotten about that there are some other people within the world who see this issue for what it really is and might not agree with you. You may possibly be turning away many of folks who might have been followers of your web site.

Tamara Silletto
Czerwiec 17, 2019 o 06:06 AM

Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I’d really appreciate it.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 10:06 AM

Thanks a lot for writing your opinions. Being author, I am constantly on the lookout for unique and different solutions to think about a matter. I find fantastic motivation in doing this. Thanks

Loriann Pockrus
Czerwiec 17, 2019 o 11:06 PM

Hi there, I discovered your website by way of Google even as looking for a related subject, your site got here up, it appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

My wife and i ended up being very joyful when Chris could finish up his investigation through the ideas he obtained using your site. It is now and again perplexing to simply continually be giving away solutions which others could have been selling. And we also do know we have got the blog owner to thank for this. All the explanations you have made, the straightforward site menu, the relationships you will help to engender – it is most terrific, and it’s aiding our son in addition to us imagine that that subject is exciting, which is certainly unbelievably essential. Thanks for all!

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

Many thanks, I’ve recently been looking for information around this particular subject matter for ages and also your own is the better I’ve uncovered to date. Nevertheless, what about tha harsh truth? Are you particular regarding the supply?

Ma Shortino
Czerwiec 30, 2019 o 11:06 AM

You certainly know what youre talking about. Man, this web site is simply great! I cant wait to read much more of what youve have got to say. Im really happy that we discovered this after i did because I used to be really starting to get bored using the whole blogging scene. Youve turned me around, man!

Janelle Fencl
Lipiec 01, 2019 o 02:07 AM

I always was interested in this subject and still am, appreciate it for posting .

Jaye Zolocsik
Lipiec 01, 2019 o 10:07 PM

I am usually to blogging we really appreciate your posts. The article has really peaks my interest. Let me bookmark your blog and keep checking choosing details.

Cathrine Edmundson
Lipiec 02, 2019 o 11:07 PM

foot massage are very relaxing, i love to have a foot massage after a hard days work,,

Odette Graff
Lipiec 03, 2019 o 11:07 PM

using wooden wall decors at home is a great alternative to using those expensive metal wall decors;

John Deere Repair Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

IЎ¦ll immediately clutch your rss feed as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me realize in order that I could subscribe. Thanks.

Tractor Workshop Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

Thanks , I’ve just been searching for info approximately this topic for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the supply?

Benny Selden
Grudzień 15, 2019 o 05:12 AM

Great paintings! This is the kind of information that should be shared across the net. Shame on the seek for not positioning this post upper! Come on over and consult with my website . Thank you =) Pristina Hotels