Balkon

Miałem ciekawą dyskusję z koleżką, a mówiąc precyzyjnie szereg dyskusji z koleżką, na temat potrzeby atencji, proszenia o atencję, wołania o atencję i szantażu emocjonalnego.

Jestem uzależniony od kompulsywnego rozwoju. Może brzmieć to jak humoreska, ale czuję tutaj większy sens użycia terminu uzależnienie niż w hazardzie, chlaniu, ćpaniu czy objadaniu się. Poczucie harmonii jest niemalże niemożliwe do osiągnięcia jeśli nie czuję, że jestem na właściwej drodze organicznie właściwego dla siebie rozwoju. Czasami sprowadza się to jedynie do pełnej akceptacji tego, co jest i spojrzenia wgłąb siebie i przed siebie. Często jednak czy po prostu na kolejnym etapie takiej drogi kluczowym czynnikiem motywującym jest czyjeś zrozumienie i poczucie więzi, że tam, gdzie idę, nie idę sam. Przez pewien czas znalezienie w sobie oparcia jest wystarczające, tym niemniej tendencje do szukania połączenia z innymi ludźmi są ewidentne jak wg Macieja Skorży czerwona kartka w meczu Lecha z Legią (nawet go nie dotknął).

Kiedy brakuje tych więzi czy po prostu atencji od najbliższych często dochodzi do wołania o atencję przez zachowania takie jak zapowiadanie samobójstwa czy depresję lub nadużywanie substancji mniej lub bardziej na pokaz. Nieco bardziej świadomym procesem jest wykrzyczenie, wypłakanie czy po prostu opowiedzenie o swoim cierpieniu wprost, na tyle, na ile samemu się je rozumie. Czuję, że tego typu próby niejednokrotnie podejmowałem i otrzymywałem większe lub mniejsze lub jeszcze mniejsze wsparcie. Powaga sytuacji u rozmówcy była jednak odnotowywana i pomagał na tyle, na ile potrafił. Przeważnie nie potrafił, więc nie pomagał, ale wynikało to z braku umiejętności, wyobraźni czy niskiego bagażu doświadczeń, a nie z braku chęci. Nie czułem wtedy jednak, że rozmówca ma mnie w tzw. piździe.

Parę rzeczy mi się w głowie pozmieniało. Bez fałszywej skromności mogę odnotować, że stan świadomości poszedł w górę jak samolot cośtam cośtam. Tyle że teraz płacę za to trochę niespodziewaną cenę. Kiedy cierpienie było wzmożone przez brak świadomości, czym to cierpienie jest, przychodziło mi szczerze wypłakać swój ból istnienia i wyprosić o pomoc (atencję). Była odnotowana powaga sytuacji, bo było poczucie, jakbym wychodził na balkon na trzydziestym piętrze i trzeba mnie stamtąd ściągnąć nawet pomimo tego, że wprost szczerze i uczciwie mówiłem, że samobójstwa nie widzę na horyzoncie.

Nadal jednak kompuls do rozwoju sprawia, że odczuwam mocną potrzebę wsparcia i zrozumienia, przez co naturalnie walczę o atencję u bliskich. Dla mnie naprawdę jest ważne, żeby przeżyć dzień optymalnie, zacząć dzień jak budda, ciężko pracować (nawet jeśli obecnie praca sprowadza się tylko do sportu, jedzenia, medytacji czy czytania) i pozostawać otwartym na wszelkie nieznane bodźce, takie jak ludzie i sytuacje a nie pozostawać zamkniętym w pokoju hotelowym na tydzień (vsychkite chorbari turcija). Jest to dla mnie naprawdę ważne. Tyle że o ważności tego mówię z perspektywy metaforycznego pokoju, z którego daleko mi do balkonu.

Wiem, że jeżeli nie będę żył w zgodzie z tym, co dla mnie ważne, to z tego pokoju będę się zbliżał do balkonu. Nie potrafię i nie widzę szans, by się nauczyć siedzieć w tym pokoju i być sytym i zadowolonym z siebie kretynem. Albo będę pracował nad czymś, w czym widzę sens, albo będę uciekał na balkon. Wtedy pewnie się pojawiłoby zainteresowanie, żeby nie mieć wyrzutów sumienia, że „przeze mnie budda se skoczył, och jak smutno”. Póki jestem se w pokoju, pozornie bezpieczny, bliscy mają w piździe moje batalie z każdym kolejnym dniem. Powiem więcej, nie potrafią nie mieć ich w piździe. Trochę pięknie o tym śpiewa Sz. P. Raper Bonson w piosence „To tylko wstyd”. Tyle że poprzedzającym zdaniem chciałbym zaznaczyć, że osobiście nikogo nie obwiniam, nie mam pretensji o to, że ktoś nie potrafi nie mieć w piździe mojej walki, że ktoś nie sprawdzi wyżej wymienionego utworu, żeby zagłębić się nieco i zrozumieć problem nieco lepiej. Jest mi przykro, ale rozumiem, dlaczego jest, jak jest.

Czasem optymalne jest pozostać z samym sobą i odciąć się grubą kreską od wszelkich oczekiwań od innych ludzi. Czasem musimy (my i cała reszta takich jak my) znaleźć oparcie tylko w sobie i być jednoosobową armią. Nieważne czy się jest na balkonie i za chwilę się przedawkuje, straci wszelkie oszczędności, zadłuży się na potęgę, przegra rodzinę, zje dwa kilo sernika, czy jest się w pokoju i szuka lepszej pracy, kobiety życia, buduje się większą muskulaturę, świadomość czy przygotowuje się do testów do Koła Fortuny. Dla nas każdy dzień jest walką, którą trzeba przeżyć.

Z drugiej strony walka i przeżywanie cierpienia, dyskomfortu czy po prostu nowych bodźców sprawia, że jesteśmy mocniejsi i lepiej przystosowani. Życie jest jak zakłady bukmacherskie i podnoszenie ciężarów. Rozwój pojawia się, kiedy pojawia się szok dla organizmu i następuje adaptacja. Stąd też takie moje zabawy jak odstawienie fejsbuków czy wyprowadzka do Singapuru. I wymyśliłem sobie też dziś, że popiszę sobie bloga po angielsku w czasie mojego pobytu w Azji. Bez patetycznej ideologii, po prostu czuję, że takie ruchy są dla mnie dobre, przybliżają mnie do harmonii. Nawet jeśli przez jakiś czas muszę posiedzieć sam w pokoju.

64 komentarze

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

Magda
Styczeń 28, 2018 o 08:01 PM

Maćku,
a nie jest tak, że każdy jest sam?
Nawet kiedy mieszka z rodziną i kładzie się spać obok kogoś innego, kiedy krzyczy, że zaraz rzuci się z balkonu też jest sam.
Łączenie się z innymi ludźmi podzielającymi zainteresowania, szukanie bliskości i zrozumienia jest oczywistą oczywistością niezależnie od tego czy pod uwagę bierzemy chęć rozwoju osobistego czy miłość do muzyki disco. I zdecydowanie przebywanie w sprzyjających kręgach cieszy i motywuje.
Jednak poziom zrozumienia z ludźmi, którzy są Ci bliscy też nie zawsze będzie na stałym poziomie. Nie ma bratnich dusz. Są raczej momenty, w których odczuwasz pełną kompatybilność lub totalne niezrozumienie. Momenty tworzą relacje.

Masz rację, że dobre chęci nie zawsze są wystarczającym czynnikiem spajającym.
Jednak przeżycie tych samych doświadczeń też nie jest gwarantem porozumienia, jest jakimś bodźcem do nawiązania nici zrozumienia, ale na ile będzie ona silna – nie wiadomo.
Twój rozwój i punkt widzenia jest tylko i aż Twoim.

Oczywiście, niezmiennie, miłego dnia.

Maciej
Styczeń 29, 2018 o 05:01 AM
– Odpowiedz na: Magda

Oczywiście, nigdy nie jesteśmy w 100% z kimś ani w 100% sami, chodzi o intensywność momentów, które mamy i chcemy z kimś dzielić. Jak się idzie na balkon i ma się do kogo krzyczeć to znaczy, że ma się z kim dzielić chociaż ten moment. Jak ktoś ma szczęśliwą rodzinę i satysfakcjonującą pracę to tych momentów jest jeszcze więcej. A jak śpiewał mój ulubiony piosenkarz „są tacy, którzy co noc w blokach jedzą sami kolacje i nie mogą się spotkać”. (-:

Pozdrawiam

Magda
Styczeń 29, 2018 o 10:01 AM
– Odpowiedz na: Maciej

Jest chyba zależność pomiędzy tym co robisz sam w pokoju a tym jak bardzo silny jest pociąg do wyjścia na balkon.
Poza tym sami nadajemy momentom znaczenia i decydujemy co jest ważne a co nie, intensywność też jest subiektywną miarą.
Życie to zdobywanie czegoś czego się nie ma, dlatego dla każdego rozwój jest trochę czym innym i trochę inaczej przebiega, z resztą jedność to nie to samo co jednakowość i jednolitość.
Motywatory zewnętrzne są bardziej niestałe niż te osobiste i głębokie, sam piszesz, że dzięki pracy stan świadomości jest na nieporównywalnie wyższym poziomie, nie ma więc wątpliwości, że ta walka się opłaca. A balans i harmonia to nie stałość tylko uważne równoważenie.
Twój ulubiony piosenkarz śpiewa też „mam kobietę i dziecko, dom i mówiłem, że kiedyś tak się stanie patrz jak można wyjść na prostą zaczynając na przegranej”. Więc chyba jest nadzieja.

Machia
Styczeń 29, 2018 o 02:01 PM

Codzienna walka, dająca w konsekwencji lepsze przystosowanie i bycie ,,mocniejszym” kiedyś się kończy? W sensie przystosowanie ma na celu spowodowanie komfortu na co dzień, ale w takim wydźwięku brzmi to jak bycie gotowym na trudy i walkę o codzienność do końca życia, co w konsekwencji (w moim mniemaniu) trochę przeczy idei przystosowywania się? Może tego typu podejście będzie powodować wieczny dyskomfort i brak poczucia mentalnej i życiowej stabilizacji?

jbc
Styczeń 29, 2018 o 02:01 PM
– Odpowiedz na: Machia

Nigdy to nie kończy się. Nigdy w 100% życie nie będzie się składało z prystosowywania się ani też z bycia przystosowanym. Czuję się bardzo komfortowo odpowiadając na Twój komentarz. Czułem się niekomfortowo robiąc dziś ostatnią serię przysiadów.

Viki
Luty 01, 2018 o 10:02 PM

Z mojego wlasnego doswiadczenia, tzn. z doswiadczenia ‚osoby bliskiej’ moge tylko powiedziec, ze niesilenie sie na pomoc nie zawsze wynika z braku doswiadczen, czy wyobrazni, czy nawet z niewiedzy jak pomóc. Np. mój ex-narzeczony sié okaleczal. Cial sie niemilosiernie. Powody byly naprawde trywialne, patrzác z perspektywy czasu, jak np. klotnie z matká. Po moich seriach interwencyjno-pomocowych po jakims czasie mialam juz dosc. Bo sama mialam problemy i tez potrzebowalam oparcia, a niestety nie mialam go w tym zwiázku. Moje reakcje na kolejny raz pociete rece: frustracja i zlosc na niego. Myslé, ze te same reakcje zaobserwowalam u czlonków jego rodziny. Bo nie bylismy w stanie pomóc, czegokolwiek bysmy nie próbowali, rzeczy toczyly sie swoim torem. Po czasie coraz ciezej bylo to wszystko dzwigac i niestety doszlo do rozstania, które nie nalezalo do najlatwiejszych. Teraz ma zoné, dzieci, pracé, widac, ze sá w miaré zabezpieczeni finansowo, w tym sensie, ze niczego jakos bardzo nie brakuje. Widac, ze tworzá szczésliwá rodziné. Czy dalej sié tnie? Byc moze tak. Mysle jednak, ze po osiagnieciu samodzielnosci finansowej, uniezaleznieniu od rodziny, co bylo ewidentnie problemem, spelnieniu sie w roli meza i ojca, osiagnal swojá ‚pelnié szczéscia’, a raczej satysfakcjonujáce equlibrium. Myslé, ze wiek tez gra rolé. Ze czasem z tak silnych emocji po prostu sie wyrasta, pojawia sie wiékszy spokój ducha. Rzeczy, które kiedys mialy znaczenie, teraz wydajá sié blahostká. Problemem w polskim spoleczenstwie jest to, ze jakiekolwiek problemy natury niefizycznej sá tematem tabu. Nie mówi sié o nich w domu, nie wspomina sié o nich w szkole, ani w pracy. Ludzie nie umiejá o tych rzeczach rozmwiac, nie wiedzá jak reagowac i wlasnie to poczucie wstydu.. To, poláczone z kulturá macho i przeswiadczeniem, ze jesli nie osiágniesz odpowiedniego statusu spolecznego przed tym i tym rokiem, to jestes nikim, powoduje istná mieszanké wybuchowá. Nie znaczy to, ze nie nalezy sobie stawiac celów. Napiszé jeszcze, ze skoro on mógl znalezc swojá drugá polówké? To jakie jest prawdopodobienstwo, ze ty znajdziesz swojá? Jest chyba duze prawda? Trzeba sié jednak nastawic na to, ze przyjdzie ci samemu spieszyc z pomocná réká nierzadko, byc matká, ojcem, mézem, najlepszym przyjacielem i najwiekszym motywatorem dla swojej drugiej polówki. Tego bédzie wymagal zwiázek. To samo z dzieleniem sié kasá, lózkiem, samochodem, kurczé..nawet ostatnim kawalkiem sernika. I ona nie bédzie idealna..bédzie prawie idealna. Powodzenia!

jbc
Luty 02, 2018 o 08:02 AM
– Odpowiedz na: Viki

Thanks for sharing, bardzo mi się podobają przemyślenia. Co do prawdopodobieństwa jako doświadczony bukmacher faktycznie oceniam je na duże i bynajmniej nie czuję dyskomfortu z tym związanego. Pozdrawiam & powodzenia!

sex randki
Październik 18, 2018 o 02:10 AM

My brother suggested I might like this blog. He was once entirely right.
This post truly made my day. You cann’t believe just how much
time I had spent for this info! Thank you!

HopeJuicy
Listopad 24, 2018 o 10:11 AM

Hi. I see that you don’t update your site too often. I
know that writing content is time consuming and boring.
But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other
pages from your niche)? And it does it very well. The new articles
are high quality and pass the copyscape test. Search in google and try:
miftolo’s tools

buy bitcoins with paypal no id
Grudzień 03, 2018 o 11:12 AM

Why jestembudda.pl loads so slow?

big tits pics
Grudzień 06, 2018 o 09:12 AM

Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one
and i was just wondering if you get a lot of spam comments?

If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much
appreciated.

VanitaBig
Grudzień 10, 2018 o 01:12 AM

Hello. I have checked your jestembudda.pl and i see you’ve
got some duplicate content so probably it is the reason that you don’t rank hi in google.

But you can fix this issue fast. There is a tool that generates articles like human, just search in google:
miftolo’s tools

http://conniespanties.com/cam-piger-naturlige-store-bryster-teenager/
Luty 02, 2019 o 10:02 AM

Hi there! Quick question that’s completely off topic. Do
you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4.
I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.

If you have any suggestions, please share. Thank you!

https://milfsparadise.blogspot.com
Marzec 08, 2019 o 09:03 PM

jestembudda.pl is awesome, i will come back here
for sure

jordan 11 retro
Kwiecień 15, 2019 o 09:04 PM

I just wanted to post a small remark so as to appreciate you for all the fabulous items you are giving at this website. My time-consuming internet investigation has at the end of the day been paid with pleasant strategies to share with my close friends. I would assert that we website visitors actually are undeniably blessed to be in a good network with so many wonderful individuals with very beneficial points. I feel truly blessed to have encountered the site and look forward to tons of more fun moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

jordan shoes
Kwiecień 17, 2019 o 07:04 PM

I would like to show my affection for your kindness for men who absolutely need assistance with your subject matter. Your real dedication to getting the message across appeared to be rather important and have in every case encouraged girls like me to arrive at their targets. Your amazing warm and helpful recommendations indicates a great deal to me and especially to my office colleagues. Many thanks; from each one of us.

jordan 12
Kwiecień 19, 2019 o 06:04 PM

My wife and i felt absolutely contented Peter could complete his inquiry with the precious recommendations he gained from your own web site. It’s not at all simplistic just to always be giving freely tips and tricks that many people could have been trying to sell. And we also recognize we need the blog owner to appreciate for this. The type of illustrations you made, the easy blog navigation, the relationships you will help promote – it’s many great, and it is assisting our son in addition to our family recognize that that article is awesome, and that’s exceptionally serious. Many thanks for the whole lot!

http://conniespanties.com/lady-shatter-far-ansigtsbehandling-fra-hubbys-ven-1/
Kwiecień 26, 2019 o 10:04 AM

Hmm it looks like your website ate my first comment
(it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole
thing. Do you have any helpful hints for novice blog writers?

I’d certainly appreciate it.

air jordan
Kwiecień 28, 2019 o 03:04 AM

Thanks a lot for providing individuals with an extremely marvellous opportunity to check tips from this site. It is usually so terrific and jam-packed with amusement for me personally and my office mates to search your site at minimum 3 times in 7 days to learn the newest tips you have got. And lastly, we are usually contented with all the splendid advice you give. Selected 4 points in this posting are indeed the simplest I have had.

air max
Kwiecień 29, 2019 o 07:04 PM

I precisely desired to say thanks once more. I am not sure the things that I would’ve tried without those tips and hints discussed by you regarding my theme. Completely was the frightening issue in my position, however , understanding a new professional avenue you resolved it forced me to jump with joy. Extremely happier for this service and as well , have high hopes you comprehend what a great job your are getting into teaching the rest using your web page. Most probably you haven’t met any of us.

nfl jerseys
Maj 01, 2019 o 01:05 PM

I am also commenting to make you understand of the fabulous experience my child developed going through your webblog. She picked up several issues, including how it is like to possess a very effective coaching character to have the rest quite simply have an understanding of certain complicated issues. You undoubtedly exceeded visitors’ expectations. Many thanks for rendering those important, healthy, edifying and also fun tips about that topic to Emily.

yeezy boost 350 v2
Maj 01, 2019 o 10:05 PM

I and also my buddies were actually reading the nice helpful hints on your web page then instantly came up with a horrible suspicion I never thanked the blog owner for those techniques. These young men happened to be as a result warmed to study all of them and have in effect truly been taking advantage of them. We appreciate you indeed being indeed thoughtful and also for deciding on variety of superb subject areas most people are really eager to be aware of. My sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

yeezy boost
Maj 05, 2019 o 12:05 AM

I would like to convey my admiration for your generosity in support of those who actually need help with in this question. Your real dedication to getting the message up and down became exceedingly informative and have usually enabled professionals just like me to get to their ambitions. Your entire invaluable recommendations signifies a great deal a person like me and additionally to my colleagues. Best wishes; from all of us.

air jordans
Maj 07, 2019 o 12:05 AM

I needed to post you this little bit of observation in order to say thanks a lot over again for your extraordinary guidelines you’ve discussed in this case. It is so incredibly open-handed of people like you giving unreservedly all a number of people would’ve offered for an ebook to help make some dough for themselves, chiefly seeing that you could have done it if you considered necessary. Those tips also acted like a great way to be sure that other people have a similar interest the same as my personal own to grasp significantly more in respect of this condition. I’m sure there are many more enjoyable periods up front for many who scan your blog post.

cheap jordans
Maj 08, 2019 o 04:05 AM

cheap jordans

I simply wanted to write down a small word in order to say thanks to you for these superb suggestions you are placing at this site. My time intensive internet investigation has at the end been compensated with sensible know-how to talk about with my pa…

nike cortez men
Maj 10, 2019 o 10:05 PM

I have to express my affection for your generosity giving support to people that should have guidance on the subject matter. Your real dedication to getting the solution throughout was incredibly significant and has usually empowered folks much like me to reach their pursuits. Your useful suggestions means much a person like me and still more to my colleagues. Warm regards; from each one of us.

yeezy shoes
Maj 11, 2019 o 12:05 AM

I intended to create you this little bit of observation to be able to say thanks a lot the moment again for these gorgeous tactics you have contributed on this site. This is quite tremendously generous of you to allow freely just what a number of people could possibly have made available as an e-book to make some money for their own end, principally considering the fact that you might well have tried it in the event you wanted. Those pointers in addition acted as a great way to recognize that other individuals have the same dream the same as mine to realize good deal more with regards to this problem. Certainly there are thousands of more enjoyable instances ahead for individuals that find out your site.

nike huarache
Maj 15, 2019 o 08:05 AM

nike huarache

I definitely wanted to jot down a brief remark in order to say thanks to you for the unique guidelines you are sharing here. My incredibly long internet search has at the end of the day been rewarded with reasonable details to share with my contacts. I…

nike sneakers
Maj 19, 2019 o 09:05 PM

I intended to compose you that little remark so as to give many thanks yet again for your personal superb basics you’ve contributed on this page. It has been particularly generous with you to grant extensively all that numerous people would have distributed for an e-book to earn some bucks for themselves, especially seeing that you could possibly have done it in the event you considered necessary. The good tips as well acted to be the fantastic way to be certain that other people have a similar dream similar to my very own to know the truth a whole lot more when considering this matter. I’m sure there are millions of more fun sessions ahead for individuals who look into your website.

kyrie 3 shoes
Maj 20, 2019 o 11:05 PM

kyrie 3 shoes

I am also writing to let you be aware of what a impressive experience my friend’s girl obtained viewing your webblog. She picked up such a lot of things, including what it’s like to possess a wonderful helping mood to get many more effortlessly gain…

huarache shoes
Maj 23, 2019 o 11:05 PM

My spouse and i got quite cheerful that Michael managed to conclude his studies out of the ideas he acquired from your web page. It is now and again perplexing just to continually be giving out secrets and techniques which often men and women could have been trying to sell. And we take into account we’ve got the blog owner to give thanks to for this. The most important illustrations you have made, the simple site navigation, the relationships you assist to foster – it’s all unbelievable, and it is facilitating our son in addition to the family reckon that the article is exciting, and that is unbelievably important. Thank you for the whole lot!

kd 11
Maj 26, 2019 o 07:05 PM

kd 11

Thanks so much for giving everyone an extraordinarily terrific opportunity to read articles and blog posts from this website. It’s usually very cool plus packed with amusement for me and my office peers to visit your website on the least three times i…

yeezy boost 350
Maj 29, 2019 o 06:05 PM

I have to express my respect for your kindness for those people that should have assistance with the matter. Your real dedication to getting the solution all-around had become wonderfully advantageous and have specifically encouraged girls much like me to arrive at their pursuits. Your amazing informative help and advice indicates this much a person like me and especially to my mates. Best wishes; from each one of us.

lebron 15 shoes
Maj 31, 2019 o 04:05 AM

lebron 15 shoes

I and also my friends appeared to be checking out the great key points from your web page while the sudden developed a horrible suspicion I never thanked the site owner for those techniques. All of the boys happened to be as a result stimulated to read…

ralph lauren sale
Czerwiec 01, 2019 o 12:06 AM

I must convey my appreciation for your generosity supporting persons who must have help on in this subject matter. Your personal dedication to passing the solution all over appears to be unbelievably powerful and have specifically enabled men and women just like me to realize their aims. Your personal useful key points denotes this much to me and even further to my fellow workers. With thanks; from all of us.

curry 4
Czerwiec 05, 2019 o 12:06 AM

I simply wanted to thank you very much once again. I’m not certain the things I might have tried in the absence of the entire hints shown by you relating to such a industry. Certainly was an absolute depressing dilemma for me personally, but looking at a new expert fashion you resolved it made me to jump for contentment. I’m grateful for the advice and in addition pray you are aware of a great job you are getting into training people today via your webblog. I know that you haven’t got to know any of us.

bape clothing
Czerwiec 05, 2019 o 01:06 AM

bape clothing

I want to voice my respect for your generosity for folks that actually need assistance with in this situation. Your personal dedication to getting the message along turned out to be unbelievably advantageous and has frequently helped those much like me…

nike air max 90
Czerwiec 08, 2019 o 02:06 PM

My wife and i felt absolutely glad Albert could deal with his inquiry from the precious recommendations he came across out of the web page. It is now and again perplexing just to continually be giving away tips which often men and women have been trying to sell. Therefore we already know we need the writer to appreciate because of that. The entire illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships you can make it possible to instill – it’s got mostly amazing, and it’s making our son in addition to our family consider that this subject is awesome, which is certainly exceedingly essential. Thank you for the whole lot!

kd shoes
Czerwiec 09, 2019 o 09:06 PM

kd shoes

I must express thanks to the writer for bailing me out of this type of dilemma. Right after looking out throughout the world wide web and meeting concepts which are not productive, I was thinking my life was done. Living minus the answers to the proble…

yeezy boost 350 v2
Czerwiec 10, 2019 o 08:06 PM

I just wanted to compose a quick remark to express gratitude to you for all of the marvelous advice you are sharing on this website. My considerable internet look up has at the end of the day been paid with reliable ideas to talk about with my contacts. I ‚d believe that many of us readers are unquestionably blessed to be in a very good community with so many special professionals with very helpful pointers. I feel quite lucky to have come across the weblog and look forward to tons of more fabulous minutes reading here. Thanks a lot once more for everything.

fila
Czerwiec 12, 2019 o 12:06 AM

I intended to draft you one bit of remark to finally say thanks a lot over again over the awesome information you’ve documented above. This is shockingly generous with you to present freely just what a few individuals could have advertised for an e book to make some bucks for themselves, principally now that you might well have done it if you ever decided. The pointers also served to become a fantastic way to be aware that most people have a similar interest similar to mine to learn way more in terms of this condition. I’m sure there are millions of more pleasant opportunities up front for those who scan your blog.

a knockout post
Czerwiec 13, 2019 o 03:06 AM

I simply want to mention I am beginner to blogging and site-building and certainly enjoyed your blog site. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You definitely come with beneficial posts. Thanks a bunch for revealing your website.

michael kors outlet
Czerwiec 15, 2019 o 03:06 PM

My wife and i have been absolutely thrilled when Edward managed to deal with his studies from your ideas he came across through the blog. It is now and again perplexing to simply find yourself releasing guidelines which often many people have been making money from. We really already know we’ve got the writer to appreciate because of that. All the illustrations you have made, the easy blog navigation, the friendships you will help instill – it’s got many astounding, and it is assisting our son and the family understand the subject matter is awesome, which is highly fundamental. Many thanks for the whole thing!

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 04:06 PM

disaster movie is hilarious, i laugh for hours just watching that movie;

Katelin Cower
Czerwiec 17, 2019 o 09:06 AM

This may be the right blog for wants to learn about this topic. You understand a great deal of its nearly not easy to argue along with you (not that I personally would want…HaHa). You actually put the latest spin using a topic thats been revealed for years. Wonderful stuff, just great!

node
Czerwiec 17, 2019 o 11:06 PM

I want to show my thanks to you just for bailing me out of such a incident. As a result of scouting through the online world and finding ideas that were not pleasant, I thought my entire life was well over. Existing without the answers to the problems you have solved as a result of the guideline is a serious case, as well as the kind which might have in a wrong way damaged my career if I hadn’t come across the blog. The know-how and kindness in touching all the pieces was precious. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a point like this. I’m able to at this moment relish my future. Thanks for your time so much for this expert and effective guide. I won’t think twice to endorse your web sites to anyone who should receive direction on this area.

Chante Clise
Czerwiec 18, 2019 o 03:06 AM

I do not know the things I could possibly have implemented without these methods shown by you over such a area of interest. T

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 10:06 AM

Please keep on posting such quality storys as this is a rare thing to find these days. I am always searching online for articles that can help me. watching forward to another great blog. Good luck to the author! all the best!

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 06:06 PM

Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA
Czerwiec 19, 2019 o 01:06 PM

Thank you a lot for giving everyone an extremely splendid chance to discover important secrets from this web site. It’s usually very enjoyable and also packed with a great time for me and my office co-workers to search your web site at minimum three times in one week to study the fresh guides you have. And definitely, I’m just actually pleased with all the unique solutions served by you. Selected 4 facts on this page are clearly the most efficient we have all ever had.

yeezy boost 350 v2
Czerwiec 20, 2019 o 09:06 PM

A lot of thanks for your entire hard work on this website. My aunt really likes getting into investigation and it’s really simple to grasp why. We all hear all regarding the compelling form you create practical tactics on the blog and in addition boost contribution from other individuals about this matter while our girl is always starting to learn a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re conducting a brilliant job.

jimmy choo shoes
Czerwiec 21, 2019 o 03:06 PM

jimmy choo shoes

Thanks for all your valuable labor on this site. Kim take interest in participating in research and it’s really easy to understand why. My partner and i hear all regarding the powerful form you convey both interesting and useful things via the website…

Maximo Humiston
Czerwiec 30, 2019 o 02:06 PM

I simply learned all about your internet site the other day and i also are already studying this frequently. You use a ton of practical information on the site and that i benefit from the particular style of the web page additionally. Keep up the good work!

Marta Blanchard
Lipiec 01, 2019 o 05:07 AM

i would love to get some free calendars on the internet, are there are sites or company that gives one?,

jordan shoes
Lipiec 02, 2019 o 07:07 PM

I simply wanted to send a simple comment to be able to thank you for some of the wonderful pointers you are giving out at this site. My time intensive internet search has now been compensated with beneficial details to go over with my co-workers. I would assume that many of us readers actually are undeniably fortunate to be in a good network with so many awesome individuals with valuable ideas. I feel pretty happy to have used your webpage and look forward to really more brilliant moments reading here. Thanks a lot again for all the details.

Maurice Franzoni
Lipiec 03, 2019 o 02:07 AM

Awesome post ! Cheers for, visiting my blog dude! I will email you again! I didnt know that.

jordan 13
Lipiec 03, 2019 o 04:07 AM

I am only writing to make you be aware of of the impressive encounter my wife’s daughter found going through your web page. She picked up a good number of pieces, which include what it’s like to have a marvelous giving style to let certain people clearly completely grasp several tortuous subject matter. You actually exceeded people’s expected results. Thanks for rendering the effective, trusted, explanatory and as well as unique thoughts on your topic to Julie.

yeezy boost 350
Lipiec 03, 2019 o 08:07 AM

Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nevertheless I’m experiencing subject with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

Guadalupe Hallowich
Lipiec 03, 2019 o 11:07 AM

Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.

michael jordan shoes
Lipiec 03, 2019 o 11:07 AM

I would like to express thanks to the writer for bailing me out of such a situation. Just after scouting throughout the internet and meeting concepts that were not beneficial, I thought my entire life was well over. Being alive without the answers to the issues you’ve fixed through your main short article is a critical case, as well as those which could have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t encountered your site. Your main expertise and kindness in taking care of every part was important. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a stuff like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot so much for your skilled and sensible help. I won’t hesitate to endorse your web blog to anybody who would need guide about this area.

golden goose outlet
Lipiec 03, 2019 o 08:07 PM

I am also writing to let you understand of the incredible experience our daughter obtained viewing your webblog. She learned a lot of issues, including how it is like to have a great giving style to get the mediocre ones without hassle know a number of tortuous subject areas. You undoubtedly did more than people’s desires. Many thanks for presenting those interesting, trustworthy, edifying not to mention cool thoughts on that topic to Sandra.

Jacinto Corsilles
Lipiec 04, 2019 o 02:07 AM

I appreciate your wordpress template, wherever did you get a hold of it through?

paul george shoes
Lipiec 04, 2019 o 05:07 AM

I precisely had to appreciate you all over again. I am not sure what I would have carried out without the opinions documented by you regarding such a industry. It seemed to be a daunting dilemma for me, but seeing your expert way you handled it took me to weep for gladness. I’m just happier for the guidance and in addition hope you know what a great job you happen to be providing training the rest thru a web site. I know that you’ve never encountered all of us.

xvideos
Grudzień 02, 2019 o 08:12 PM

jestembudda.pl is incredible. Feel free to check some hot xxx vids i attached