Kasa wam przewraca obraz stanu rzeczy. Widzicie wszystko na 666

Panie ******

Piszę do Pana z ogromną prośbą. Ostatnio wykupiłem u Pana miesięczny abonament na typy. Równocześnie studiuję od kilku miesięcy i chodzi po prostu o to, że jak Panu będzie szło za dobrze, to ja mogę wygrać za dużo pieniędzy i wtedy na przykład mogę zacząć lekceważyć inne wartości w życiu jak na przykład szkołę. Nie chciałbym zmarnować życia przez to, że Panu się zachciało trafić prawie wszystkie typy. No chyba że Pan inaczej nie umie, to spróbuję to jakoś tolerować, choć łatwo nie będzie.

Dziękuję za przeczytanie,

pozdrawiam serdecznie,
Jawor


Witam serdecznie,

Przyznaje, ze Pana mail poruszyl mnie niesamowicie i dal duzo do myslenia. Jestem ostatnim, ktory chcialby ingerowac w Panska edukacje i narazac na szwank Pana dobre imie. Dlatego tez po glebszej analizie postanowilem od kwietnia wybierac typy po nieco wiekszej selekcji, tak aby skutecznosc marcowa nigdy sie juz nie powtorzyla. Obiecac moge jedynie tyle, ze doloze wszelkich staran, aby nie wygral Pan za duzo pieniedzy, a co za tym idzie, mam nadzieje przyczynie sie tym samym do ukonczenia przez Pana renomonowanej uczelni i uzyskania jak najwyzszego stopnia naukowego.

Z powazaniem 🙂
******
********


I w końcu zmieniłem teściową, jak poradzono mi w komentarzu z 4.marca. Efekt tego taki, że istotnie żona mnie nie bije, pracuję na dobrej posadzie w sektorze prywatnym, zmierzam do tego, żeby uzyskać tytuł Bachelora, inwestuję gotówkę w transakcjach bezgotówkowych. Ale dla mnie i tak za mało to jest, teraz zapisuję tu to, zarywając noc w noc, żeby małem wkładem osiągnąć co chcę. A mały wkład to nie znaczy, że tanio, przez to straciłem kokosy na szkołę, teraz niech praca płaci za nią. A tak na serio to się będę starał, żeby nie stracić stypendium, ale coraz bardziej jest prawdopodobne, że kokosy się skończą. Z jednej strony to by znaczyło, że nie jestem materialistą, ale opportunity cost to kasa i zostawiam kasę dla kasy, ale robienia i tego, co lubię, więc skoro wszystko zmierza do kasy, to może zapomnijmy wymianę różnic w poglądach.

A cele na najbliższe 24 godziny, a potem następne 24 itd. to utrzymać kontrolę i ćwiczyć samodyscyplinę i cierpliwość. A poza tym, to zacząć żyć a nie tylko pracować, bo jest taki człowiek zza oceanu, który przez pracoholizm niszczy innych, a przez takie historie, wiem, że to nie jest to, muszę też robić to, czego inni ode mnie chcą. Pójść na łąkę, podziwiać bociany, pobiegać, nie walić prochu, robić serię po trochu, pograć w piłkę albo pouczyć się. Tak, koniecznie trzeba wrócić do życia.

28 komentarzy

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

free minecraft download
Maj 15, 2019 o 01:05 AM

Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting
for your further write ups thanks once again.

tinyurl.com
Czerwiec 08, 2019 o 03:06 AM

Since the admin of this website is working, no
question very shortly it will be well-known, due to its quality contents.

playstation 4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 02:06 AM

I am sure this post has touched all the internet visitors,
its really really pleasant paragraph on building up new
webpage.

ps4 best games ever made 2019
Czerwiec 12, 2019 o 05:06 AM

Hi there! This blog post couldn’t be written much better!
Looking through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I’ll send this article to him.
Pretty sure he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

try this
Czerwiec 13, 2019 o 06:06 AM

I simply want to say I’m all new to blogging and site-building and definitely savored you’re web-site. More than likely I’m planning to bookmark your site . You certainly come with remarkable stories. Thank you for sharing your blog.

quest bars cheap
Czerwiec 14, 2019 o 01:06 PM

If you would like to grow your experience simply keep visiting this
site and be updated with the newest gossip posted here.

John Deere Technical Manuals
Czerwiec 15, 2019 o 04:06 PM

being a blogger myself . i can see someone with great potential. 

quest bars
Czerwiec 16, 2019 o 07:06 PM

This is a topic that’s close to my heart… Thank you!
Where are your contact details though?

Bobby Cujas
Czerwiec 17, 2019 o 07:06 AM

when giving corporate gifts, you should also be creative to find the best gifts to give.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 17, 2019 o 04:06 PM

Hello! I merely would want to make a massive thumbs up for that wonderful information you could have here about this post. I am coming back to your blog site to get more soon.

Louisa Lambe
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 AM

Can’t wait to read more of your articles in the future. thumbs up!.

Tractor Workshop Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 AM

I am no longer sure the place you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time finding out more or working out more. Thanks for excellent information I was searching for this information for my mission.

Cleo Desnoyers
Czerwiec 18, 2019 o 01:06 PM

Can I just now say that of a relief to discover somebody who in fact knows what theyre speaking about on the internet. You actually know how to bring a worry to light and earn it essential. Workout . have to check out this and appreciate this side of your story. I cant believe youre not more well-liked since you definitely provide the gift.

Kareem Hobel
Czerwiec 18, 2019 o 03:06 PM

I am in awe of this quality unique content. You may not know how rare that is in today’s writing world. Your points of interest in this article almost match my own thoughts. Thank you.

Earline Finau
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

Exactly where have you ever discovered the resource meant for the following post? Awesome studying I have subscribed to your site feed.

Ken Gantewood
Czerwiec 18, 2019 o 04:06 PM

Usually dislike any form of commenting, but when you read an excellent publish occasionally you simply have to get from those lazy techniques. That is such a submit!

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Czerwiec 18, 2019 o 07:06 PM

It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

plenty of fish dating site
Czerwiec 22, 2019 o 08:06 AM

Why visitors still use to read news papers when in this
technological globe the whole thing is available on net?

John Deere Repair Manuals
Czerwiec 27, 2019 o 01:06 PM

Along with everything which seems to be building throughout this particular subject material, your viewpoints are generally quite radical. However, I am sorry, because I do not give credence to your whole strategy, all be it exhilarating none the less. It appears to me that your remarks are generally not completely rationalized and in actuality you are yourself not even wholly confident of your argument. In any event I did take pleasure in reading through it.

Jacki Wisz
Czerwiec 30, 2019 o 01:06 PM

Water-resistant our wales in advance of when numerous planking. The particular wales surely are a selection of heavy duty snowboards that this height ones would be the same in principle as a new shell planking having said that with much more height to help you thrust outward in the evening planking. planking

Halley Lillie
Lipiec 01, 2019 o 03:07 AM

I’m not sure exactly why but this weblog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

Alvaro Domeier
Lipiec 02, 2019 o 12:07 AM

You have observed very interesting points ! ps decent web site .

Guadalupe Folan
Lipiec 03, 2019 o 01:07 AM

Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

Darron Fiorilli
Lipiec 04, 2019 o 01:07 AM

I wish to show my appreciation for your generosity for persons that actually need help on in this niche. Your special dedication to passing the solution throughout ended up being rather significant and have continually encouraged somebody much like me to attain their dreams. Your personal warm and helpful useful information indicates a great deal a person like me and even more to my peers. Best wishes; from each one of us.

Tractor Workshop Manuals
Listopad 29, 2019 o 02:11 PM

Hello, i like the way you post on your blog, 

John Deere Repair Manuals
Listopad 30, 2019 o 03:11 PM

Howdy sir, you have a really nice blog layout .  

John Deere Diagnostic and Test Manuals
Grudzień 09, 2019 o 12:12 PM

??? ??? ???? ?????? ?? ??? ??????? ????? ????? ????? ?????. ???? ???????? ?????? ?? ????? ????? ?????.

Garret Sparks
Grudzień 15, 2019 o 03:12 AM

Youre so cool! I dont suppose Ive read anything in this way before. So nice to seek out somebody with many original thoughts on this subject. realy i appreciate you for beginning this up. this excellent website is one thing that is needed over the internet, an individual with a bit of originality. beneficial task for bringing new stuff towards the net!