Tzw. spiritual awakening

Rozkminiłem sobie w czasie bardzo długiego spaceru z centrum Glasgow na lotnisko, że nasza percepcja rzeczywistości składa się w 1% z faktycznych doznań i w 99% tego, jak sobie to komentujemy i nadinterpretowujemy. Procenty z dupy, wiadomo, odnotowuję z bukmacherskiego obowiązku, ale jest w tym najistotniejsza i zmieniająca grę buddyjska myśl. Mianowicie taka, że świadomość i bezpośrednie doświadczanie to wszystko, reszta to tylko hałas, gadanina, blablabla. Innymi słowy ten jeden procent to prawda, reszta to iluzja i rozproszenie. Moja myśl jest taka, że im bardziej na poziomie doświadczenia poczujemy, że ten 1% to prawda, tym prawdziwsze i pozbawione iluzji będzie życie. Bo tak naprawdę ten 1% stanowiący nasze bezpośrednie doświadczenie to 100% prawdy. Im bardziej ograniczymy iluzję, tym pełniej będziemy żyli, bo wtedy bezpośrednie doświadczenie stanowi coraz większy procent. Rozumisz?

Zanim jednak dojdę do spaceru w Glasgow, chciałbym zawrócić w czasoprzestrzeni, najpierw na chwilę o 2 lata, następnie – już na dłuższą chwilę – o parę dni.

Tak jak seryjni mordercy, z którymi jako socjopata zdarzało mi się utożsamiać, lubię follow-upy. Mordercy często wzorowali swoje zbrodnie na innych. O ile znam to tylko z filmów, to sam mam podobne tendencje. 2 lata temu opisałem swoją wycieczkę do Anglii i polecam tamten wpis przeczytać dla zrozumienia kontekstu.

Podobnie jak 2 lata temu, zrobiłem przedwyjazdowy trening i przedwyjazdową szamę, ale przede wszystkim jestem zadowolony z wewnętrznej pracy, jaką wykonałem w ostatnim czasie. Dwa lata temu ten wyjazd był wyzwaniem, teraz wyjeżdżam z taką pewnością siebie i spokojem ducha, że nie wiem czy się śmiać z radości czy płakać ze wzruszenia. Nie oszukujmy się – czuję się jak Polska z Gibraltarem.

Wstałem sobie jak biały człowiek tuż przed 4:44am, nagrałem filmik, spakowałem się i pojechałem na styk, czyli na spokojnie zgodnie z planem. Pogoda nie sprzyjała, więc nawet nie przekraczałem 200km/h. 20 minut drogi i jestem w Pyrzowicach. Tym razem najbardziej sprzyjające loty były z Katowic do Liverpool oraz powrót do Katowic z Glasgow. Zwiedzę sobie Szkocję, no i fajnie. Zostawiam Tygrysa na parkingu, wyleciałem z Polski, zdrzemnąłem się i wylądowałem w Liverpoolu gotowy na mecz z Gibraltarem. Od momentu wyjścia z samolotu już przy przechodzeniu przez kontrolę paszportową czułem ogromną lekkość zbudowaną na pełnej akceptacji i skupieniu na obserwowaniu samego siebie.

Wychodzę z lotniska, zgodnie z planem poszedłem sobie piechotą na stację kolejową oddaloną jakieś 3 mile. Już od pierwszych kroków po prostu podziwiam to, co mnie otacza, to, co dostrzegam w swojej świadomości. Przeciętne budynki, chujowa pogoda, zwykłe samochody. Żadne tam kosmiczne samochody, zwykłe samochody no. Nie staram się tego podziwiać. Staram się obserwować i akceptować takie, jakim jest. Docenianie, wdzięczność i podziwianie przychodzą mimochodem, są tylko i aż pozytywnym efektem ubocznym.

Doszedłem sobie na stację z nadwyżką czasową, wypiłem kopi w Costa Coffee cały czas mocno skupiony na byciu. Dumałem nad tym, w jaki sposób podejść do jedzenia w czasie wyjazdu. Miałem świadomość, że każde podejście będzie OK pod warunkiem, że będę akceptował jego konsekwencje i będę się świadomie obserwował. W ten sposób można w zasadzie streścić całą filozofię radzenia sobie z nałogami czy po prostu niepożądanymi zachowaniami. Znam swoje uwarunkowania, ograniczoną moc mojej siły woli, a kluczowe jest w zasadzie dobranie subiektywnie najoptymalniejszej strategii. Mając ochotę pofiestować w paru znanych i nieznanych mi angielskich lokalach postawiłem na nieco intuicyjny IF (bez zbytniego ustalania sztywnych godzin, bardziej chodziło o założenie, żeby najeść się mniej więcej w środku dnia, żeby pojeść a zarazem nie czuć zbyt dużego dyskomfortu na noc a przez to i rano). W życiu zgodzie z sobą również zawiera się odrzucenie teorii, że nie wolno mi się objadać. Wolno mi, a objadanie samo w sobie w ogóle nie jest problemem w tzw. problemie objadania się. Ale to już inny temat, na inny dyskurs.

Póki co dojechałem pociągiem do Preston. Na stacji w Preston stoisz tylko kiedy nie boisz się upaść i polecam ten punkt widzenia, jestem budda. W dniu wyjścia dziewiątego level up Sz. P. Laik był nieobecny w Preston, za to ja zwiedziłem dzielnię rozróbek, zjadłem subwaya i oczywiście zrobiłem sobie pamiątkowe foto przed dworcem. Za rok też sobie zrobię, wierzę.

Tyle że uciekł mi pociąg, bo w ostatniej chwili była zmiana peronu, a ja byłem zainteresowany obserwowaniem wysiadających z poprzedniego pociągu pijanych starych ludzi. Warto było w tym kontekście przegapić pociąg. Oczywiście ze spokojem przyjąłem, zdecydowałem się na dodanie sobie jednej przesiadki przez Lancaster, gdzie dojechawszy zobaczyłem tuż przy stacji stadion Lancaster FC  i miałem szczęście, że akurat meczyk grali. Olałem zatem mój pociąg, jakichś dwóch napotkanych lokalnych ziomków spropsowało, że idę na mecz a nie na pociąg. Czuć było B-klasową atmosferę lekko prześmiewczego humoru, jak spytałem ich którędy mogę dojść na stadion: pokazali, że muszę iść jak oni łąką przez lekkie błoto „it’s a non-league football mate, not some premier league bullshit” czy coś w ten deseń. W sensie prawdziwi mężczyźni grają w B-klasie, pizdeczki oglądają Ligę Mistrzów, rozumisz jeden z drugim.

Doświadczenie doświadczone, ale w sumie mocny wiatr i sprzyjająca godzina następnego pociągu sprawił, że nie chciało mi się czekać na drugą połowę i wyszedłem w przerwie. Ostatecznie goście wygrali jeden do zera, co nie ma absolutnie, kompletnie, konkretnie żadnego znaczenia. Dla nikogo.

Dotarłem na luzie pociągiem do Ulverston, wyszukałem knajpę, w której objadałem się dwa lata temu (The Sun Inn – note to self, żeby nie szukać za rok) i oddałem się z wielką otwartością na wszelkie bodźce uczcie.

Samopoczucie bardzo wysokie, spacer po kolacji też z dużą chłonnością na wszystko, co jestem w stanie obserwować w swojej świadomości. Taka refleksja, że potrafię sobie wyobrazić tę samą wycieczkę, to samo jedzenie, ten sam spacer jako dostarczające cierpienia lub po prostu niedostarczające niczego, przeżyte w automatyczny sposób. Kwestia podejścia i intencji. A warunki spacerowe były naprawdę no takie średnie bym powiedział, zimno, wiatr, topniejący lód sprawił parę kałuży, w tym jedną 10 minut przed dojściem do wynajętego z airbnb pokoju tak dużą, że nie dało się obejść, no i fajnie, no i cześć.

Zasnąłem zmęczony podróżą full szybko, jak rok temu u starej Sue, która – sprawdziłem – pomimo starości jeszcze nie umarła. Tyle że tym razem też wcześnie wstałem i zgodnie z wyuczonym nawykiem udałem się na dłuższy spacerniak odwiedzić miejscówkę, w której spędziłem noc rok temu. Było ciemno, ale nie boję się, gdy ciemno jest. Jedynie nie zdecydowałem się iść wzdłuż kanału, żeby nie wpaść do wody, czy coś. Przeszedłem się tamtędy za to w drodze powrotnej, kiedy było już jasno. Stare rewiry i w kontekście przeżyć tak bliskich mi jeśli chodzi o tzw. spiritual awakening naprawdę fajnie tu wrócić. Puste ulice, ciemno, tylko ja i moja przestrzeń w Ulverston.

Wstąpiłem do Bay Horse Hotel & Restaurant, gdzie dwa lata temu objadałem się chwilę po nieszczęsnym śniadaniu. Tym razem zamówiłem jedynie dwie kawki, a następnie pokontemplowałem sobie przy morzu oraz wróciłem wylogować się i zabrać bagaż ze swojego pokoju. Przed 10 rano miałem w dupie około 20 tysięcy kroków. Z radością życia założyłem plecak i jedyne zmartwienie, jakie miałem, to żeby się tą tęczą nie porzygać. Spoiler: udało się.

Następnie kolejny spacer na lunch, znowu w podobie do wczorajszego, również w The Sun Inn. Niemniej świadomie. To właśnie przy tym obiedzie miałem najintensywniejsze poczucie równowagi siedząc wokół ludzi, których subiektywnie oceniałem jako esencję przeciętności, zwykłości i automatyzmu. To o wiele cenniejsze niż jestem w stanie to wyrazić. Kiedyś towarzyszyłoby uczucie wyobcowania, odmienności i niepasowania do środowiska, pytania się „dlaczego jestem inny od reszty”, teraz była z tym absolutna zgodaoraz optymalne poczucie własnej wartości, a nawet docenienie, że nawet pomimo ogromnych różnic możemy sobie tu koegzystować. No i fajnie. Jedzenie też było fajne. Zwieńczone przez cup of tea, żeby wiedzieć, gdzie się jest. No milk please, żeby nie zapomnieć, skąd się jest. Jakby była cebula w menu, to zamówiłbym na deser , żeby było jeszcze bardziej po swojemu. Za rok wniosę swoją i się uda. Obiecuję Wam i sobie, że tak zrobię.

Nabiłem się, techniczne objedzenie i jak fajnie było doświadczać, że dwa lata temu w podobnym technicznie (może nieco bardziej nabity) stanie cierpiałem, dziś się cieszę każdym doznaniem. Doszedłem sobie na spokojnie w nadal no takiej średniej bym powiedział pogodzie do centrum medytacji Manjushri Kadampa, dla uszanowania tradycji odwiedziłem jebane World Peace Cafe, zostawiłem rzeczy w pokoju współdzielonego z siedmioma innymi chłopami, poodpoczywałem na kanapie i poszedłem na rozpoczęcie zajęć w templu.

Buddyjski buddysta trochę przynudzał, a zmęczenie i senność coraz mocniej dawały znać. Na tyle mocno, że o 21:30 po pierwszych zajęciach zrezygnowałem z dalszych zajęć i poszedłem spać. I to było w zasadzie symbolem mojego podejścia w tej wycieczce i nie tylko. Co nie tylko, zaakceptowałem rzeczywistość, czyli swoje zmęczenie, utratę potencjalnych konsekwencji uczestniczenia w sylwestrowej medytacji i dokonałem świadomego wyboru w zgodzie z tym, co subiektywnie uznałem za najlepsze dla mnie. Gotowy wziąć odpowiedzialność za to, co ta decyzja przyniesie niezależnie od tego, czym to będzie. I tak trzeba żyć.

Rano wstałem już grzecznie, zrobiłem swój spacerniak noworoczny, pusto full, spokojnie full, cicho full, przyjemnie full. Aż chce się żyć. Zwiedziłem morze, kontynuowałem spacer po lokalnej wiosce i wróciłem do jebanego World Peace Cafe na poranną kawkę. Bez ciasta, nie czas na nie. Podkreślam, żeby nie mylić życia w zgodzie z sobą z tym, że idzie się za każdym impulsem „bo mam ochotę”. Nie, nie, przyjacielu, to nie ten paradygmat.

Pierwszą klasę też opuściłem, wziąłem sobie prysznic, zostawiłego go w łazience, i poszedłem na kolejne klasy, które już trafiły do mnie o wiele bardziej niż introdukcja i dodały mi dużo motywacji i przekonania, by nadal się buddyzować oraz by być w otwartości na pomoc w buddyzowaniu się innym. Następnie skromny obiad w centrum, kolejna sesja, po której wyszedłem bo z dylematu albo jechać na pociąg po ostatniej sesji taksówką albo iść piechotą po przedostatniej – wiadomo co wybrałem.

Zdążyłem zjeść kolację w The Sun Inn, pojechałem pociągiem z przesiadką w Lancaster do Glasgow, gdzie szybko dotarłem do pokoju u Sz. P. Rony. Bardzo ciepła i sympatyczna pani, czuć dbałość i bardzo to doceniłem. Znowu, mimochodem, odnotowałem docenienia, nie szukając go na skróty. To ważna dystynkcja. Rano szukałem siłki, żeby zrobić siady, znalazłem fajną siłkę, zrobiłem siady, wyszedłem z siłki mając prawie 8h do odlotu, a że w sumie zwiedzanie zabytków niespecjalnie mnie interesowało, za to chodzenie se tak o jak najbardziej, to postanowiłem po prostu pójść na lotnisku (ok 3h spaceru) jedząc posiłek potreningowy gdzieś po drodze. Po drodze był bufet, gdzie spotkałem bardzo sympatyczną Panią Ulę, która ślicznie mówiła po szkocku, jaram się do teraz. Napiszę jej ładne review na tripadvisor, a wiedz, Pani Ulu, że mi takie rzeczy nie przychodzą łatwo, więc no, rozumisz. Bufet sam w sobie był fajną okazją do rozpoczęcia postu, podobnie jak dwa lata temu śniadanie z Redem. Pozdro Adaś.

Spacer pomimo naprawdę momentami fatalnej pogody bardzo przyjemny. Przypominanie sobie doświadczając różne najprostsze zjawiska prawdę stojącą za tzw. przebudzaniem się i świadomym życiem, że wszystko, co nas spotyka jest tym, co obserwujemy w naszej świadomości było bardzo wyzwalające i każdy taki moment był na swój sposób kolejną eureką. I po raz kolejny nie wymuszając tego na sobie, pojawiała się wdzięczność tego, że dane mi jest przeżywać to, co dane mi jest przeżywać. Minąłem stadion Rangers. W sumie bez znaczenia czy Rangers czy Celtic, bo odczuwałem dosyć mocną miałkość w kontekście tego, co ludzie by zwiedzali czy co powinno się zwiedzać, jak się powinno myśleć i co powinno się robić. Miałkość tę fajnie zilustrowały dwie koszulki o różnych kolorach z tym samym tekstem. Byznes, marketing, bazowanie na niskich instynktach, a naiwni się jarają. Nie szkaluję, odnotowuję i czuję ulgę, że nie czuję presji, jakiejkolwiek.

Pod koniec drogi na lotnisko oraz na samym lotnisku byłem już mocno wyczerpany. I tak jak po wyjściu z siłki czy w restauracji miałem tak pozytywną aurę, że miałem ochotę przytulać ludzi, tej aury nie było w momencie wyczerpania. I to też jest ok, po prostu nauka do tego, by nie przywiązywać się do stanów umysłu, a jedynie je świadomie doświadczać. W zgodzie ze swoim zmęczeniem, pozwalam sobie odpocząć. Wracam do domu i będę kontynuował odpoczynek tak długo jak to będzie potrzebe. Jeśli obowiązki skrocą mi ten okres to też to postaram się to zaakceptować i lepiej poznać siebie, swoje potrzeby a następnym razem lepiej planować swoje podboje świata. A będzie ich sporo, więc ta nauka siebie tym bardziej ma co najmniej mocną rację bytu.

Wróciłem starym poczciwym wizzairem do Czekanowa przez Pyrzowice, pozwoliłem sobie odpocząć, odespać, podyskutować o życiu i nie tylko. Co nie tylko, właśnie jest czwartek, 13:35, wróciłem z siłki zrobiwszy 5x150kg martwy ciąg i 9x65kg military press, za 25 minut minie 47h odkąd przestałem jeść, co zamierzam uczcić kaszą gryczaną z piersią kurczaka, burakami, rukolą i kapustą kiszoną. Dużo wrażeń, dużo przemyśleń, ale przede wszystkim dużo zagłębienia tzw. insightu, dużo utrwalenia sobie, że świadomość to wszystko, czego uzmysłowienie sobie daje po pierwsze primo piękne wyzwolenie, po drugie primo ultra motywację do fajnego, świadomego, buddyjskiego życia na swoich zasadach. I po cichu wierzę, że to szanujesz.

77 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

gamefly
Maj 02, 2019 o 11:05 AM

My family all the time say that I am wasting
my time here at web, however I know I am getting experience daily by
reading such nice articles or reviews.

gamefly free trial
Maj 03, 2019 o 04:05 PM

An interesting discussion is definitely worth comment.

I do believe that you need to publish more about this subject
matter, it may not be a taboo matter but usually folks don’t
talk about these issues. To the next! Many thanks!!

gamefly free trial
Maj 04, 2019 o 12:05 AM

Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing
these details.

gamefly
Maj 05, 2019 o 02:05 AM

What i don’t realize is in fact how you are not really
much more well-liked than you may be right now.
You are very intelligent. You realize thus significantly in the case of
this topic, made me in my opinion consider it from numerous varied angles.
Its like women and men are not interested unless it’s one thing to do with Woman gaga!
Your individual stuffs outstanding. Always take care of it up!

gamefly free trial
Maj 05, 2019 o 11:05 PM

I just couldn’t depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual
info a person supply on your guests? Is gonna be again frequently
to investigate cross-check new posts

free minecraft download
Maj 06, 2019 o 09:05 PM

If some one needs expert view about running a blog after that i recommend him/her to
pay a visit this website, Keep up the good job.

minecraft free download
Maj 08, 2019 o 03:05 AM

I for all time emailed this web site post page to all my friends,
because if like to read it then my friends will too.

minecraft free download pc
Maj 09, 2019 o 06:05 AM

Thankfulness to my father who stated to me about this web site, this web site is really amazing.

converse outlet
Maj 09, 2019 o 02:05 PM

I enjoy you because of your entire labor on this blog. My mum enjoys managing research and it is simple to grasp why. We all learn all about the powerful means you give invaluable strategies via the website and in addition strongly encourage contribution from some others on that article and our own child has always been becoming educated a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You have been performing a first class job.

download minecraft pc
Maj 10, 2019 o 02:05 PM

Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating
it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas
for your blog you might be interested in hearing. Either way, great
website and I look forward to seeing it grow over time.

g
Maj 11, 2019 o 11:05 AM

I absolutely love your blog.. Great colors & theme. Did you build this
amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own blog and would like to find out where you got this from or exactly what the theme
is named. Cheers!

g
Maj 12, 2019 o 01:05 AM

Hi there to all, how is all, I think every one
is getting more from this website, and your views
are good designed for new viewers.

free minecraft download
Maj 13, 2019 o 06:05 AM

Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful
information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

g
Maj 13, 2019 o 07:05 PM

This info is invaluable. How can I find out more?

fila online shop
Maj 13, 2019 o 08:05 PM

I precisely had to thank you very much once more. I am not sure the things I could possibly have taken care of without these creative ideas shown by you on such a question. It actually was a frightful circumstance in my opinion, but viewing the expert style you handled the issue forced me to cry over contentment. I’m thankful for your support and trust you are aware of an amazing job you happen to be getting into instructing most people all through your webblog. I am sure you’ve never met all of us.

mojang minecraft download
Maj 15, 2019 o 01:05 PM

I like the helpful info you provide in your articles.
I’ll bookmark your blog and test once more here regularly.
I’m relatively certain I’ll be told many new stuff proper here!
Good luck for the next!

how to download minecraft
Maj 15, 2019 o 11:05 PM

Your method of telling the whole thing in this article is genuinely
good, all be able to without difficulty know it, Thanks a lot.

minecraft download free
Maj 16, 2019 o 06:05 AM

I always emailed this webpage post page to all my contacts,
as if like to read it next my friends will too.

free minecraft download
Maj 17, 2019 o 02:05 AM

Tremendous things here. I am very glad to look your post.

Thanks so much and I am taking a look forward to contact you.

Will you please drop me a e-mail?

download minecraft for free
Maj 17, 2019 o 03:05 AM

Everyone loves what you guys are usually up too.
Such clever work and exposure! Keep up the amazing works guys I’ve included
you guys to blogroll.

huaraches
Maj 26, 2019 o 08:05 PM

I am also commenting to let you understand of the cool discovery my friend’s princess had browsing your site. She came to understand so many issues, not to mention how it is like to have an excellent coaching nature to let other folks with no trouble gain knowledge of several grueling matters. You really surpassed her expectations. Thanks for producing such warm and helpful, dependable, explanatory as well as easy tips about the topic to Lizeth.

how to get help in windows 10
Maj 29, 2019 o 02:05 AM

Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
I’m definitely enjoying your blog and look forward to
new posts.

gamefly free trial
Maj 29, 2019 o 02:05 AM

Hi, yes this piece of writing is in fact good and I have learned lot
of things from it about blogging. thanks.

gamefly free trial
Maj 29, 2019 o 02:05 PM

Very nice article, just what I was looking for.

gamefly free trial
Maj 30, 2019 o 08:05 AM

Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for
your further post thanks once again.

how to get help in windows 10
Maj 31, 2019 o 08:05 AM

We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
Your website offered us with helpful information to work on. You’ve
performed an impressive activity and our entire group will probably be thankful to
you.

gamefly free trial
Maj 31, 2019 o 11:05 PM

It’s an amazing article designed for all the
internet users; they will take advantage from it I am sure.

gamefly free trial
Czerwiec 01, 2019 o 09:06 AM

Thanks , I have recently been searching for info approximately
this topic for a while and yours is the greatest I have discovered till now.
But, what about the bottom line? Are you sure in regards to the source?

gamefly free trial
Czerwiec 01, 2019 o 07:06 PM

Great blog right here! Additionally your site so much up fast!
What host are you the usage of? Can I get your associate hyperlink in your host?
I want my web site loaded up as quickly as yours
lol

gamefly free trial
Czerwiec 02, 2019 o 06:06 AM

I visit each day some blogs and blogs to read articles or reviews, except this
weblog provides quality based posts.

gamefly free trial
Czerwiec 02, 2019 o 10:06 PM

This piece of writing provides clear idea in support of the new viewers of
blogging, that really how to do running a blog.

adidas nmd
Czerwiec 03, 2019 o 08:06 PM

I wanted to put you one very small observation in order to say thank you over again for all the extraordinary tricks you’ve shared on this website. It’s certainly tremendously open-handed with you to supply unreservedly what many individuals could possibly have distributed as an e-book to generate some profit for themselves, especially now that you could have tried it if you ever wanted. These thoughts likewise worked to become a fantastic way to know that the rest have similar dreams much like my own to understand a good deal more with reference to this matter. I’m sure there are many more pleasant times in the future for people who scan your website.

gamefly free trial
Czerwiec 04, 2019 o 01:06 AM

Just wish to say your article is as astounding. The clarity in your
post is simply nice and i could assume you are an expert on this
subject. Well with your permission let me to grab
your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the gratifying work.

gamefly free trial
Czerwiec 04, 2019 o 10:06 PM

I read this piece of writing fully about the comparison of most
up-to-date and earlier technologies, it’s awesome article.

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 01:06 AM

Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to generate a great article… but what can I say… I
put things off a lot and never manage to get
nearly anything done.

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 12:06 PM

Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Very useful info specially the last part 🙂 I care for such info a lot.
I was seeking this particular info for a long time.
Thank you and good luck.

gamefly free trial
Czerwiec 05, 2019 o 11:06 PM

It’s going to be ending of mine day, except before finish I am reading this impressive piece of writing to improve my experience.

gamefly free trial
Czerwiec 07, 2019 o 05:06 AM

Having read this I believed it was very informative.

I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together.
I once again find myself personally spending way too much time both reading and posting
comments. But so what, it was still worthwhile!

gamefly free trial
Czerwiec 08, 2019 o 12:06 AM

Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get
in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your
augment and even I achievement you access consistently fast.

playstation 4 games
Czerwiec 08, 2019 o 01:06 PM

Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I
saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may
you be rich and continue to help other people.

gamefly free trial 2019 coupon
Czerwiec 10, 2019 o 02:06 PM

You actually make it seem so easy with your presentation but
I find this matter to be really something which I think I would never understand.
It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your
next post, I’ll try to get the hang of it!

adidas tubular shadow
Czerwiec 10, 2019 o 11:06 PM

I and my buddies have already been viewing the nice guides found on your web blog while the sudden came up with a horrible suspicion I never thanked the web blog owner for them. All of the ladies became certainly passionate to see all of them and now have actually been having fun with those things. I appreciate you for simply being quite kind and then for making a choice on varieties of incredibly good themes millions of individuals are really desperate to know about. My sincere regret for not saying thanks to sooner.

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 07:06 AM

Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.

Do you have any suggestions on how to get listed
in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
Thank you

content
Czerwiec 12, 2019 o 08:06 PM

I simply want to mention I am very new to blogging and absolutely liked this web site. Very likely I’m likely to bookmark your blog post . You definitely have good writings. Thanks a lot for sharing your web page.

air max 2018
Czerwiec 14, 2019 o 06:06 AM

I am only writing to let you know of the awesome encounter our girl had reading through your web page. She realized too many issues, including what it is like to possess a marvelous helping character to have other people really easily thoroughly grasp several grueling topics. You actually exceeded visitors’ desires. Many thanks for imparting those great, dependable, revealing as well as unique guidance on that topic to Julie.

quest bars cheap
Czerwiec 15, 2019 o 02:06 AM

Great post. I was checking continuously this blog and I’m inspired!
Very helpful info particularly the closing part 🙂 I deal
with such info a lot. I was seeking this particular information for a long time.
Thank you and good luck.

John Deere Service Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 05:06 PM

I just now learned your site a couple weeks ago so i are looking at it also on a daily basis. There is a massive amount information at this site and i relish your personal style belonging to the world-wide-web site very. Continue the high quality hard work!

quest bars
Czerwiec 16, 2019 o 06:06 PM

Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful &
it helped me out a lot. I hope to give something back and
help others like you helped me.

Jewell Creselious
Czerwiec 17, 2019 o 06:06 AM

Hi. Cool article. There’s an issue with your website in firefox, and you might want to check this… The browser is the market chief and a good section of people will pass over your great writing because of this problem.

John Deere Service Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 11:06 AM

Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!

http://tinyurl.com
Czerwiec 17, 2019 o 02:06 PM

Hi there, of course this piece of writing is really nice and I have learned lot of things
from it on the topic of blogging. thanks.

yeezy boost
Czerwiec 17, 2019 o 10:06 PM

Thank you for your entire efforts on this blog. Debby delights in making time for investigation and it’s easy to see why. All of us hear all regarding the powerful tactic you offer effective secrets via your website and as well increase response from people on this area while our favorite child has always been discovering a whole lot. Have fun with the rest of the year. You are always conducting a powerful job.

Mac Wolsky
Czerwiec 18, 2019 o 12:06 AM

When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and today whenever a comment is added I receive four emails using the same comment. Possibly there is however you can eliminate me from that service? Thanks!

457F3C47-96BA-479F-926C-9F292B9DB1DA
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 AM

Thank you a lot for giving everyone remarkably brilliant opportunity to check tips from this blog. It can be very excellent and packed with a great time for me personally and my office colleagues to search your web site minimum thrice a week to see the new guides you have. Not to mention, we’re always contented concerning the tremendous concepts you give. Certain two points in this post are particularly the most suitable we’ve ever had.

Russel Fabus
Czerwiec 18, 2019 o 03:06 PM

When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox now when a comment is added I receive four emails with similar comment. Will there be however you possibly can get rid of me from that service? Thanks!

Nichol Kozikowski
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

Great write-up, I’m regular visitor of one’s site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

Carolina Bleininger
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

Thanks for the points shared using your blog. Something else I would like to talk about is that weight reduction is not information about going on a dietary fad and trying to reduce as much weight that you can in a set period of time. The most effective way to burn fat is by having it slowly and gradually and obeying some basic ideas which can assist you to make the most from your attempt to shed weight. You may realize and already be following a few of these tips, nevertheless reinforcing knowledge never does any damage.

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

my father have lots and lots of collectible coins that are very precious and rare`

node
Czerwiec 21, 2019 o 11:06 AM

I in addition to my guys happened to be examining the nice tips found on the blog while before long developed a terrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for them. Most of the boys came for this reason thrilled to learn all of them and have now in truth been using them. Many thanks for genuinely very kind and for having these kinds of helpful guides millions of individuals are really needing to be aware of. My personal honest apologies for not saying thanks to sooner.

quest bars cheap
Czerwiec 23, 2019 o 11:06 AM

This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post.
Also, I have shared your website in my social networks!

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

I must express my gratitude for your generosity for those who must have help with this important concern. Your very own dedication to passing the message along ended up being exceptionally functional and has specifically encouraged most people like me to arrive at their aims. This warm and friendly guidelines denotes this much to me and substantially more to my mates. Thanks a lot; from all of us.

Colton Stcharles
Czerwiec 28, 2019 o 05:06 AM

Hello, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

Scottie Gadbaw
Czerwiec 30, 2019 o 11:06 AM

I have a few questions regarding most of the contents of this profile, can you kindly contact me so we can further interview them? Thank you.

Marshall Reusch
Lipiec 01, 2019 o 02:07 AM

This could be the appropriate blog for anyone who really wants to learn about this topic. You know much its practically challenging to argue together with you (not that I really would want…HaHa). You certainly put a fresh spin with a topic thats been discussed for years. Fantastic stuff, just great!

Santos Rayne
Lipiec 01, 2019 o 10:07 PM

Hi there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

hermes belt
Lipiec 02, 2019 o 11:07 AM

I have to express thanks to this writer for bailing me out of this particular instance. Because of browsing throughout the world-wide-web and seeing recommendations which were not productive, I assumed my entire life was well over. Living minus the solutions to the difficulties you’ve fixed as a result of your entire guide is a crucial case, and the ones which might have adversely affected my career if I had not come across your blog. Your main talents and kindness in handling all the pieces was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a subject like this. I can also now look ahead to my future. Thanks a lot very much for your high quality and results-oriented help. I won’t hesitate to endorse your web site to anyone who wants and needs tips on this matter.

Edgar Bagge
Lipiec 02, 2019 o 11:07 PM

Nice weblog here! after reading, i decide to buy a sleeping bag ASAP

golden goose
Lipiec 03, 2019 o 12:07 AM

I truly wanted to write a simple comment in order to appreciate you for all of the pleasant instructions you are sharing at this website. My extended internet research has finally been honored with good knowledge to go over with my pals. I ‚d claim that many of us visitors are very lucky to exist in a superb community with very many special people with insightful strategies. I feel really blessed to have encountered your weblog and look forward to tons of more amazing minutes reading here. Thank you once more for all the details.

michael kors outlet
Lipiec 03, 2019 o 12:07 PM

Thank you for every one of your hard work on this site. My daughter take interest in managing internet research and it’s simple to grasp why. Many of us learn all relating to the lively method you provide insightful guidelines through this blog and even foster response from visitors about this point plus our favorite simple princess is always being taught a great deal. Enjoy the rest of the new year. You’re the one carrying out a splendid job.

Valda Galston
Lipiec 03, 2019 o 11:07 PM

I’d ought to consult you here. Which isn’t something I do! I enjoy reading an article that will make people think. Also, many thanks permitting me to comment!

100% real jordans for cheap
Lipiec 04, 2019 o 12:07 AM

A lot of thanks for all your valuable efforts on this blog. My mom really loves managing internet research and it is easy to understand why. Many of us notice all of the dynamic medium you make functional strategies by means of the blog and even increase contribution from other individuals on the idea while our favorite girl is truly becoming educated so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re carrying out a glorious job.

yeezy boost
Lipiec 04, 2019 o 12:07 PM

you have got an amazing weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

hogan outlet
Lipiec 04, 2019 o 12:07 PM

I am glad for writing to let you be aware of what a fantastic discovery my cousin’s girl encountered reading through the blog. She noticed numerous pieces, which include what it’s like to possess a very effective helping character to let many people quite simply fully grasp a number of impossible matters. You actually surpassed visitors’ expected results. Thanks for imparting such informative, trustworthy, edifying not to mention easy tips about that topic to Janet.

air max 2017
Lipiec 05, 2019 o 12:07 AM

I would like to voice my love for your kindness in support of those individuals that absolutely need help with the concept. Your special commitment to getting the message all over appeared to be remarkably productive and has without exception encouraged individuals much like me to attain their objectives. This invaluable help indicates a lot to me and extremely more to my office colleagues. Regards; from all of us.

John Deere Service Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

You could definitely see your skills in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

John Deere Repair Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

Well done! I thank you your blog post to this matter. It has been useful. my blog: how to make money online

Mickie Ahne
Grudzień 15, 2019 o 01:12 AM

I really love the way you discuss this kind of topic.;,’`.